Ojciec chrzestny

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7359-594-1
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
SPRZEDAŻ OD 09.11.2007! Ojciec Chrzestny to jedna z największych powieści XX wiek, sprzedana w ponad 20milionach egzemplarzy, wsławiona obsypanym Oscarami filmem Francisca Forda Coppoli z genialną rolą tytułową Marlona Brando. Opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci. Motto książki stanowi cytat z Baltazaca - "Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia".
Mendrzec + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-02-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ta książka według mnie jest klasyką literatury.Mając 15 lat, dokonałem jej zakupu "w ciemno", gdyż jej nie znałem. Od czasu przeczytania nie żałuje że ją kupiłem. Sama książka dała mi wiele do myślenia o mojej rodzinie i wielu innych aspektach społecznych. Polecam ją każdemu co uwielbia kryminały, mafię, akcje i historię.
BooksMyHarbour plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Opinie,
"Świat należy do silnych, przyjacielu! Nasza egzystencja oparta jest na zasadzie, że silni rosną w siłę, pożerając słabszych. Musimy się z tym pogodzić. To zupełnie normalne. Poniekąd prawo przyrody. Króliki je akceptują i wiedzą, że rola silnych przypada wilkom. Same zaś są sprytne, płochliwe i zwinne, kopią nory i kryją się, gdy wilk jest w pobliżu. Jeżeli przetrwają, gra toczy się dalej. Znają swoje miejsce. Na pewno żaden nie rzuci się na wilka. Bo to nie byłoby rozsądne, prawda?" (Ken Kesey - "Lot nad kukułczym gniazdem")

Takie mniej więcej prawa rządzą w świecie przedstawionym przez Mario Puzo. Ale czy ten mafijny świat bardzo odbiega od otaczającej nas "normy"?
Prawo dżungli obowiązuje od zarania dziejów. Wszystko jednak zależy od tego, czy się mu poddamy czy też stworzymy swoją indywidualną enklawę i swoje własne definicje takich pojęć jak: honor, miłość, przyjaźń i lojalność.
Dzieło Mario Puzo to interesująca lektura. Warto ją przeczytać choćby po to, żeby wyrobić sobie własną opinię na jej temat.
mosiek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Wciąga od pierwszej strony.
Regalia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,Coś do powiedzenia mam,Warto przeczytać,
Zaczęłam od filmu. Znużył mnie. Ale w bibliotece zobaczyłam fotkę Marlona... I żałuję, żałuję, że nie przeczytałam książki szybciej. Jest wspaniała.
Aramina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Klasyka, którą trzeba znać! Dzieło wybitne, acz wcale nie przesadzone. Prosto, w jasny sposób opisany świat mafijnych gangsterów. Powieść ogromnie wciąga, nie stroni od brutalności, łączy wątek sensacyjny z obyczajowym. Idealnie wyważona, pozostawia po sobie ogromnie miłe wspomnienia. Zdecydowanie jest najlepszą książką poznaną przeze mnie w styczniu i coś czuję, że będzie też jedną z najlepszych książek w tym roku.
delfin_ka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ogólnie na początku słuchałam tej książki na audiobooku jednak nie wszystkie rozdziały działały jak należy. Więc postanowiłam resztę doczytać w bardziej tradycyjny sposób. Książka warta polecenia.. Nie jest monotonna i czytając ją nie masz pojęcia co wydarzy się w kolejnym rozdziale. W niektórych momentach otwierałam szeroko oczy z zaskoczenia i potrafiłam wczuć się w to, co aktualnie przeżywają dane postaci. Żyłam tą książką, a niektóre cytaty bardzo wzięłam sobie do serca.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
"Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia"

Don Vito Corleone stoi na czele mafijnej rodziny siejącej postrach w Nowym Jorku. Jest człowiekiem honoru, dba o rodzinę, ale równocześnie jest tyranem, szantażystą, a swoje rządy sprawuje żelazną ręką. Jego decyzja o nieangażowaniu się w sprzedaż narkotyków pociąga za sobą pasmo nieszczęść, które dotykają całej rodziny. Kto pomoże klanowi w tych trudnych momentach? Czy teraz nastąpi czas odbierania dawniej wyświadczonych przysług?
Niezwykle wciągająca powieść M.Puzo. Pełna barwnych opisów, zajmujących postaci, scen codziennego życia mafii. I oczywiście cytatów, które przywołują pokolenia. Czyta się błyskawicznie!
maleenstwoo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
Ekranizację "Ojca chrzestnego" oglądałam dziesiątki razy, a książka czekała na półce baaaaardzo długo i wreszcie się doczekała! Cóż tu dużo pisać, każdy chyba zna losy Dona Vito i jego Rodziny, ale mimo to polecam książkę gdyż ukazuje dużo więcej uczuć i opisów niż film
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Warto.
Mirania plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
Nie znałam dotąd ,,Ojca chrzestnego". Nie czytałam powieści, nie oglądałam filmu.
Wiedziałam, o czym jest: o rodzinie mafijnej, konflikcie pokoleniowym, wojnie mafiosów.
Nie miałam jednak pojęcia, że to arcydzieło. Że zapamiętam je jako pierwszą powieść, przy czytaniu której z nerwów, ze stresu rozbolał mnie żołądek. Nie sądziłam, że spowoduje tak wiele przemyśleń i sprawi, że diametralnie zmienię zapatrywanie na kilka spraw.
Powiedzieć, że ,,Ojciec chrzestny" to rzecz o mafii, oznacza nie powiedzieć o niej absolutnie nic.
Puzo stworzył bowiem opowieść genialną, złożoną, tak głęboką i zastanawiającą, że niezmiernie trudno ubrać w słowa jej istotę.
To powieść o ludzkim geniuszu, o niezrównanej sile, honorze, prawdzie, szczerości i dawaniu ludziom oparcia w brutalnym świecie. Któż tworzy ową brutalność? Kto stoi u jej źródła? Nie mafia. To pewne.
Najbardziej brutalna, okrutna i prymitywna jest pseudo-praworządność i towarzysząca jej biurokracja. Dlatego czytelnik całym sercem staje po stronie mafii właśnie, rodziny Corleone - ludzi bezwzględnych, ale sprawiedliwych, twardych, lecz bezdyskusyjnie uczciwych.
Podczas lektury robiło mi się wręcz niedobrze z nerwów, tak mocno kibicowałam członkom gangu. I zadawałam sobie wówczas pytanie: co się stało z naszym światem i z naszym społeczeństwem? Co sprawiło, że czytając o ludziach łamiących prawo, bezdyskusyjnie stajemy po ich stronie? Jak bardzo jesteśmy spragnieni zasad, honoru, tradycji, sprawiedliwości i prawdy, że metody postępowania Rodziny wydają nam się tak oczywiste, jasne, a może nawet... potrzebne.
Po raz kolejny doszłam do wniosku, że do bólu brakuje nam ludzi niezłomnych. Mężczyzn, którzy będą ochraniać, rozliczać, podejmować niepodważalne decyzje i zapewniać poczucie absolutnego bezpieczeństwa. Kobiet, które dzięki tradycyjnemu modelowi życia będą odkrywać swą potężną, kobiecą siłę.
Puzo w genialny sposób kreśli obraz postępowej Ameryki i konserwatywnej Sycylii. Ta pierwsza - wprawdzie wielce nowoczesna i stawiająca na pełen luz - likwiduje granice, dające wrażenie ładu i stałości. Ta druga - biedna i konserwatywna - rodzi ludzi honorowych, zasadniczych, którzy potrafią zmieniać świat.
Powieść czyta się bez tchu, najlepiej nie czyniąc żadnych przerw. Wciąga, trzyma w napięciu, a genialne, celowe opóźnienia akcji, mogą doprowadzić do czytelniczego obłędu.
Gratuluję sama sobie, że przed przeczytaniem książki nie skusiłam się na obejrzenie filmu. Podobno nie powoduje on spadku napięcia, podobno powieść czyta się również z wielkim emocjonalnym zaangażowaniem, niemniej jednak, gdy się nie zna szczegółów życia Rodziny Corleone, nerwy sięgają zenitu.
Pozostaje mi rzec jedno: chwytajcie, czytajcie, zatracajcie się i podziwiajcie.
Gdyby tylko było to w mej mocy, uczyniłabym Wam z tej lektury... ,,propozycję nie do odrzucenia".
wwwiolka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Klasyka gatunku. Wspaniała powieść o losach Rodziny. Mafia, która przeraża, ale też pokazuje zwykłych ludzi, mężów, ojców i wspólników. Niezwykły klimat i czar na każdej stronie tak brutalnej w gruncie rzeczy książki.
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
andziaija plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pięknie opowiedziane, pięknie napisane, przepięknie następnie wyreżyserowane, najlepszy!
ankeszu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014,26 książek 2014,Mam,
Każdy ma swoje własne przeznaczenie, mawia Vito Corleone.
Może Twoim przeznaczeniem jest przeczytać tę książkę?
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Pojęcia szacunku, przyjaźni i oddania przysługi nabierają zupełnie nowego znaczenia. W perwersyjny sposób zachwycają zasady panujące wewnątrz sycylijskich mafii, okrucieństwo i bezwzględność ich członków. W podziw wprawia inteligencja Vita Corleone. Czytelnik zaczyna kibicować jego synowi, Michaelowi, który w trakcie czytania książki zmienia się i dorasta, aby stać się godnym następcą swojego ojca.
burbullo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mario Puzo opisuje świat jednej z nowojorskich Rodzin mafijnych. Na jej czele stoi don Vito Corleone. To być może najtwardszy skurczybyk w historii literatury, który stara się w świecie ludzi bezwzględnych być jeszcze bardziej bezwzględnym, w świecie ludzi twardych być jeszcze twardszym, a jednocześnie w świecie ludzi bez zasad, zachować swoje zasady. W jego świecie liczy się tylko Rodzina, dla której jest w stanie poświęcić wiele. A w jego Rodzinie liczą się lojalność i honor. Zachęcam do świetnie czytającej się lektury "Ojca Chrzestnego". Po prostu musisz ją przeczytać, albo będę Ci musiał zrobić propozycję nie do odrzucenia...
Okularnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013 ,
Klasyka literatury :) Po prostu książka zapierająca dech w piersiach, dzięki niej miałam tydzień oderwania od rzeczywistość. Zawarte są w niej ponadczasowe wartości, jak szacunek, miłość, przyjaźń, rodzina, szczerość. Historia z jaką szarzy ludzie nie spotykają się w codziennym życiu. Bezcelowe jest opisywanie treści lektury, bo to byłby tylko suchy opis. Taką książkę trzeba po prostu przeczytać, dlatego też GORĄCO POLECAM.

,,mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia" ;)
myszaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Zawsze uważałam że film jest mistrzostwem ale co w takim razie powiedzieć o książce? Nie sposób się oderwać. Don Corleone i jego rodzina pozostaja na długo w pamieci czytelnika.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-04-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
19 maja 2012 r., Łódź: Po raz kolejny sięgnęłam po jedną z moich ulubionych książek: "Ojciec chrzestny" Mario Puzo, która jest moim zdaniem klasyką gatunku. Zaczęłam czytać w tramwaju w drodze z pracy do domu. Nie było tłoku, więc usiadłam sobie wygodnie i zatopiłam się w lekturze. - Ojciec chrzestny. Super książka - usłyszałam głos za sobą. Obejrzałam się i zobaczyłam młodego mężczyznę ze słuchawkami na uszach, ubrany był na sportowo. - Zgadza się, już po raz trzeci czytam... I nic więcej nie zdążyłam powiedzieć, gdyż facet zaczął mnie informować, że powstał także film na podstawie książki i gra komputerowa. Był to właściwie monolog, widać było, że człowiek jest szczęśliwy (naprawdę!), że ktoś czyta tę książkę. Zanim wysiadł powiedział, że film dobry, ale książka jest super, a gra komputerowa taka sobie. Nie ukrywam, byłam zaskoczona. Widok osoby czytającej w tramwaju czy w autobusie nie należy do rzadkości, ale mnie zdarzyło się po raz pierwszy, by zupełnie obca osoba z takim entuzjazmem zareagowała na widok czytającego pasażera. I mimo, że na dialog nie było szans, bo mężczyzna nie dopuścił mnie do głosu, incydent ten poprawił mi humor na resztę dnia.
Fifi plusminus Linia koment
arbuzik_07 Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Na półkach: Przeczytałem,
Twiggy Linia koment
Ronja Linia koment
Przeczytane:2016-05-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2012-05-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,książki mojego życia,mam na półce,
joasia9595 Linia koment
mucholapka Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Ebooki,
Okładka - Ojciec chrzestny Drogi mojego życia. Wspomnienia skrzypaczki z Birkenau
Helena Dunicz Niwińska ; spisała Maria Szewczyk
Okładka - Ojciec chrzestny Bestia
Guy N. Smith
Okładka - Ojciec chrzestny Zdecydowanie nietypowy
Nora Raleigh Baskin
Okładka - Ojciec chrzestny Borek i bogowie Słowian
Igor D. Górewicz
Okładka - Ojciec chrzestny Teologia ciała. Seks według Jana Pawła II cię wyzwoli
Magdalena Siemion