Nocny pociąg

Nocny pociąg można by uznać za ,,czarny kryminał". Śledztwo w sprawie śmierci Jennifer Rockwell - pięknej badaczki kosmosu - ukazuje brutalną prawdę o życiu, ciemne i żałosne motywy działania kryjące się pod pozorami przyzwoitości oraz złudzenie, że mamy do czynienia z istotą lepszą od nas - zwykłych grzeszników.

Ta książka jest rodzajem medytacji na temat tajemnicy życia, pustki, jaką zostawia po sobie gwałtowna śmierć. Zbiegają się tu wątki i obsesje z innych utworów Martina Amisa: kosmologia, seks, władza i przemoc.

,,Times" zalicza Martina Amisa do grona największych powojennych pisarzy brytyjskich. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Jest uważany za niekwestionowanego mistrza ,,nowej nieprzyjemności". Sam pozostając pod wpływem Bellowa, Nabokova i Joyce'a, a także swojego ojca, Kingsleya Amisa, zainspirował nowe pokolenie pisarzy, w tym Zadie Smith. Krytycy dostrzegli u niego ,,zatrważająco kompulsywną obrazowość stylu", tak charakterystycznego, że ,,amisowość Amisa widać w każdym jego dziele, jeszcze przed pojawieniem się pierwszej kropki".

Jest m.in. autorem opublikowanych przez REBIS: Sukcesu, Martwych dzieci i Lionela Asbo.

Informacje dodatkowe o Nocny pociąg:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-05-21

Kup książkę Nocny pociąg

Nocny pociąg - opinie o książce

Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2014-09-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 2014,
Tyle naczytałam się o Amisie jako o pisarzu znienawidzonym przez wielu itd., że zapragnęłam sięgnąć po jego prozę. Narratorem jest pani detektyw Mike, o której dowiadujemy się, że nie jest zbyt piękna, za to rosła jak facet, za sobą ma problem alkoholowy i kilka związków z mężczyznami, którzy byli brzydcy i z którymi się biła.Poza ty, osoby rozmawiające z nią przez telefon notorycznie zwracają się do niej per "pan". Tak czy siak, policjantką jest dobrą i pracowała już w wielu wydziałach. Przychodzi jej zmierzyć się z prośbą kolegi po fachu, który zarządza ośmioma tysiącami policjantów - jego córka popełniła samobójstwo, a w dodatku oddała do siebie trzy strzały w głowę. Mike spotyka się z różnymi osobami z życia nieżyjącej Jennifer, która jawi się nam jak anioł - piękna, idealna, mądra, pracująca w jednostce badawczej. Mike rozmawia m.in. z jej partnerem i stara się dociec czy to było samobójstwo, a jeśli tak to dlaczego osoba, która miała wszystko, zdecydowała się zakończyć swe życie. Nie jest to typowy kryminał, określenie "czarny kryminał" jak w opisie z okładki, też niezbyt pasuje. Dla mnie i tak główną bohaterką jest Mike. Dużo prawdziwych spostrzeżeń o życiu i wiele spraw z życia pani detektyw. Czyta się dobrze choć pewne partie jakoś lepiej od innych. Właściwie nie pada odpowiedź na pytanie czemu się zabiła. Niby Jennifer była inna niż się wszystkim wydawało, bo każdy z nas zakłada różne maski. Mimo pewnych niejasności, niedopowiedzeń, książką przyjemna (jak na historię o samobójstwie), a te zawiłości są po prostu wisienką na torcie. Jest dużo realizmu, brutalizmu - osoby o słabych nerwach niekoniecznie powinny po nią sięgnąć. Nie można odmówić tej książce oryginalności, takiej książki dawno nie czytałam, jeśli w ogóle kiedyś więc nie da się jej porównać do żadnej, a to niewątpliwie jest dużą jej zaletą.

Bardzo przystępnie napisany kryminał. Akcja toczy się szybko, bez zbędnych nudnych opisów. Sprawa jest przedstawiona bardzo rzeczowo, a zakończenie nie należy do happy endów, czego można się było spodziewać już od samego początku. Mimo to momentami jest zaskakująca a ta delikatna przewidywalność nie drażni. Dla lubiących policyjne zagadki i opisy przeprowadzania śledztwa jak znalazł.

Strzała czasu albo natura występku
Martin Amis0
Okładka ksiązki - Strzała czasu albo natura występku

Przewrotna książka, w której czas biegnie na wspak. Głównego bohatera poznajemy u kresu jego dni, po czym stopniowo poznajemy jego życie, od końca....

Dom Schadzek
Martin Amis0
Okładka ksiązki - Dom Schadzek

Tytuł nawiązuje do opisywanego między innymi przez Herlinga-Grudzińskiego Domu Swidanij, w którym więźniowie sowieckich łagrów mogli w pewnym okresie przyjmować...