Opis ksiązki
Kup Teraz

Ojciec odchodzi

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2006
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 83-89-91138-8
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Ojciec odchodzi
Jeszcze jedna książka o polskim papieżu. Krytyczna minipowieść o tzw. pokoleniu Dżej Pi Tu. Obraz społeczeństwa polskiego w Krakowie zestawiony z obrazem medialnym; wszechobecne stacje telewizyjne, okno na Franciszkańskiej, Marsze Milczenia, Mecze Pokoju, Czarny Internet i wiele innych zbiorowych akcji.

1 kwietnia 2005 (w wigilię śmierci papieża) główny bohater – ateista – przyjeżdża na stypendium do ukochanego miasta największego z Polaków i niczym Odyseusz wędruje po krakowskich mieszkaniach i przepełnionych knajpach, konsumując alkohole i prowadząc z przedstawicielami miejscowej młodej inteligencji oraz obcokrajowcami rozmowy o Papieżu, rzeczach ostatecznych, i tych zupełnie błahych. Jest przy tym nieodmiennie zaskoczony masowymi eventami i krytycznie portretuje medialny wizerunek społeczeństwa, któremu na ekranach, monitorach, w słuchawkach na żywo umiera Ojciec.

Piotr Czerski – ur. 1981; informatyk, poeta, prozaik, sieciowy performer. Ukończył informatykę na Politechnice Gdańskiej, studiował także filozofię na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Łódzkim. Opublikował książkę „Pospieszne, osobowe” („Ha!art”, Kraków 2002). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2003) i programu Homines Urbani (2005), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (2005). Związany z kwartalnikiem „Ha!art”, wiersze, teksty prozatorskie i eseje publikował także w innych czasopismach literackich i kulturalnych (m.in. „FA-arcie”, „Toposie”, „Studium” i „Lampie”). Jest także autorem popularnego bloga czerski.art.pl oraz współautorem bloga gadugadu.blog.pl, i redaktorem wortalu Liternet.pl. Ponadto publikuje w prasie specjalistycznej artykuły z dziedziny informatyki. Współautor kilku performance'ów sieciowych, z których najgłośniejszy to „Mężczyźni na Falach” („Men on Waves”, 2004) – odpowiedź na kontrowersyjną akcję „Women on Waves”. W 2006 roku ukazała się jego krytyczna minipowieść o papieżu „Ojciec odchodzi” ilustrowana obrazami Anny Okrasko. Mieszka w Rumi.
Recenzja
mh Linia koment
Na półkach:
Relatywny punkt widzenia

Kiedy czytam jednozdaniowe, zawarte na czwartej stronie okładki, streszczenie książki Piotra Czerskiego „Ojciec odchodzi” – przypomina mi się akcja T-shirt dla głupoty, zwanej na potrzeby tego przedsięwzięcia „wolnością”. Hucpa ta sprowadza się – przypomnijmy – do umieszczania na bawełnianych koszulkach rozmaitych napisów. Całość jest tyle głupia, co niebezpieczna, bo do mianownika „wolność” sprowadza rzeczy rozmaite, także wstydliwe lub plugawe

Lucjan Kubica Linia koment
Na półkach:

„To wy jesteście pokoleniem...”O książce Piotra Czerskiego „Ojciec odchodzi” mówi się i pisze, że jest rozliczeniem, a może raczej polemiką, z „Dżej Pi tu” czyli tzw. Pokoleniem JP II. Ale czy można polemizować z czymś, czego nie ma? Z czymś, co nie istnieje?

Bohater książki – Czers – przyjeżdza z Trójmiasta do Krakowa w chwili, gdy umiera Jan Paweł II. Obserwuje reakcje ludzi na wiadomość o śmierci papieża z dwóch perspektyw: jako przybysz z zewnątrz

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Młody człowiek jedzie do Krakowa, spotyka się z przyjaciółmi, pije z nimi i bawi się. Jest to ten czas, kiedy umiera papież, a doniesienia o jego agonii absorbują każdego, kto chce trzymać rękę na pulsie.
Takie to nijakie. Tu jakaś knajpa, tam picie, trochę muzyki, nieco grzebania w komputerze. Właściwie nie wiadomo, po co i dla kogo ta powieść została napisana. Że niby umiera człowiek, uważany przez niektórych za wielkiego, i świat powinien zastygnąć w niemej rozpaczy. Hm, chyba coś tu nie wyszło albo zamysł autora jest trudny do odgadnięcia, bo nie wiem, czemu miało służyć napisanie tego ,,dzieła". Dobrze, że przynajmniej napisane jest to znośnie.
(Ocena: 3/6)
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów