Oko Jadeitu

Akcja powieści toczy się we współczesnym Pekinie. Narratorką i bohaterką jest Mei, niezwykła dziewczyna o bogatej, złożonej osobowości, z ogromnympotencjałem, który chce wykorzystać w swojej pracy prywatnego detektywa. Wagencji pomaga jej asystent i przyjaciel Gupin. Przeszłość Mei i jej rodziny okrywa wielka tajemnica, która przykuwa czytelnika do lektury od pierwszej do ostatniej strony. Autorka pokazuje świat współczesnych Chin, jednak sięga do mrocznej przeszłości, do czasów rewolucji kulturalnej, z którymi wiąże się tajemnic jej rodziny. Postaci występujące w powieści są wyraziste, pełne emocji, temperamentu. Stosunki Mei z siostrą Lu są napięte i najeżone trudnościami a z drugiej strony łączy je siostrzana miłość. Diane Wei Liang jest autorką z ogromnym talentem, wiedzą i wyobraźnią. Dzięki jej wyjątkowej książce śledzimy pasjonujące losy niezapomnianych bohaterów, a jednocześnie mamy możliwość poznania kultury i historii Chin w najbardziej atrakcyjnej formie. "Bez pamięci zakochałam się w książce Diany Wei Liang OKO JADEITU. Jak najlepsze książki, historia Liang jest ze mną od momentu jej przeczytania. Nie przestaję myśleć o jej bohaterach i ich sekretach, o tajemniczym zachowaniu ojca i matki Mei w czasie Rewolucji Kulturalnej". MarySue Rucci

Informacje dodatkowe o Oko Jadeitu:

Oko Jadeitu - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Na książkę skusiłam się, bo biorę udział w wyzwaniu Book-Trotter. W tym miesiącu czytamy przynajmniej jedną książkę, której autor jest Chińczykiem. Ja wzięłam pierwszą lepszą jaką znalazłam w bibliotece, bo wyboru za dużego nie miałam. Mei jest atrakcyjną kobietą. Pracuje jako prywatny detektyw, mimo że ten zawód w Chinach jest zabroniony. Pewnego dnia do jej biura przychodzi mężczyzna zwany wujkiem Chenem i prosi kobietę o odnalezienie oka jedeitu - cennego przedmiotu z czasów dynastii Han. Mei nie waha się ani chwili i przyjmuje zlecenie. Przy okazji odkrywa bolesną prawdę o przeszłości swojej rodziny za czasów rewolucji kulturalnej. To moje pierwsze spotkanie z literaturą chińską i niestety bardzo nieudane. Tak nudnej książki nie czytałam już dawno, ale po kolei. Wątek kryminalny jest bardzo słaby. Brakuje napięcia i akcji. Autorka w ogóle mnie nie zaciekawiła. Ciągle czekałam aż coś się wydarzy, ale się nie doczekałam. Niektóre wątki w ogóle nie zostały rozwinięte, a szkoda, bo mogłoby być wtedy ciekawie.Właściwie poszukiwaniom oka jadelitu poświęcone jest dużo, dużo mniej stron niż życiu głównej bohaterki i innym wydarzeniom. Autorka dużo poświeciła głównej bohaterce. Ukazała jej życie i na jej przykładzie zwyczaje panujące w Chinach. Ta książka to właściwie tylko nudna opowieść o życiu Mei. Poznajemy jej studencką miłość, rodzinę, problemy z chorą matką.Niestety nie tego oczekiwałam. Książki nie polecam, bo mimo, że czyta się ją szybko to niczego nowego nie wnosi, nudzi i nie wiem jakim cudem jest to "Światowy bestseller". Tej powieście sporo brakuje. Źródło: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/03/diane-wei-liang-oko-jadelitu.html
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Bardzo mądra i momentami zabawna opowiesć

Kilka dni temu przeczytałam książkę autobiograficzną o ucieczce z Korei Północnej. Jej mieszkańcy ryzykując życie przechodzili przez rzekę do Chin. Tam miało żyć się lepiej. Tymczasem w Chinach też było Ministerstwo Propagandy, obozy pracy, przydziały pracy czy uzyskanie z gody na zawarcie związku małżeńskiego. Tyleż podobieństw.Przychyla się tu do większości ocen, książka jest słaba, wątek kryminalny mierny, słownictwo ubogie. Jedyna zaleta to elementy z życia zwykłych Chińczyków.

Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Papierowy motyl
Diane Wei Liang0
Okładka ksiązki - Papierowy motyl

W odległej części Chin więzień 3424, Lin, były student, zostaje zwolniony z obozu po siedmiu latach morderczej pracy w kopalni. Był więziony za udział...

Forget Me Not
Julie Soto