Okładka książki - Odkryj, gdzie…

Odkryj, gdzie…

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: Adamada

Gdzie kotek smacznie śpi? Gdzie dżdżownica ma głowę? Gdzie wiewiórka chowa orzeszki? Książka z zagadkami, na które najlepsze odpowiedzi podsuwa dziecięca wyobraźnia. W sam raz dla ciekawskich smyków, szkrabów i bobasów. Guido van Genechten w 1998 roku otrzymał międzynarodową Nagrodę Miasta Hasselt jako najlepszy ilustrator za swoją autorską książkę "Rikki". Ta nagroda zapoczątkowała jego światową karierę, a Guido stworzył wiele bestsellerowych książek. Został wyróżniony licznymi nagrodami, między innymi w roku 2007 Nagrodą Reader’s Digest dla najlepszego ilustratora książek dla dzieci (za książkę "Nie chcę być duży").

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2016-07-28, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki w 2016 roku, Książki dla dzieci,

Szukanie zgubionych zabawek to codzienność każdego malucha. Gdzie zapodział się biały samochodzik? A gdzie może być drewniana lokomotywa? A gdyby tak na chwilę zapomnieć o zagubionych przedmiotach i poszukać odpowiedzi na nurtujące maluchy pytania w specjalnie z myślą o nich przygotowanej książce? Odkryj, gdzie… Guido van Genechtena to świetny pomysł na mądrą zabawę z małymi odkrywcami.

Gdzie niedźwiedź polarny szuka jedzenia? Gdzie ślimak ma domek? I gdzie ptasia mama karmi pisklęta? To tylko kilka zagadek, jakie mały czytelnik znajdzie na stronach kolorowej książeczki Odkryj, gdzie… Zadaniem dziecka jest znalezienie odpowiedzi na pytania, dotyczące różnych sytuacji, w których przedstawiono kolejne zwierzęta. Na stronach książeczki zamieszczono kolejne pytania (np. „Gdzie ptasia mama karmi pisklęta?”). Wystarczy otworzyć zagięte strony, by odkryć obrazki, będące ilustrowanymi odpowiedziami na zadane wcześniej pytania (w tym przypadku - rysunek ptasiej mamy z robakami w dzióbku). Pytania są proste, jednak gama odpowiedzi wydaje się być bardzo szeroka, co z pewnością pozwoli młodym czytelnikom rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

Ilustracje z zamieszczonym w książce bardzo krótkim tekstem stanowią nierozerwalną całość. Mały odbiorca z pomocą rodziców zapozna się z pytaniem i będzie miał okazję samodzielnie na nie odpowiedzieć. Jeśli pomysły się skończą albo jeśli padnie prawidłowa odpowiedź, warto otworzyć zagięte „okienko” i upewnić się, że dane nasza propozycja jest właściwa.

Zamieszczone w książce ilustracje przygotowane zostały w charakterystycznej dla autora konwencji. Wyraźne kontury postaci mocno kontrastują z barwnym, utrzymanym raczej w jasnej kolorystyce, wypełnieniem. Gama kolorystyczna jest miła dla oka. Zwierzęta i sytuacje przedstawione na rysunkach są bardzo czytelne i łatwe w interpretacji przez najmłodszych odbiorców.

Odkryj, gdzie… to książka, która nie pozwoli małemu czytelnikowi się nudzić. Publikacja - dzięki niewielkim rozmiarom - zmieści się do torebki każdej mamy i przyda się podczas dłuższych spacerów bądź wakacyjnych wyjazdów. Może stanowić też inspirację do wymyślania własnych pytań i znajdowania na nie najdziwniejszych nawet odpowiedzi. Najważniejsze, by zaczynały się od słowa: „gdzie”.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - madak
madak

Szukanie zgubionych zabawek to codzienność każdego malucha. Gdzie zapodział się biały samochodzik? A gdzie może być drewniana lokomotywa? A gdyby tak na chwilę zapomnieć o zagubionych przedmiotach i poszukać odpowiedzi na nurtujące od czasu do czasu maluchy pytania w specjalnie z myślą o nich przygotowanej książce? ,,Odkryj, gdzie..." Guido van Genechtena to świetny pomysł na mądrą i uczącą zabawę z małymi odkrywcami.

Gdzie niedźwiedź polarny szuka jedzenia? Gdzie ślimak ma domek? I gdzie ptasia mama karmi pisklęta? To tylko kilka zagadek, jakie mały czytelnik znajdzie na stronach kolorowej książeczki ,,Odkryj, gdzie...". Zadaniem młodego czytelnika jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dotyczące różnych sytuacji, w których przedstawiono kolejne zwierzęta. Na sąsiadujących ze sobą stronach książeczki znajdują się: po lewej stronie zamieszczono pytanie (np. ,,Gdzie ptasia mama karmi pisklęta?") po stronie prawej znajduje się rysunek ptasiej mamy z robakami w dzióbku. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie wystarczy otworzyć zagiętą prawą stronę by niejako ,,pod spodem" odkryć kolejny obrazek będący ilustrowaną odpowiedzią na zadane wcześniej pytanie. Pytania są proste, jednak gama odpowiedzi wydaje się być bardzo szeroka, co z pewnością pozwoli młodym czytelnikom rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

Ilustracje wraz z zamieszczonym w książce, bardzo krótkim tekstem stanowią nierozerwalną całość. Mały odbiorca z pomocą rodzica zapozna się z pytaniem i będzie miał okazję samodzielnie na nie odpowiedzieć. Jeśli pomysły się skończą, albo też jeśli padnie prawidłowa odpowiedź, warto otworzyć zagięte ,,okienko" i upewnić się, że dane pytanie jest już rozwiązane.

Zamieszczone w książce ilustracje przygotowane zostały w charakterystycznym dla autora, Guida van Genechtena stylu. Wyraźne kontury postaci mocno kontrastują z kolorowym, utrzymanym raczej w jasnej kolorystyce wypełnieniem. Gama kolorystyczna jest przyjazna i miła dla oka. Zwierzęta i sytuacje przedstawione na rysunkach są bardzo czytelne i łatwe w interpretacji przez najmłodszych odbiorców.

,,Odkryj, gdzie..." to książka, która nie pozwoli się nudzić małemu czytelnikowi. Publikacja dzięki przystępnym rozmiarom zmieści się do każdej maminej torebki i pozwoli zabrać się na dłuższe spacery bądź wakacyjne wyjazdy. Może stanowi tez świetną inspirację do wymyślania własnych pytań i znajdowania na nie nawet najdziwniejszych odpowiedzi. Najważniejsze tylko, by zaczynały się od słowa ,,gdzie".

Jakie to szczęście, że cię znalazłem
Guido van Genechten0
Okładka ksiązki - Jakie to szczęście, że cię znalazłem

Jak znaleźć szczęście? Oho, do tego potrzebny jest nie byle jaki nos! Urocza opowieść o całej górze marchewek, jednej jodle i najważniejszym uczuciu na...

Rikuś
Guido van Genechten0
Okładka ksiązki - Rikuś

Są króliczki grube i króliczki chude, króliczki mądre i króliczki mniej mądre, króliczki odważne i króliczki...