Opis ksiązki
Kup Teraz

O sztuce miłości

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2001
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 83-7120-995-9
Liczba stron: 133
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Rozważania Fromma są atutem tej książki. Problematyka zaangażowania wobec życia, rozważana w takim aspekcie, jak to czyni autor, nie jest tematem częstym, w szczególności zaś jest skąpo reprezentowana u nas. Autor nie prezentuje tu ani teorii osobowości, ani teorii popędów, choć niewątpliwie wspiera się o wieloletnią pracę, o rozległe dociekania prowadzone w tych dziedzinach. Książka ta ma być przede wszystkim doradcą bardzo osobistym, pomocnym w kwestii "jak żyć".
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dreamer202 plusminus Linia koment
Na półkach: Czytam,
Czytałam kiedyś skrótowo początek tej książki. Żeby ją zrozumieć, dobrze jest czytać ją po "kawałku". Doszłam do wniosku, że chciałabym przeczytać ją całą. Jak już przeczytam, może napiszę coś więcej na jej temat.


Lenalee plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-07-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Niektórym mogłoby się wydawać, że Fromm w tej książce skupiałby się na miłości fizycznej, czy tam cielesnej. Błędne rozumowanie, bo on skupia się na samej istocie miłości, a nie na jednej z jej aspektów. Było tutaj wiele jego myśli, z którymi się nie zgadzałam i miałam własne zdanie na ten temat. Ale miło poznać coś odmiennego od tego, co ja sądzę. Czasami miałam wrażenie, jakby autor na siłę gdzieś doszukiwał się miłości. Miłość jest albo jej nie ma. Nie można jej szukać na siłę. Poza tym przy jego porównaniu miłości matki a ojca do dziecka zatrzymałam się na chwilę i zastanowiłam. Fromm twierdzi, że matka kocha dziecko za samo jego istnienie, ale ojciec za to, że syn/córka spełnia jego oczekiwania. "Kocham cię, bo robisz to, co od ciebie oczekuję i tak powinno być". To mnie trochę zdenerwowało, bo jakby ojciec nie miał prawa kochać własnego dziecka również za to, że po prostu jest. Nie wymagać nic więcej, cieszyć się jego życiem i szczęściem. Przez większą część książki Fromm stale zastanawiał się, czym naprawdę jest miłość i jak jej doświadczyć. Miłość to chęć dawania siebie całego, bez potrzeby otrzymywania czegoś w zamian. Kochać to powierzyć komuś z ufnością swoje życie, wierzyć mu. Dawać, nie brać. Cieszyć się szczęściem tej właśnie osoby i robić wszystko, żeby była szczęśliwa. Lecz tak naprawdę o miłości chyba najwięcej wiedzą te osoby, które właśnie jej doświadczyły.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
zUaPanienka Linia koment
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Domowa Papierowa Biblioteka,
kalka997 Linia koment
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
RoT Linia koment
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów