Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji

Czy ktoś jeszcze wyobraża sobie życie bez samochodu? Byłoby dziwnie, prawda? Z tej książki dowiecie się między innymi dlaczego Ford T to najważniejszy samochód XX wieku, jak na rozwój motoryzacji wpłynął Arnold Schwarzenegger oraz w jaki sposób Rolls z Royce'em stworzyli najbardziej luksusowe auto świata. Przedstawimy również najważniejsze auta polskiej produkcji. Ale to nie wszystko! Wytłumaczymy, czym różnią się rajdy od wyścigów i jakie są te najsłynniejsze. A ponieważ człowiek wciąż marzy o tym, by poruszać się szybciej i szybciej, zdradzimy, jaki jest aktualny rekord prędkości samochodu i jak trudno było go osiągnąć. Zabierzemy Was także na przejażdżkę po najsłynniejszej trasie terenowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie przejechanie 30 kilometrów zajmuje aż trzy dni. Wytłumaczymy Wam również, czym różni się pick-up od coupé i jak działa silnik. Motoryzacja jest fascynująca!

Samochody są moją pasją od najmłodszych lat. Wysokooktanowa benzyna płynie w moich żyłach i napędza do działania. Skoro sięgnęliście po tę książkę, to zapewne w Waszych też, albo za chwilę zacznie płynąć. Dajcie się porwać w podróż na wysokich obrotach! Pojedziemy najsłynniejszymi samochodami i poznamy niesamowite momenty z historii motoryzacji wzbogacone o ciekawostki spisane przez Michała Gąsiorowskiego. Ode mnie macie zielone światło! To co? Ruszamy razem?

Kajetan Kajetanowicz

Michał Gąsiorowski - miłośnik sportu, motoryzacji, podróży i dobrej kuchni. Od 2001 roku w radiowej Trójce, dla której relacjonował najważniejsze zawody sportowe na świecie: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i Europy w piłce nożnej, wyścigi F1, rajdy oraz wiele innych. Jest współautorem programu ,,Na Trzecim Biegu" oraz ,,Trzecia Strona Medalu". W 2009 roku okrążył świat na motocyklu. Od 2015 roku komentuje w stacji Eleven Sports mecze ligi włoskiej i hiszpańskiej, a w 2016 zadebiutował jako komentator Formuły 1. Pisanie o motoryzacji dla dzieci sprawiło mu wielką frajdę.

Przemek Surma - ukończył studia konserwacji zabytków architektury i jest inżynierem, ale od lat pracuje jako rysownik. Wykonał wiele ilustracji do podręczników, jest też autorem (lub współautorem) kilku albumów komiksowych. W ostatnim czasie postanowił rozpocząć nowe studia i doskonali swój warsztat, ucząc się rysowania od córeczki. Uwielbia czytać książki (najczęściej kilka naraz), te z obrazkami też. Lubi kolorowe samochody, ale dziwnym trafem najczęściej jeździ tymi w kolorze srebrny metalik.

Agnieszka Surma - z wyboru mieszkanka uroczej podlubelskiej wsi. Mama wspaniałej córeczki, z którą lubi malować, majsterkować i zbierać zioła na łące. Pracuje jako grafik, a w czasie wolnym pomaga mężowi w kolorowaniu komiksów i książek. Przez kilka lat pracowała jako fotoedytor w gazecie motoryzacyjnej, więc nieźle zna się na kolorach karoserii. Ma też prawo jazdy i nie waha się go używać. Uwielbia stare samochody, jej marzeniem jest posiadanie citroëna 2CV, żeby nim jeździć po zakupy do pobliskiego miasteczka.

Malwinka Surma (ur. 2010) - najzdolniejszy ilustrator w rodzinie, główny konsultant kolorystyczny w trakcie powstawania książki ,,Od koła do Formuły 1". Jej pasją jest wszystko, co słodkie - czekolada, króliczki, kwiatki i seledynowe samochody.

Informacje dodatkowe o Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji:

Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji - opinie o książce

Avatar użytkownika - jezyna122
jezyna122
Przeczytane:2016-11-23, Przeczytałam,

Dla nas, żyjących w XXI wieku, życie bez samochodu wydaje się nie do pomyślenia i mało realne. Otoczeni, zwłaszcza ci mieszkający w miastach, coraz bardziej interesującymi samochodami, nie pamiętamy o tym, że jest to jeden z najmłodszych środków komunikacji. Jako, że przebywam w domu z samymi osobnikami płci męskiej, od razu pomyślałam, że „Od koła do Formuły 1” może stać się książką, która zainteresuje każdego z nich. Autor, Michał Gąsiorowski, zapalony podróżnik i miłośnik motocykli, zadebiutował jako komentator Formuły 1 w 2016 roku. Przyznaje, że pisanie o motoryzacji dla dzieci sprawiło mu ogromną frajdę. Ale czy jest to książka przeznaczona tylko dla najmłodszego czytelnika? Oczywiście, że nie. Autor podszedł do tematu całościowo i po zapoznaniu nas z prehistorią motoryzacji (koło, silnik parowy Greka, trójkołowiec) przechodzi do pierwszych aut produkowanych seryjnie. Na pewno będą też usatysfakcjonowani fani polskiej motoryzacji ponieważ ciekawostek dotyczących Warszawy, Syreny, Fiata 125p i 126p oraz Poloneza jest mnóstwo. Interesującym rozdziałem, zresztą najobszerniejszym, jest ten dotyczący samochodów- legend. Tutaj znalazły się pod lupą między innymi auta: Cadillac Eldorado, Ford Mustang czy Porsche 911. Młodego czytelnika na pewno zainteresuje część poświęcona najsłynniejszym polskim kierowcom. Sylwetki Sobiesława Zasady, Rafała Sonika czy Kajetana Kajetanowicza ukazane są w sposób ogromnie przejrzysty i ciekawy. Może nie dość wyczerpująco, ale na pewno zaspokoją ciekawość najmłodszego odbiorcy. Bardzo ważną rzeczą jest opracowanie graficzne tej książki, które zdecydowanie dodaje jej atrakcyjności. Małżeństwo artystów, Agnieszka i Przemysław Surmowie postarali się o to, aby ilustracje nie tylko przedstawiały ogólny wygląd pojazdów lecz również bawiły, co im się zresztą świetnie udało.

Ogromnie barwne, niekiedy z lekką nutką ironii, zdecydowanie przyciągają oko, są atrakcyjne również dla dzieci, które jeszcze nie umieją same poradzić sobie z tekstem.

U mnie w domu odbiorcami tej książki są czytelnicy w wieku od 9 do 50 lat. I tak naprawdę, każdy znalazł coś w niej dla siebie, mało tego stała się motorem wielu dyskusji np. na temat wyższości pewnych marek samochodowych nad innymi.

Dlatego jeśli ktoś szuka interesującego prezentu na święta dla młodego fana motoryzacji, ta pozycja powinna sprawdzić się idealnie. Bardzo ładna wizualnie (twarda oprawa, strony szyte, interesująca okładka) jak i z ciekawą, merytoryczną treścią. Polecam!

To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej
Michał Gąsiorowski0
Okładka ksiązki - To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej

Ręka Maradony, pęknięty but Deyny, skradziony Puchar Rimeta i piesek Pickles, który go odnalazł... Historia piłki nożnej pełna jest nie tylko wspaniałych...