Opis ksiązki
Kup Teraz

Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-07-04
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-2386-8
Liczba stron: 456
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów
Jenna Miscavige Hill(ur. 1984), autorka Ofiarowanej, jest bratanicą samego przywódcy Kościoła scjentologicznego. W szokującej wspomnieniowej książce opowiada o swoim życiu w samym sercu i o odejściu z Kościoła. Ujawnia wstydliwe tajemnice i kontrowersyjne fakty dotyczące najwyższych rangą członków tej organizacji, do której należy wielu celebrytów, między innymi Tom Cruise, Will Smith, John Travolta, Kirstie Alley i wielu innych.

Jenna już jako kilkuletnia dziewczynka została nakłoniona do podpisania kontraktu na miliard lat, zobowiązującego ją do służby Kościołowi scjentologicznemu. W swojej książce opowiada o sposobach, jakimi posługuje się scjentologia, by doprowadzić do rozdzielenia rodziców i dzieci, do pozbawienia swoich wyznawców umiejętności samodzielnego myślenia i działania. Autorka sama stała się ofiarą manipulacji, ale udało jej się wyłamać z szeregów sekty i wypowiedziała scjentologom wojnę.

Scjentologia to ruch religijny założony w latach pięćdziesiątych XX wieku przez R.L. Hubbarda. Na początku miał charakter alternatywnej psychoterapii, której zasady podał Hubbard w swej książce Dianetics (Dianetyka), z czasem jednak ten świecki system dianetyki przekształcił się w kierunku religijnym. Kościół scjentologiczny ma silne poparcie finansowe i PR-owe wsród hollywoodzkich celebrytów, należą do niego m.in. Tom Cruise, Will Smith, John Travolta, Kirstie Alley i wielu innych. Scjentolodzy uważają, że są istotami nieśmiertelnymi, thetanami, które zapominają swoje przeszłe wcielenia. Scjentologia opiera się na wierze w możliwość postępu ludzkości, rozwoju jego talentów i umiejętności człowieka. Do tego celu – osiągnięcia stanu idealnego, zwanego stanem clear – dochodzi się głównie poprzez praktykę audytowania: rodzaj sesji, w której audytor za pomocą serii pytań ma nakierować przesłuchiwanego na właściwy tor myślenia. Drugim elementem programu LRH, zwanego mostem ku całkowitej wolności, jest samodzielny trening. Scjentolodzy muszą zacząć od poziomu podstawowego, a następnie pokonywać kolejne szczeble (mogą przejść przez most w jedną stronę lub w obie). Majątek Kościoła szacuje się na wiele miliardów dolarów, centrala scjentologów mieści się w Los Angeles. Założono nawet miasto scjentologów Clearwater na Florydzie (tam między innymi dorastała Jenna Miscavige), gdzie mieszka blisko 10 000 wiernych. Scjentolodzy posiadają własne przedsiębiorstwa, szkoły i świątynie, w wielkim stopniu odizolowane od reszty społeczeństwa.
Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Scjentologia zdemaskowana

 

O kościele scjentologicznym zrobiło się w ostatnich latach głośno za sprawą słynnej pary aktorów – Katie Holmes i Toma Cruise`a  oraz spektakularnej ucieczki celebrytki wraz z małą córeczką Suri. Wówczas przed światem został odsłonięty rąbek tajemnicy dotyczącej scjentologów oraz ich praktyk, które można określić jako co najmniej dziwne, a nawet łamiące podstawowe prawa człowieka

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dzikiebialko Linia koment
Na półkach: Czytam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
angelwings Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
glaadys Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-08-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
takahe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów