O ziołach i zwierzętach

Wystarczy wyjść z domu, żeby nie móc przestać się dziwić. Nie trzeba mieszkać w Puszczy Białowieskiej - wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Rosną tam rośliny pozornie banalne - lebiodka, babka, macierzanka. Mieszkają zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi - mrówki, winniczki, trzmiele. Simona Kossak jak nikt potrafi o nich opowiadać: poznajemy ich historię, ciekawostki, a czasem to, że gdyby nie one, to kto wie, co by z nami było...

Ale opowiada nie tylko o nich, bo i o żurawiach, sarnach, wilkach, rusałkach czy ropuchach.

Opowiadania o ziołach i zwierzętach to księga dziwów, w której Simona Kossak daje wyraz wrażliwości ujawniającej się w szczególnym widzeniu świata. Fascynacja przyrodą sprawiła, że ,,córka, wnuczka i prawnuczka" Kossaków sięga po pióro, by ukazać rośliny i zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Aparat naukowy, jakim dysponuje - jest przyrodnikiem, zajmuje się psychologią zwierząt - nie odgrodził jej od obserwowania rzeczywistych przejawów życia w przyrodzie. Laboratorium naukowym Simony Kossak była bowiem ukryta w głębi Puszczy Białowieskiej leśniczówka pustelnia. Tam koegzystuje na równych prawach z kunami i popielicami, wyznając zasadę, iż należy żyć zgodnie z naturą swojego gatunku

Simona Kossak (1943-2007) - biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 pełniła stanowisko kierownika. Była pomysłodawcą unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz trzy książki: Opowiadania o ziołach i zwierzętach, Wilk - zabójca zwierząt gospodarskich? i Saga Puszczy Białowieskiej. Od 2001 prowadziła codzienne audycje (Dlaczego w trawie piszczy) w Radiu Białystok i innych regionalnych oddziałach Polskiego Radia. Radio Gdańsk za popularyzowanie wiedzy przyrodniczej na antenie radiowej przyznało jej nagrodę ,,Osobowość Radiowa Roku 2003". W uznaniu zasług na polu nauki i popularyzowania ochrony przyrody w 2000 została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

Informacje dodatkowe o O ziołach i zwierzętach:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-01-11
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę O ziołach i zwierzętach

W XXI wieku poważnym zagrożeniem dla puszczańskiej przyrody mogą stać się "święte krowy": depczące sobie po piętach hordy naukowców z całego świata. Pomysłowość ludzka, ciekawość, pokusa eksperymentowania, ambicje zawodowe i bezwzględność w robieniu kariery są wieczne, nie omijają żadnej profesji i nie znają granic.

O ziołach i zwierzętach - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-03-29,
Biologię zawsze darzyłem awersją, a to z wielu względów, wśród których najważniejszą rolę odgrywała nudna nauczycielka, nie lubiłem też wszystkich elementów zaczynających się na -mikro i -drobno. Dzięki pięknemu językowi Simony Kossak, a także genialnie opowiedzianym historiom dotyczących roślin i zwierząt, spojrzałem na przyrodę w całkiem odmienny niż dotąd sposób. Zachwycać może zwykły kret, niezidentyfikowane zielsko rosnące niedaleko domu czy nawet ów straszny krzyżak. Wystarczy głębiej poznać ich historię, zwyczaje czy przeznaczenie, żeby zdać sobie sprawę z tego, jak cudowne stworzenia nasz otaczają. Ni to zielnik, ni encyklopedia Kossak uwrażliwia na piękno, które na co dzień pomijamy. Gorąco polecam! Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2017/03/o-zioach-i-zwierzetach-ciekawie-jak.html

Książka jest napisana przez osobę, która dostrzega istniejące emocje zwierząt, przedstawia, że rośliny mają pamięć zbiorową. Pokazane historie mogą czegoś nauczyć każdego z nas. Zdecydowałam się książkę wysłuchać w audiobooku – co było dobrym pomysłem. Nie jestem fanką takich książek do czytania, ale słuchanie jest czymś całkiem innym. Miło się ją czyta, trochę smutku, trochę śmiechu przy niej było. Momentami było infantylnie, więc wystarczyło przewinąć parę sekund i było lepiej.

Avatar użytkownika - kochamciemojezycie
kochamciemojezycie
Przeczytane:2018-01-11, Przeczytałem, Mam,

Coraz częściej na polskim rynku wydawniczym pojawiają się publikacje związane z przyrodą. Ogromnie mnie to cieszy, ponieważ z wiekiem chętniej sięgam po takie lektury. Może dlatego, że brak już we mnie buntu na przymus zdobywania pewnych informacji? Nie wiem. Tak czy inaczej z ogromną przyjemnością zagłębiłam się w świat, który opisała autorka tej książki.

Simona Kossak to biolożka i leśniczka, która ponad trzydzieści lat swojego życia spędziła w Puszczy Białowieskiej. Ukończyła studia w specjalności psychologia zwierząt. Była córką Jerzego, wnuczką Wojciecha oraz prawnuczką Juliusza Kossaków, trzech malarzy. Była również bratanicą Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Trochę na przekór korzeniom, sama postanowiła zamieszkać w puszczy i rozpocząć działalność popularyzatorską na rzecz ochrony przyrody. W jej książkach, w każdym słowie da się wyczuć, że przyroda to jej pasja, którą miłuje i którą opisuje w sposób wrażliwy i rzeczowy jednocześnie. Simona Kossak nie tylko kochała zwierzęta i rośliny. Ona kochała również o nich pisać i opowiadać.

„Opowiadania o ziołach i zwierzętach” po raz pierwszy ukazały się w roku 1995, jednak absolutnie nic nie utraciły na aktualności. Dziś tak samo, jak wtedy publikacja pochłania i fascynuje czytelników. Książka to pięknie wydany, z urokliwymi rycinami, niesamowity atlas roślin i zwierząt w jednym. Od babki wąskolistnej po żurawinę i od borsuków po żurawie. Bez suchych i nudnych faktów, za to z ogromem ciekawostek i ogromem wiedzy, podanymi w sposób barwny i niezwykle plastyczny.

"Opowiadania o ziołach i zwierzętach" to jeden z lepszych "podręczników" przyrody, który miałam w rękach. Idealnie nadaje się dla młodych i tych, którzy o przyrodzie czytają z opóźnieniem, jak ja. Rośliny i zwierzęta opisane w książce, to otaczający nas świat. Warto go poznać i zacząć dostrzegać.

Najlepsze w tej publikacji jest to, że napisana jest ciekawym, barwnym i działającym na wyobraźnię językiem. Czyta się ją jak powieść przygodową w krótkiej formie literackiej. Ja na pewno, jeszcze będę do niej wracała.

Serdecznie polecam.

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

Saga Puszczy Białowieskiej
Simona Kossak0
Okładka ksiązki - Saga Puszczy Białowieskiej

,,Puszcza Białowieska umiera. Bezwzględny las - zadbany, czysty, produkujący drewno i użytki uboczne - nienawidzi puszczy, pożera więc miejsce po miejscu...

Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt
Simona Kossak0
Okładka ksiązki - Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt

Czy orły tęsknią? Czy słonie płaczą? Czy sarny kochają? Czy delfiny rozpaczają? Czy bobry przyjaźnią się z łasicami? Czy goryle łkają ze szczęścia? Czy...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;