Opis ksiązki
Kup Teraz

Noce w Rodanthe

Ocena ( 37 osób )
4.8
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2013-01-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-87834-25-4
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Adrienne przyjeżdża na tydzień do tytułowego miasteczka trzy lata po rozwodzie z mężem, który porzucił ją dla innej kobiety. Kilkudniowa znajomość z chirurgiem Paulem zmienia jej życie. Los jednak nie sprzyja ich miłości a wspomnienie o niej towarzyszyć będzie bohaterce przez lata.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alams plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,przeczytam 52 książki,
Książka o dojrzałej miłości Polecam wzruszająca ale króciutka taka na 1 dzień
wercix99 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Adrienne, matka trójki dzieci, rozwódka. Nie może pogodzić się ze stratą męża. Nie rozumie, czemu ten odszedł od niej do młodszej. Ciągle się zastanawia, czego mu brakowało, co ma ta inna, czego nie miała ona.
Mijają trzy lata od rozwodu. Przyjaciółka Adrienne prosi ją, aby zajęła się jej pensjonatem w niewielkiej wiosce w Karolinie Północnej, podczas jej nieobecności. Adrienne godzi się, ponieważ nie ma nic do stracenia. W tym samym czasie, w którym ona zajmuje się pensjonatem, przebywa w nim Paul, wysokiej sławy chirurg, który przyjechał do Rodanthe w sprawach służbowych.
Jego zaledwie kilkudniowy pobyt, nie przeszkadza obojgu poznać się lepiej, a nawet zakochać się w sobie! Rozmawiają godzinami i pomagają sobie z demonami przeszłości, które dręczą każdego z nich. Postanawiają spędzić ze sobą resztę życia, jednak los ma dla nich zupełnie inne plany.

"Im większa miłość, tym większa tragedia. Te dwa elementy zawsze idą w parze".

Paul po kilku dniach musi niestety wyjechać do syna do Ekwadoru, aby naprawić błędy z przeszłości. Obiecuje Adrienne, że za rok się spotkają i już się nie rozstaną, jednak los krzyżuje jego plany. Paul nie wraca z Ekwadoru...

Przepiękna opowieść o miłości w każdym wieku. Sparks wykreował bolesną powieść wyciskającą ocean łez, ale mimo wszystko podnoszącą na duchu.

Na początku myślałam, że książka będzie niewypałem, że to będzie pierwsza powieść tego autora, na której się zawiodę, jednak nie żałuję, że przeczytałam ją do ostatniej strony. Niby prosta lektura, a tak poruszyła moim sercem, że na samym końcu aż płakałam. Łzy same mi leciały z oczu.
Polecam! :)
julita_185 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki w 2016 roku,
Przeczytałam tę książkę ze ściśniętym gardłem w ciągu kilku godzin, z przerwami oczywiście. Nie mogłam się powstrzymać, płakałam w momencie pożegnania i całą końcówkę książki przysłaniały mi łzy. To wszystko dlatego, że jestem wrażliwa. Są momenty i uczucia, które utożsamiam ze sobą. Historia piękna, taka... prawdziwa i smutna. Po przeczytaniu nie mogłam się otrząsnąć i próbowałam stłumić łzy. Musiałam przespać się z nadmiarem uczuć. Nie mogę wyjść z podziwu talentu. Nie wiem czy ta historia została opisana na faktach autentycznych (uwierzyłabym gdyby tak było) ale wiem, że została opisana w piękny sposób.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Bardzo ciekawa historia miłości i rozstania, bolesna, ale budująca... kolejny raz autor udowadnia, ze miłość może przyjść nie zważając na wiek osób które dotyka:) piętnem niepokoju i fascynacji, Miłość uzdrawia również chore relacje rodzinne... Zmiana jest pożądana w każdej chwili, byle nie za późno... Urzekło mnie piękno historii relacji Ojciec-Syn, Syn- Tata!!!
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,52 książki 2014,Mam,Przeczytane w 2016,
Bardzo szybko rozwinięty romans i zakończony niestety nie happy endem:( jak większość powieści Sparksa. Przeczytana po raz kolejny trochę zyskała w moich oczach.A więc polecam każdemu aby przeczytał ją choćby raz, może znajdzie w niej coś pięknego.
Pilar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Adrienne przyjeżdża na tydzień do tytułowego miasteczka trzy lata po rozwodzie z mężem, który porzucił ją dla innej kobiety. Kilkudniowa znajomość z chirurgiem Paulem zmienia jej życie. Los jednak nie sprzyja ich miłości a wspomnienie o niej towarzyszyć będzie bohaterce przez lata.
magdalena130 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Przeczytane,
Uwielbiam Nicholasa Sparksa, ale jest on dosyć trudnym autorem. Dużo opisów, wolno rozgrywająca się akcja. Treść mi się podobała i plusem jest to, że pisana jest w formie wspomnień kobiety, która opowiada swojej córce co się działo.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Nicholas Sparks to pisarz, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wiele jego powieści, w tym "Noce w Rodanthe", zostało zekranizowanych. Jego twórczość cenią sobie przede wszystkim kobiety. Za co kochają Sparksa? Przede wszystkim jego książki nie są tradycyjnymi romansidłami. Poruszają ważne i niejednokrotnie trudne tematy. Nie inaczej jest w omawianej tu powieści.

Adrienne Willis, sześćdziesięcioletnią już kobietę martwi pogłębiająca się depresja córki, która nie może pogodzić się ze śmiercią męża. Cierpią na tym jej dzieci, którymi opiekują się na zmianę babka i wujkowie. Adrienne postanawia wyjawić córce tajemnicę, którą skrywała czternaście lat. Historia, którą opowiada jest zarazem piękna i tragiczna. Gdy przed siedemnastu laty została porzucona przez męża długo nie mogła się z tym pogodzić. Cierpiała i zadawała sobie nieodzowne pytanie: "Dlaczego ja? Dlaczego moje małżeństwo nie przetrwało?" Tak naprawdę z dołka emocjonalnego wyciągnęła ją przyjaciółka, a konkretnie propozycja, jaką jej złożyła. Adrienne pod nieobecność koleżanki miała przyjechać do Rodanthe i przez tydzień zaopiekować się gościem pensjonatu "Gospoda". Ta czterdziestopięcioletnia wówczas kobieta nie przypuszczała nawet, że Paul Flanner stanie się kimś ważnym w jej życiu.

Paul Flanner słynny chirurg zatrzymał się w Rodanthe, ponieważ miał tutaj do załatwienia jedną sprawę. Swoje dotychczasowe życie przegrał, a ponieważ przekroczył już pięćdziesiąt lat postanowił naprawić swoje stosunki z jedynym synem. Paul pochodził z biednej rodziny. Od najmłodszych lat ciężko pracował, żeby dojść do czegoś w życiu. Dobrze się uczył, miał świetne wyniki w sporcie, został lekarzem, miał sławę, pieniądze i rodzinę, dla której niestety nie miał czasu. Gdy syn dorósł, skończył studia, żona złożyła pozew rozwodowy, bo i tak od lat żyli obok siebie, a nie ze sobą. Syn, który również został lekarzem wyjechał do pracy na misje. Paul postanowił dołączyć do niego i zawalczyć o naprawę stosunków.

Tak to już w życiu bywa, że czasami łatwiej opowiedzieć o sobie, o swoich problemach nieznajomym, którzy wysłuchają i spojrzą z boku na daną sytuację. Tak było również w przypadku głównych bohaterów "Nocy w Rodanthe". Wspólne spacery, posiłki, rozmowy sprawiły, że zaczęli opowiadać swoje historie i powoli zakochiwać się w sobie. Pięć spędzonych wspólnie dni zaważyło na całym życiu Adrienne. Do ich ponownego spotkania miało dojść za rok, jednak rok minął a Paul nie wrócił. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce.

Nicholas Sparks w swojej powieści porusza ważne tematy: śmierci, depresji oraz miłości dojrzałych ludzi po przejściach. Pokazuje, że nawet po śmierci ukochanej osoby nie można się pogrążyć w bezdennej rozpaczy, gdyż są osoby, którym jesteśmy potrzebni. Zawsze pozostają wspomnienia pięknych, wspólnych chwil, o których nie można zapominać. "Noce w Rodanthe" to również pięknie nakreślona miłość rodzicielska i walka o szczęście dziecka.http://jastulatka.blogspot.com/2015/05/nicholas-sparks-noce-w-rodanthe.html

violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Główną bohaterką ,,Nocy w Rodanthe" Nicholasa Sparksa jest Adrienne, która opowiada swojej dorosłej córce Amandzie o swoim niegdysiejszym kilkudniowym pobycie w pensjonacie nad morzem, gdzie poznała Paula, z którym przeżyła wspaniałe chwile. Tym bardziej było to dla Adrienne zaskakujące, że oboje byli już wtedy ludźmi ,,po przejściach". Amanda potrzebuje wsparcia otoczenia, ponieważ opłakuje niedawno zmarłego męża.
Powieść można podzielić na dwie części. Pierwsza zajmuje ponad połowę objętości książki i zawiera opis wspólnie spędzonych dni przez Adrienne i Paula. Uznałam, że więcej w niej jest słów niż konkretnej treści, bowiem bohaterowie jedyne co robią, to poznają się rozmawiając, spacerując i przygotowując posiłki, w międzyczasie jedno z nich np. szuka korkociągu w dwóch szufladach, balsamuje ciało po kąpieli, pije kawę... i na nowo: rozmowy, spacery, przygotowywanie posiłków...
Dopiero druga część jest sensowna, ponieważ porusza istotną kwestię radzenia sobie ze śmiercią kochanej osoby, a dodatkowo mocno wzrusza.

Ogólnie powieść czyta się przyjemnie, aczkolwiek według mnie jest zbyt ckliwa (niewiarygodne jak na autora mężczyznę!) i przywołuje na myśl romans jako gatunek literacki. Jest to książka właściwie jednowątkowa, ponieważ dwa poboczne motywy są potraktowane ogólnikowo, pomimo tego, że mogłyby być ciekawie rozwinięte. W związku z tym "Noce w Rodanthe" są powieścią dość ubogą.
kinguszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo piękna i poruszająca historia o sile miłości. Pokazuje jak miłość może zmienić nasze życie. Bardzo podoba mi się postawa obojga głównych bohaterów, dla których dzieci są najważniejsze i potrafią dla nich wszystko poświęcić.
Missy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kolejna już w mojej biblioteczce książka N.Sparksa. Biorąc ją do ręki wiedziałam,że czekają mnie miłe chwile z bohaterami książki...

Dwie kobiety matka i córka.Jedna nieuchronnie zbliża się do kresu swego życia,a druga jest w samym jego rozkwicie.Obie łączy jedno - wielka życiowa tragedia - nagła utrata mężczyzny swojego życia.

Adriene snuje opowieść wielkiej miłości,jaka przydarzyła się jej kobiecie i matce trójki dzieci.Miłości,jakiej nigdy nie doznała,a tym bardziej nigdy się nie spodziewała,że może dotknąć ją, kobietę porzuconą przez męża, w wieku czterdziestu lat... z trójką nastolatków na głowie.Amanda słucha matki z zapartym tchem i konfrontuje jej wydarzenia ze swoją tragiczną teraźniejszością.Tragiczna,śmiertelna choroba zabrała jej ukochanego męża,a Ona oszalała z bólu i rozpaczy wychodzi z założenia,że taka miłość się nie zdarza.Wówczas Adrienne przychodzi z odsieczą i odkrywa głęboko skrywaną tajemnicę przed córką,by pokazać jej,że życie po stracie ukochanej osoby może być do zniesienia,bo przed bezdenną otchłanią rozpaczy i samotności- ratują pozostałe o niej piękne wspomnienia. A ona Adrienne jest tego żywym dowodem. Amanda zaś poznaje matkę,jakiej dotąd nie znała jest pełna podziwu,jak wiele siły w tej dobrej,kruchej i szlachetnej kobiecie jaką jest jej matka.

Piękna opowieść o bólu,stracie i samotności,a także o wielkiej walce życia,nadziei i pięknej miłości...

Dwie kobiety,dwa piękne uczucia,a jedno łączące je przykre doznanie wielkiej dojmującej straty i samotności.

Idealna na przedświąteczny wieczór pod koc. Targająca uczuciami czytelnika,jak chorągiew na wietrze...Jednakże dająca nadzieje,że prawdziwa miłość istnieje... Polecam serdecznie, dla tych którzy jeszcze przed lekturą...
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Książka od samego początku mnie zachwyciła, bo była trochę inna od tych które przeczytałam.
Opowiada ona o miłości dwojga ludzi, którzy w życiu wiele już przeszli. Oboje chcieli, aby los się do nich uśmiechnął. Ich drogi spotkały się w nadmorskim pensjonacie na wyspie w Karolinie Północnej. Paul i Adrienne nawiązują romans, który oboje zapamiętają na zawsze...
Można by pomyśleć, że wszystko będzie już dobrze, niestety los postanawia zrobić im psikusa i zniszczyć to co było dla nich piękne.

Jak dla mnie to kolejna świetna pozycja Sparksa, który w swoich książkach udowadnia nam, że każdy z nas ma szansę na prawdziwą miłość. Nieważne czy jest się młodym czy starym, zdrowym czy chorym. To na każdego z nas czeka gdzieś osoba, która przewróci nasze życie do góry nogami.
Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-09, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Poznajemy historię Adrienne i Paula- dwojga ludzi po przejściach, którzy spotykają się przypadkowo i są zmuszeni spędzić kilka dni sam na sam. Jak to w romansach bywa, łączy ich gorące uczucie, ale...

Przyznam, że mam na koncie już kilka powieści Sparksa. Zawsze mnie wzrusza, a romanse w jego wydaniu wydają mi się bardziej realne niż bajkowe, lukrowane historie innych pisarzy. Styl autora "Pamiętnika" zawsze jest nienaganny, a jego powieści szalenie wciągające, ale kiedy pisał "Noce w Rodanthe" chyba miał słabszy okres.

Powieść, mimo, że bardzo krótka, męczyła mnie od samego początku. Niesforne zdania, powolne tempo, akcja wymyślana jakby na siłę sprawiły, że powieść mnie nudziła i jakoś nie potrafiłam się wciągnąć. Zmuszałam się, by pokonywać kolejne akapity. Dotarłam już do połowy, a nadal nic się nie działo i zrezygnowana odłożyłam książkę na półkę. Tym bardziej, że obraz dwojga ludzi z ogromnym bagażem doświadczeń, którzy zakochują się w sobie po spędzonych wspólnie dwóch dniach strasznie mnie irytował. Nastolatków potrafię zrozumieć, ale dojrzali ludzie? W dwa dni? To jeszcze lepszy numer niż w "Pożyczonej miłości" B.Asher...

Nie pomogło oparcie powieści o retrospekcję, co tak lubię w książkach. Sparks nie obronił się też nieszablonowymi, bogatymi w doświadczenia postaciami. Nie uratowało tej książki nic. Sparks tym razem nie zdołał przykuć mojej uwagi i rozbudzić ciekawości. Powieść wydała mi się mdła i nudna, więc nie polecam, chyba, że na lepszy sen.
blebelebe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Gorąco polecam :)
Gosiek plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Jest to chyba najpiękniejsza historia miłosna, jaką kiedykolwiek czytałam. Jeżeli ktoś czytał juz jakieś książki Sparksa, to ta również powinna przypaść do gustu. Poczkowo nie byłam nią zachwycona, lecz potem przemówiła do mnie

Rodanthe Nadmorskie miasteczko na południowym krańcu Karoliny Północnej. Miejsce pełne tajemnic, wspomnień, a nade wszystko miłości... Trzy lata po rozwodzie z mężem, który porzuciwszy ją dla innej kobiety, na prośbę swojej przyjaciółki Adrienne Willis przyjeżdża tu na tydzień, by zająć się Gospodą. Kilkudniowa znajomość z nowo przybyłym gościem, chirurgiem Paulem Flannerem, przewraca jej świat do góry nogami. Paul i Adrienne postanawiają wspólnie spędzić resztę życia, ale los chce inaczej. Wspomnienie tej miłości towarzyszy jej przez lata.

Akcja powieści toczy się w starej nadmorskiej stacji rybackiej, w pensjonacie, który znajduje się nieopodal plaży, gdzie poznają się boharerowie. Adrienne i Paul.Kobieta na prośbę przyjaciółki zgadza się zostać na weekend w pensjonacie i dopilnować wszystkiego. Miała sie również zająć jedynym gościem, który miał spędzić tam czas w trakcie weekendu. Adrienne jest matka trojga dorosłych dzieci. Trzy lata temu rozstała się z mężem, który odszedł od niej dla innej kobiety. Paul, również jest sam. Jego żona zostawiła go, gdyż był tak pochłonięty pracą, że nie miał w ogóle czasu dla rodziny. Paul jest chirurgiem.

Bohaterowie poznają się w hotelu i od razu zaczyna iskrzyć. Z każdą przeprowadzoną rozmową zbliżali się so siebie. Rozmawiają o wszystkim. Zakochują się w sobie. Po kilku spędzonych dniach w towarzystwie Adrienne, Paul musi wyjechać do swojego syna, do Ekwadoru. Chce naprawic relacje pomiędzy nim a jego dzieckiem. Syn ma mu za złe, że był tak pochłonięty swoją pracą, że nie interesował się nim. Obiecał jej, że przyjedzie do niej za rok i rozpoczną wspólne życie.
Autor przekonuje nas, że istniej miłość od pierwszego wejrzenia. Przyznam, że gdy czytałam, łezka zakręciła mi się w oku, a zwłaszcza na końcu.
Książka wywołuje u mnie bardzo silne emocje. Ta książka, pozwoliła mi (i mojej przyjaciółce), że naprawdę istnieje coś takiego, jak prawdziwa miłość i na ogół nie trzeba jej daleko szukać.


Recenzja pochodzi z : http://blask-ksiazek.blogspot.com
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jedna z lepszych pozycji tego autora...
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
Milkaa Linia koment
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kasia986753421 Linia koment
Przeczytane:2016-01-10, Na półkach: Przeczytałem,
onlyagness Linia koment
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2015-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam przed 2015,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-06, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
angel86 Linia koment
Przeczytane:2015-03-29, Na półkach: Przeczytałem,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-03-26, Na półkach: Przeczytałem,
magdalena_emilka Linia koment
Przeczytane:2015-01-27, Na półkach: Przeczytałem,Różne różności,
StillChangeable Linia koment
Przeczytane:2015-01-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2013-10-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam 2013 (112),
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-10-24, Na półkach: Przeczytałem,
JoannaR Linia koment
Przeczytane:2014-05-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Deutschland191 Linia koment
Przeczytane:2014-05-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Nicholas Sparks,wypożyczone z biblioteki,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
asia91-1991 Linia koment
Przeczytane:2014-04-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
glaadys Linia koment
Na półkach: Czytam,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2003,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ffiona902 Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
anonimowa000 Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
wiki9850 Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
betxp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Atka0606 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
al-ks Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Noce w Rodanthe Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Noce w Rodanthe Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Noce w Rodanthe Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Noce w Rodanthe Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Noce w Rodanthe Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów