Opis ksiązki
Kup Teraz

Nr 3273 miał szesnaście lat

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1979-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-222-0011-0
Liczba stron: 499
Dodał/a książkę:Elia
Autor książki Jan Michalak opisuje wspomnienia po latach z obozów na Majdanku,Gross Rosen oraz komanda obozu koncentracyjnego Flossenburg w mieście Leitmeritz
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Elia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016 r,
Długo zwlekałam z napisaniem opinii o tej książce. Bo cóż nowego można napisać o kolejnej, spośród setek pozycji literatury obozowej dostępnych na czytelniczym rynku. Niektóre z nich znane są przypuszczalnie każdemu z nas. Są one przecież w kanonie lektur szkolnych. Nie mogę więc powiedzieć, że dzieło J. Michalaka mnie zaskoczyło, czy wniosło coś nowego do mojej wiedzy o niemieckich obozach zagłady. Nie potrafię tez powiedzieć o tej książce rewelacyjna, bo pozycje z tak nieludzkim okrucieństwem w tle, jakie ludzie zafundowali ludziom podczas II wojny światowej NIGDY nie będą dla mnie znakomite. W miarę zagłębiania się w autobiografię Michalaka zapierało mi dech w piersiach, ale ze smutku, obrzydzenia i żalu nad losem niewinnych ludzi.
Oceniłam tę książkę na 5 ponieważ, uważam że jest to bardzo dobrze napisana pozycja.Czytało mi się ją lekko, w porównaniu np. do "Dymów nad Birkenau" Szmaglewskiej. Ale to zasługa stylu pisania, a nie zawartych tam informacji.
Ponadto Michalak w życiu dorosłym opisał to, co przezywał jako szesnastoletni chłopak. Myślę, że właśnie dlatego sięgnęłam po ten tytuł. Nigdy nie czytałam bowiem wspomnień człowieka tak młodego w chwili przebywania w obozie, a wiek jednak nieco zmienia perspektywę patrzenia na różne sytuacje życiowe.
Moja wysoka ocena to też swego rodzaju hołd dla ludzi niewinnie cierpiących, dla ich odwagi i chęci życia!
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów