Opis ksiązki
Kup Teraz

Noora

Ocena ( 5 osób )
5.8
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-06-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788308055908
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Noora

Ciąg dalszy znakomitej serii kryminalnej Palokaski

Dlaczego Noora, nastolatka z Palokaski, boi się o swoje życie? Czy śmierć innej dziewczyny, Laury, przeraziła Noorę?  Jaka tajemnica kryje się w srebrnym wisiorku z aniołkiem?

Noora, jedna z koleżanek Laury - ta sama, która wkrótce po jej śmierci zapowiedziała, że ona zginie następna - składa zeznanie. Dziewczyna twierdzi, że była świadkiem zepchnięcia Laury Anderson ze skały. Policja nie wierzy nastolatce i nie wznawia dochodzenia.

Noora zakłada blog ,,Madde's Life", który szybko zyskuje sporą popularność i wzbudza zainteresowanie sponsorów. Firma BRÄNDT IT UP oferuje spore pieniądze za zdjęcia młodych dziewcząt i informacje o nich. W prezencie przesyła dziewczynie srebrnego aniołka - takiego samego, jakiego nosiły wcześniej zaginione dziewczyny: Venla i Laura.

Miia, szkolny pedagog, odkrywa bloga Noory i widząc zdjęcie z aniołkiem wie, że dziewczyna rzeczywiście może zginąć. Rozpoczyna się wyścig z czasem.

Noora to drugi tom znakomitej trylogii kryminalnej ,,Miasteczko Palokaski", która podbiła serca czytelników najpierw w Finlandii, a potem w całej Skandynawii. Prawa do serii kupiło kilkanaście prestiżowych wydawnictw z całego świata. Klimat cyklu można porównać jedynie z najlepszymi kryminałami i serialami, takimi jak Top of the lake, The Killing i oczywiście Miasteczko Twin Peaks.

Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-06-30, Na półkach: Przeczytałem,

Srebrny wisiorek z aniołem  Sprawa Laury Anderson zostaje oficjalnie zamknięta po tym, jak znaleziono w morzu jej ciało. Nieszczęśliwy wypadek - czyli upadek ze skały. Może trochę dziwny jest stwierdzony po autopsji wysoki poziom hormonów we krwi Laury, spotykany u kobiet leczonych na bezpłodność, ale jakoś przecież można to wytłumaczyć. W wersję o wypadku nie za bardzo wierzą Miia i Korhonen. Tylko co robić, kiedy szef Korhonena uważa sprawę za zakończoną? Zawiedzeni rozwojem wypadków są również niektórzy postronni obserwatorzy sp

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Po tylu miesiącach oczekiwania wreszcie udało mi się wypożyczyć "Noorę" i od razu musiałam ją przeczytać. To książka dosłownie na jedno popołudnie.
Drugi tom fińskiego kryminalnego cyklu, którego akcja osadzona jest w Palokaski. Śmierć nastoletniej Laury zostaje uznana za wypadek, jednak Miia nie potrafi odpuścić i wraz z Korhonenem prowadzi śledztwo na własną rękę. Jednocześnie stara się uporać z uzależnieniem od Internetu i ułożyć swoje popaprane życie osobiste, z mizernym skutkiem, bo wciąż jak magnes powraca do socjopatycznego Anttiego.
Tytułowa Noora to pogubiona nastolatka, która ma dość bycia niezauważaną i życia w cieniu zmarłej Laury. Zaczyna prowadzić bloga jako Madde, szpanująca wymyślonymi imprezami, cudownym chłopakiem i otaczająca się wspaniałymi gadżetami. Blog Madde szybko zyskuje na popularności, a nastolatka zapętla się w kłamstwach i ściąga na siebie niebezpieczeństwo. Zarazem jest kolejną bohaterką, na której szyi zawisł naszyjnik z aniołkiem.
Plusy:
+ Miia, która niczym buldog zrobi wszystko, żeby odkryć prawdę o zaginionej przed laty siostrze Venli i śmierci ojca. Kolejne pytania, które się nasuwają: czy ojciec Mii nie został zamordowany? Co się stało z Venlą?
+ Szokujące zabójstwo Saski, wnuka Korhonena, który chciał iść w ślady dziadka i wykryć brudy związane ze śmiercią Laury.
+ Tożsamość socjopatycznego zabójcy, która była dość przewidywalna, ale jednocześnie potrafiła zaskoczyć. Jak Miia poradzi sobie ze świadomością, że mężczyzna, z którym sypiała jest mordercą?
+ Nikke i Suski - dwójka totalnych popaprańców, ich wieczne kłótnie, którą dają nadzieję na niezłą awanturę w 3 tomie. Obsesja Suski by zostać matką i jej powiązania z "aniołkami".
+ Tiina Ojantaus, której jest wszędzie pełno i która zjawia się w najdziwniejszych miejscach, wydaje się trzymać połowę miasteczka w swoich szponach.
+ Zakończenie!! Jak można w takim momencie kończyć książkę? Czuję, że to Noora jest w bagażniku samochodu, biedna, naiwna dziewczyna, która pewnie nawet po śmierci nie zostanie dostrzeżona. Ale co z tym wszystkim ma wspólnego psychiatra Mii? Kolejna zagadka do rozwiązania!
Uwielbiam tę trylogię! Pełna ekscytujących przygód, brudnych relacji między bohaterami, układów panujących w szkole, pragnieniu bycia kimś i zaistnienia w sieci.
Minusy:
- Za krótka!!
Z niecierpliwością czekam na "Venlę" i rozwikłanie wszystkich wątków sprawy. Moja wyobraźnia totalnie oszalała po lekturze "Noory".
Eviva plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Trudno byłoby znaleźć drugi taki serial kryminalny jak ,,Miasteczko Twin Peaks". Surrealistyczny, duszny nastrój niczym z sennego koszmaru, pozornie ,,zwyczajna" sprawa morderstwa nastolatki, która wcale nie była tak niewinna, jak sądzili jej rodzice - i praktycznie brak logicznego rozwiązania. Coś jakby daleki przodek ,,Z archiwum X". Nic dziwnego, że podziałał on tak silnie na ludzką wyobraźnię. Fascynacja ,,Twin Peaks" przetrwała aż do dziś, a dowodem na to jest trylogia ,,Miasteczko Palokaski" fińskiego pisarza J.K. Johanssona. Pierwsza część nosiła tytuł ,,Laura", natomiast druga - ,,Noora".
Po znalezieniu ciała Laury Anderson miasteczko nieco się uspokaja, choć wielu ludzi nie może uwierzyć w nieszczęśliwy wypadek. Szczególnie szkolna psycholog, Miia Pohjavirta i jej brat Nikki są skłonni doszukiwać się w całej sprawie czegoś więcej niż tylko banalny przypadek nastolatki, która upiła się podczas imprezy i spadła ze skały. Nie wierzy w to również policjant Korhonen. Wizyta Noory, koleżanki Laury, w gabinecie Mii dolewa oliwy do ognia. Nastolatka twierdzi, że ona będzie następną ofiarą. Miia nie wie, co o tym myśleć. Sama wciąż prowadzi prywatne śledztwo. Popycha ją do tego nie tylko pragnienie poznania prawdy, ale i niezaleczona rana z przeszłości. Siostra Mii i Nikkiego pewnego dnia zniknęła bez śladu i nigdy nie ustalono, co się z nią stało. Wyznanie Noory budzi jej niepokój. Zdaje sobie sprawę z tego, że egzaltowana dziewczyna niekoniecznie mówi prawdę, co jednak podsunęło jej taki pomysł? Nie wie, że dziewczyna żyje podwójnym życiem: na co dzień jest szarą uczennicą, ignorowaną przez szkolne środowisko, a w Internecie figuruje jako fascynująca Madde, bogata, elegancka i zepsuta panna. Alter ego pomaga zwalczyć uczucie, że jest gorsza od innych i prowadzi puste, pozbawione sensu życie. Jej słowa o tym, że będzie następną ofiarą, nie sprawdzają się. Owszem, dochodzi do następnej śmierci, ale ofiarą jest zupełnie kto inny...
Nie mogę powiedzieć, żebym należała do fanów ,,Miasteczka Twin Peaks". Atmosfera tego serialu była dla mnie odpychająca i nigdy nie obejrzałam go do końca. Natomiast trylogia J.K. Johansson wciągnęła mnie od początku. Jest napisana w wyjątkowo ciekawy sposób, pozbawiona typowej dla literatury skandynawskiej rozwlekłości. Wydarzenia są opowiadane z punktu widzenia różnych osób - starego policjanta, jego wnuka, szkolnych psychologów i młodej dziewczyny, nie potrafiącej odnaleźć sensu w życiu. To opowieść na wskroś współczesna, świat w którym wszechwładnym monarchą jest Internet, mogący wynieść człowieka na sam szczyt albo zniszczyć. Dobrym przykładem jest wirtualna Madde, pusta, nic nie warta snobka, ale sieć kreuje ją na gwiazdę i jako taka jest postrzegana. Z drugiej strony to medium może być bardzo użyteczne, jeśli umie się je właściwie wykorzystać.
J.K. Johansson stworzył w swej trylogii galerię realistycznych postaci. Niewiele miejsca poświęca na opis każdej z nich, ale wydaje się, że nie ma potrzeby by mówił o nich coś więcej. I tak czytelnik ma je przed oczami jak żywe. Autor posiada niezwykły dar opisywania. Wystarczy kilka jego słów, żeby zobaczyć oczyma duszy całą scenę ze wszystkimi szczegółami. Trylogia, której dwie części wyszły już w Polsce, a trzecia jest zapowiadana, to wspaniała lektura, godna polecenia czytelnikom, niezależnie od ich zainteresowań, a niezawodne Wydawnictwo Literackie zadbało również o jej oprawę. Papier jest świetnej jakości, a okładka, choć może wydawać się skromna, w najlepszym guście.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
JoannaR Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Margarita1980 Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
AlicjaC Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annis16 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
paulina-i3 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Safran Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
greta89 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-06-30, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów