O skautingu polskim

Seria wydawnicza ,,Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprinty: reprint wydania, [1916]. "O SKAUTINGU POLSKIM".

4. Czem może być skaut.

Widzieliśmy, że celem skauta jest służenie społeczeństwu.

Tak. Ale już od społeczeństwa samego zależy, żeby umiało skautom każdego pokolenia postawić wymagania danej chwili -- i wedle nich je sobie przystosować.

Niemniej jednak, niech skaut pozostanie skautem.

Tu właśnie leży najboleśniejsze i najszkodliwsze skoszlawienie idei, które miało miejsce u nas, przed wojną obecną.

Zasłoniono charakter ogólny -- wymaganiami chwili. Zamiast na tle owego charakteru ogólnego -- wyakcentować i wydobyć te wymagania. Bo choć bez wątpienia były one pierwszorzędnej wagi, nie wolno im było odbierać wychowaniu skautowemu jego znaczenia i wartości pod narodową ,,specie aeternitatis".

Niech skauting nie obiera drogi -- niech wskaże tylko jak iść każdą drogą. Niech nie tylko mówi ,,tak a tak narodowi przydać się dziś możesz" -- ale wpoi przedewszystkiem -- realnie i głęboko -- czem jest przydatność narodowa. Wtedy skaut sam już będzie gotów na wezwanie.

Nie kazać mu daną ideę kochać jako własną -- ale ­pozwolić sercem i rozumem pojąć, czem jest miłość narodowa -- a bezwątpienia pokocha tę ideę która wtedy czekać będzie na wcielenie.

Krócej:

Potrzebni są dziś żołnierze? -- Naucz skautów być żołnierzami.

Ale niech wiedzą, że choć każdy skaut może być żołnierzem -- nie każdy żołnierz będzie przez to skautem.

I jeśli krajowi -- potem -- potrzebni będą chociażby zamiatacze ulic -- skaut będzie zamiatał ulice.

Więcej przeczytacie w książce... zapraszamy!

Informacje dodatkowe o O skautingu polskim:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2015-07-01
Kategoria: Historyczne

Kup książkę O skautingu polskim

O skautingu polskim - opinie o książce