Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz

Bohaterka Dziewczyny ze śniegiem we włosach angażuje się emocjonalnie w śledztwo, które ujawnia brudne sekrety i rodzinne tajemnice. „Taką powieść chciałaby napisać Camilla Läckberg.” „Borås Tidning” o Dziewczynie ze śniegiem we włosach Październikowy ranek, lasy pod Hagfors. Podczas polowania pada strzał, od którego ginie jeden z myśliwych. Jego czternastoletnia córka, która była razem z nim, znika... Nieszczęśliwy wypadek czy morderstwo? Dwadzieścioro uczestników polowania staje się podejrzanymi. Wśród nich jest szefowa policji w Hagfors i ojciec młodej dziennikarki Magdaleny Hansson. I to właśnie Magdalena wpada na trop przeoczony przez policję. Jest na urlopie macierzyńskim, jej związek z mężczyzną jej życia przeżywa kryzys, a mimo to – a może właśnie dlatego? - angażuje się w śledztwo na własną rękę. I odkrywa, że zabity miał wiele sekretów i wielu wrogów. A każdy z nich miał motyw, żeby zabić – z zemsty, zawiści, rozpaczy… Szwedzka dziennikarka Ninni Schulman została okrzyknięta gwiazdą szwedzkiego kryminału. Jej książki sprzedano w Szwecji w 250 000 egzemplarzy. Międzynarodową sławę zyskała powieścią Dziewczyna ze śniegiem we włosach, pierwszą w serii z dziennikarką Magdaleną Hansson. Powieść uznano za przykład najlepszej tradycji skandynawskiego kryminału. Realistyczna sensacyjna intryga rozwija się w zamkniętej społeczności, wśród wiarygodnych bohaterów – zwykłych ludzi, z których każdy kryje sekret, o którym wolałby zapomnieć.

Informacje dodatkowe o Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2014-12-09
ISBN: 978-83-241-5209-4

Kup książkę Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz

Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2016-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Możliwe, że tak jak ja znacie już wcześniejsze losy Magdaleny Hansson oraz Christera Berglunda. Ja z reguły jeśli zaczynam serię to staram się ze wszystkich sił je zakańczać lub śledzić na bieżąco. Jedne cykle faktycznie na to zasługują, a inne niekoniecznie. Ninni jest jednak autorką, którą dość chętnie czytuję. "Odpowiedz..." to trzeci tom przygód Magdy - młodej dziennikarki z niesamowitą wręcz tendencją do wpadania w tarapaty oraz Christerem - młodym policjantem, który oddaje całe swoje serce pracy. Petra - jego przełożona często bierze udział w polowaniach na łosie. W trakcie jednego z nich dochodzi do tragedii. Ginie jeden z myśliwych, a jego córka zostaje uznana za zaginioną. Po około dobie udaje się ją znaleźć, ale dziewczynka jest w fatalnym stanie i nie da się z nią nawiązać kontaktu. Policja stara się ustalić czy był to nieszczęśliwy wypadek czy może zaplanowane morderstwo. Petra niestety zostaje odsunięta od śledztwa jako osoba obecna przy wypadku, lista osób, które mogą poć podejrzane wydłuża się, a Magdalena swoim szczęściem znów wplątuje się w coś co może jej zaszkodzić. Czy Christer, Betty, Folke i Urban poradzą sobie z rozwiązaniem sprawy i to pod dowództwem Geira? Czy dziennikarka, która jest na urlopie macierzyńskim, przemęczona opieką nad małym dzieckiem, zżerana nerwami o cięcia budżetowe i bezczynnością w pisaniu artykułów powinna się w to mieszać? Kto odpowiada za śmierć mężczyzny, traumę nastolatki oraz kłopoty Magdy? Czy dojdzie do jeszcze jakiejś tragedii nim sprawa zostanie rozwiązana? Warto zapoznać się z dalszymi losami bohaterów książek Schulman. Choć nie jest to ani wybitna ani idealna powieść to czyta się dość przyjemnie i naprawdę szybko. Klimat jest mroczny, akcja dość dynamiczna, a bohaterowi choć momentami irytują to jednak nie są "płascy". Seria warta uwagi szczególnie jeśli cenicie sobie tak jak ja skandynawskie klimaty!
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Kolejna doskonała książka Ninni Schulman. Magdalena Hannson przebywa na urlopie macierzyńskim, jest wiecznie zmęczona opieką nad Liv, nieporozumieniami z Petterem i martwi się o przyszłość redakcji. Kiedy w lasach pod Hagfors podczas polowania na łosie zostaje zastrzelony Par Sanner, a jego nastoletnia córka znika bez śladu, Magdalena podejmuje trop i próbę znalezienia odpowiedzi na dręczące mieszkańców pytanie "kto zabił?". A podejrzani są wszyscy, którzy brali udział w polowaniu, w tym nowa szefowa policji Petra i ojciec Magdaleny. Osobiście stawiałam na zaginioną córkę, która po odnalezieniu była nieco psychiczna lub kochanka żony. Banalny motyw zbrodni, sprawca usiłował sprytnie odsunąć od siebie podejrzenia, ale dociekliwość i spostrzegawczość Magdaleny pokrzyżowały mu szyki, choć dziennikarka znów zaryzykowała życie dla sprawy. Wyczuwam dalsze problemy z Petterem na linii pracy Magdaleny, bo widać, że mimo wcześniejszych wydarzeń wciąż postępuje lekkomyślnie i nie dostrzega ryzyka. Christer z tomu na tom jest coraz większą pokraką, a szkoda, bo kiedyś był jednym z moich ulubionych bohaterów i skrycie liczyłam, że w końcu będzie z Magdaleną. Typowo szwedzki kryminał z wątkiem obyczajowym, od którego nie sposób się oderwać.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2015-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
W lasach pod małą miejscowością Hagfors co roku organizowane są polowania na łosie. Zyski z upolowanej zwierzyny zasilają kasę miasteczka, dlatego też polowania są dobrze zorganizowane a zaangażowani w nie są wszyscy okoliczni myśliwi oraz kilka psów. Tym razem w polowaniu uczestniczy dwadzieścia jeden osób, w tym Petra, szefowa tutejszej policji. Każdy z myśliwych losuje miejsce, w którym będzie polował, dla bezpieczeństwa każdy z nich posiada krótkofalówkę. Wszystko idzie według planu, do czasu, gdy pada strzał, do którego żaden z polujących nie chce się przyznać. Ginie mężczyzna a jego czternastoletnia córka znika bez śladu. Krąg podejrzanych zamyka się w dwudziestu osobach biorących udział w polowaniu. Petra, jako uczestniczka zdarzenia, zostaje odsunięta od śledztwa, chociaż czynnie bierze udział w poszukiwaniach zaginionej nastolatki, oraz służy radą swojemu zastępcy. W rozwiązanie sprawy angażuje się także Magdalena, dziennikarka, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Na wieść o planowanych cięciach w budżecie wydawnictwa, Magda postanawia zająć się sprawą morderstwa i wykazać swoją przydatność. Trafia na pewien ślad, który być może doprowadzi do zamknięcia sprawy. Podobnie jak poprzednie części, kryminał ten ma typowo skandynawski klimat. Akcja rozgrywa się powoli, nie ma tu krwawych opisów a kwintesencją książki jest tło obyczajowe. Im lepiej poznajemy historię zamordowanego, tym bardziej poszerza nam się krąg podejrzanych. Motywy się mnożą, na jaw wychodzą sekrety i sekreciki. Prawda okazuje się prosta i bardzo ludzka. Intryga nie jest skomplikowana, jednak dochodzenie do prawdy ma swój urok i nie nudzi. Bardzo odpowiada mi styl pisarki, która lekkim, przyjemnym językiem opowiada o ludzkich słabościach, wplatając pomiędzy swe historie wątki kryminalne, będące tłem dla obnażania zazdrości, zawiści, namiętności czy chciwości. Zwyczajni ludzie, zwyczajne potrzeby, zwyczajne życie. Bohaterowie prawdziwi, dialogi naturalne. Zagadka nie jest wysublimowana, jednak książkę czyta się z zainteresowaniem. Moim zdaniem jest to całkiem dobry kryminał z rozbudowanym wątkiem obyczajowym.
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam, x 52 książki 2015,
Kolejny kryminał z dziennikarką Magdaleną Hansson w roli głównej. Dobry jak poprzednie. Z wieloma wątkami obyczajowymi, przez co czyta się szybciej. Mnie się podobało. Jest mała, zamknięta społeczność, mamy morderstwo i wielu podejrzanych oraz wartką akcję i nieoczekiwane zakończenie. Polecam wielbicielom kryminału z wątkiem obyczajowym.
Avatar użytkownika - Kantorek90
Przeczytane:2015-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Mężczyzna, który przestał płakać
Ninni Schulman0
Okładka ksiązki - Mężczyzna, który przestał płakać

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji. Powieść wydana w kilkunastu krajach i uznana za przykład najlepszej tradycji skandynawskiej...

Tylko ty
Ninni Schulman0
Okładka ksiązki - Tylko ty

Klaustrofobiczny thriller o samotności i miłości, o zależności i obsesji. Pal pracuje przy bramkach wejściowych do sztokholmskiego metra. Po kilku...