O! Kapelusz!

Komicznie lapidarna bajka zwierzęca o przyjaźni wystawionej na próbę.

Dwa żółwie znalazły kapelusz.
Obu jest w nim do twarzy.
Ale żółwie są dwa.
A kapelusz tylko jeden.

Autor książki „Gdzie jest moja czapeczka?” powraca z nową, równie błyskotliwą historią o zwierzętach, nakryciu głowy i pokusie, której trudno się oprzeć.

Znajdziecie w niej wszystko to, dzięki czemu Jon Klassen jest dziś jednym z najgłośniejszych i bohaterów o komicznie wymownych spojrzeniach, mistrzowską oszczędność środków wyrazu, nieprzewidywalne zakończenie oraz nieodparty humor, przy którym nawet żółw by się uśmiał. najoryginalniejszych ilustratorów młodego pokolenia: filmową wyobraźnię, zwierzęcych

Informacje dodatkowe o O! Kapelusz!:

Wydawnictwo: Dwie siostry
Data wydania: 2016-10-11
ISBN: 978-83-64347-51-1

Kup książkę O! Kapelusz!

O! Kapelusz! - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-12-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016 - dzieciaki, Ulubione,

Książeczka O! Kapelusz! to kolejna opowieść rysunkowa Jona Klassen opierająca się na nakryciu głowy. Tym razem bohaterami powieści są dwaj żółwi przyjaciele, którzy żyją na pustyni i pewnego dnia znajdują kapelusz. Żółwie są dwa, a czapeczka jest jedna, więc problem jest nie lada! Jedyne rozwiązanie to zostawić nakrycie głowy, aby uczciwie żaden z nich go nie posiadał. Pokusa jest jednak silna - w końcu żółwiom w tym kapeluszu jest do twarzy! Co zrobią?  Opowieść została podzielona na trzy króciutkie części. Każda z nich okraszona jest prostymi rysunkami, przedstawiającymi głównie postaci żółwi i fragmenty pustynnego tła w pastelowo-szarych barwach. Ta pozorna oszczędność koloru i mało rozbudowane ilustracje mają w sobie niesamowity urok i przejrzyście ukazują myśli i zamiary bohaterów. Jon Klassen nie zostawia tutaj wyobraźni pola dla popisu.  Jak to w opowieściach obrazkowych, tekstu w O! Kapelusz! jest raczej niewiele. Dorosła osoba przeczyta tę książkę w dwie minutki, dziecku zajmie ona niewiele więcej czasu. A jednak mimo tych zaledwie kilkunastu minimalistycznych zdań, w których nie odnajdziemy podniosłych epitetów i metafor, autor stworzył niesamowicie czarującą i humorystyczną opowieść, która wlewa wiele ciepła w człowieka.  O! Kapelusz! całkowicie zachwycił mnie swoją formą i ujmującym przekazem, który ze sobą niesie. Dla mnie jest to opowieść o przyjaźni, uczciwości i dzieleniu się (i oczywiście o nakryciu głowy!), ale jestem pewna, że każdy zobaczy w niej zupełnie co innego. Dla przykładu: mój brat stwierdził, że to historia o znajdywaniu nowych możliwości, często absurdalnych, ale jak to mawiają: jeśli coś jest głupie, ale działa, to wcale nie jest głupie. Jeśli macie chęć na króciutką bajeczkę o żółwiach, kaktusach, przyjaźni oraz nietypowym rozwiązaniu - jest to pozycja idealna dla Was. Polecam serdecznie. :)

Gdzie jest moja czapeczka?
Jon Klassen0
Okładka ksiązki - Gdzie jest moja czapeczka?

Niedźwiedź zgubił swoją czapeczkę. Cierpliwie i uprzejmie pyta o nią każde napotkane zwierzę. Czy to możliwe, by nikt jej nie widział? Rozkosznie lapidarne...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;