Opis ksiązki
Kup Teraz

Ogród marzeń. Wiersze Babci Irenki dla dzieci i dorosłych

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-07-31
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788364405136
Liczba stron: 124
Dodał/a książkę:elibri

Irena Bartkowska jest znakomitym przykładem, jak  niewinny impuls może w człowieku wyzwolić artystyczne moce. Pojawienie się wnuków uskrzydla wszystkie babcie, a u Ireny Bartkowskiej wielkie uczucie do trzech wnuczek i wnuka zaowocowało blogiem ,,Babcia Irenka".  

Od  tego  wszystko  się  zaczęło.

Blog zyskał ogromną popularność, od kiedy zaczęły się na nim pojawiać wiersze autorki. Odbiór czytelników był tak dobry, że w konsekwencji  powstał  pomysł  nagrania  płyty  oraz  wydania  książki.

Irena Bartkowska napisała wiele wspaniałych wierszy dla dzieci i dla dorosłych, tu jednak prze-ważają wiersze wybrane specjalnie dla dzieci... ale właśnie,  czy  rzeczywiście  tylko  dla  dzieci?

Autorka pisze z potrzeby serca. Określa w ten sposób swój stosunek do otaczającej rzeczywistości: rodziny, dzieci, przyjaciół, spraw społecznych. Spogląda w przeszłość, ale również próbuje odgadnąć przyszłość. To bardzo ważne, wszakże na jej oczach rosną dzieci, wnuki i... pojawiają się pytania o ich los, szczęście.

Babcia to piękny ,,zawód". Gwarantuje doświadczenie, dystans do świata,  bezmiar miłości dla rodziny i chęć pozostawienia po sobie dobrych wspomnień. W wierszach ,,Babci Irenki" usłyszymy fascynację światem wielkim, ale też i małym - tym widzianym z ogrodowej werandy. Usłyszymy fascynację przyrodą, tym co niesie dla człowieka, jej kojącym, życiodajnym wpływem. Wiersze mają w sobie całą magię nierozwiązanych tajemnic przyrody i jej ulotnej komunikacji z ludzką duszą.

Autorka nie stosuje prostej personifikacji. Zarówno dzieci jak i dorośli odnajdują w tych tekstach swoje własne, ważne sprawy, swój wewnętrzny świat, swoje wspomnienia i marzenia, swój wewnętrzny spokój. Niezwykle sugestywna fabuła i wartka narracja pozwalają  zapomnieć  o  ,,bożym świecie"  i  odpłynąć  w  krainę własnej  wyobraźni.

To rzadkość, gdy wiersze mają zdolność do łączenia pokoleń, gdy spotykają się z zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Autorka dała rodzicom i dziadkom potężne narzędzie do edukacji  i  wspólnej  zabawy.

Wspomniałam wcześniej o płycie audio zawierającej wiersze z niniejszego tomiku, gdyż zachę-cam do zapoznania się dźwiękową wersją książki tym bardziej, że wzbogacona jest o piosenki, które świetnie nadają się do wspólnego śpiewania. Na płycie jest też coś nowego, specjalnego, coś co już teraz staje się znakiem rozpoznawczym ,,Babci Irenki". Otóż Autorka postawiła sobie za cel ambitne zadanie wprowadzania dzieci w świat muzyki klasycznej.

W konsekwencji na płycie znalazły się dwa wiersze  napisane  do  muzyki Chopina i Mozarta. Cytaty muzyczne wielkich mistrzów wykonała pianistka Monika Rosca, znana też z  kreacji  aktorskiej  postaci  Nel  w  filmie  ,,W pustyni  i  w  puszczy". Charakter opracowania dźwiękowego nadaje nagraniu rangę spektaklu - słuchowiska.

Mają zatem państwo w ręku debiutancki tomik i zachętę do posłuchania płyty Ireny Bartkowskiej - autorki, która już robi sporo zamieszania na rynku wydawniczym.

,,Tacy autorzy" to rzadkość, a ich pojawienie się po latach ukrywania, to prawdziwe święto dla czytelników i  słuchaczy.  Zatem cieszmy się i świętujmy razem z poezją  Ireny  Bartkowskiej.

Julita Tom

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów