Okruchy amerykańskie

Ilustrowane zdjęciami refleksje na temat odmienności amerykańskiej rzeczywistości od tego, co europejskie. O poznaniu Ameryki i odczuwaniu jej, co jest możliwe, zdaniem Autorki, dopiero po spędzeniu w drodze kilku tygodni. A zatem są to refleksje o drogach, podróżowaniu i wszystkim, co z tym związane. Ale nie tylko, bo także o amerykańskim stylu zycia i amerykańskich obyczajach.

Z przedmowy:
W nieznacznie innej formie książka ta ukazała się w bibliofilskim nakładzie w 1995 roku. Choć od tamtego czasu przeszły przez Stany pożary, huragany, powodzie, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe i polityczne, lektura jej dzisiaj potwierdza znaną powszechnie tezę, że im bardziej świat się zmienia, tym bardziej pozostaje taki sam. Tragiczne odstępstwo od tej zasady stanowi jedynie Nowy Orlean 2005.

Pierwsze wydanie - o niefortunnym, jak się okazało, tytule Polubić muzykę country. Dziennik amerykańskiej podróż - trafiło na księgarskie półki dla melomanów, a ja, w roli specjalistki od muzyki country, do telewizyjnego programu na jej temat. Odebrawszy tę lekcję, w bogatszym o kilkadziesiąt zdjęć wydaniu drugim wracam do tytułu, pod jakim kolejne fragmenty publikowało nieistniejące już pismo Społeczeństwo otwarte. Mam nadzieję, że tym razem książka nie zabłądzi w rejony Kuchni świata, a ja nie stanę wobec wezwania zdradzenia telewidzom sekretu pieczenia ciasta z dyni...
Agnieszka Taborska

Nie ulega wątpliwości, że pomimo narracyjnej lapidarności ta (...) książeczka wytrzymuje porównanie zarówno ze słynną trylogią Melchiora Wańkowicza W ślady Kolumba, jak i z Podróżą na najdalszy Zachód Andrzeja Kijowskiego czy świetnym Dziennikiem amerykańskim Julii Hartwig.
Janusz Drzewucki "Rzeczpospolita"

Książka Taborskiej jest zdziwiona Ameryką i dlatego jest tak świeża.
Jan Gondowicz, "Gazeta Wyborcza"

Już się wydawało, że na dobre zanikła polska tradycja "ambitnego" reportażu, którego niedoścignionym mistrzem był i jest Ryszard Kapuściński. Tymczasem na księgarskiej półce zwiastun odrodzenia. Bo tak tylko można nazwać ten pełen fascynujących obserwacji diariusz z podróży po Ameryce.
Grzegorz Pyszczek, "Sztandar młodych"

Taborska stara się nie oceniać, ale obserwować uważnie i opowiadać obrazami o zdumiewającej plastyczności i intensywności nastroju. To, co odróżnia książkę Taborskiej od tysięcy opisów amerykańskich podróży - to znaczenie, jakie ma dla niej rzeczywistość wizualna.
Wiesława Wierzchowska, "Pokaz"

Patrzymy zwykle na USA jak na racjonalny kraj rekordowej liczby Nobli w nauce i literaturze; Taborska pokazuje krainę doskonale egzotyczną.
Negocjator, "Nowa Fantastyka"

O autorach:
Agnieszka Taborska opublikowała między innymi Senny żywot Leonory de la Cruz, Abecadło Topora, eseje o francuskim surrealizmie, książki dla dzieci (wydane w Polsce, Niemczech, Korei, Japonii i nagrodzone przez Niemiecką Akademię Literatury Dziecięcej) oraz przekłady Ostatnich nocy paryskich Philippe’a Soupaulta, Twarzy muśniętej smutkiem Gisèle Prassinos, Potwora w pudle i Wpław do Kambodży Spaldinga Graya. Od 1989 roku wykłada dwudziestowieczną sztukę i literaturę francuską w Rhode Island School of Design w Providence w Stanach Zjednoczonych.

Marcin Giżycki pracował w redakcjach "Literatury" i "Projektu". Wydał między innymi Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym, Koniec i co dalej. Szkice o postmodernizmie, sztuce współczesnej i końcu wieku, oraz Słownik kierunków, ruchów i kluczowych pojęć sztuki drugiej połowy XX wieku. Realizuje filmy dokumentalne o sztuce. Wystawiał fotografie w Warszawie, Paryżu i Stanach Zjednoczonych. Uczy sztuki współczesnej i filmu między innymi w Rhode Island School of Design w Providence (USA).

Informacje dodatkowe o Okruchy amerykańskie:

Wydawnictwo: Twój Styl
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 83-7163-404-8

Kup książkę Okruchy amerykańskie

Okruchy amerykańskie - opinie o książce

Avatar użytkownika - wdowa86
wdowa86
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2013, Podróżnicze,
Włóczykij
Agnieszka Taborska0
Okładka ksiązki - Włóczykij

Wszystkie psy idą do nieba... I dopiero tam dostają to, na co naprawdę zasługują. Poruszająca opowieść bezpańskiego psa o psim żywocie. Nie smutna, ale...

Wieloryb, czyli przypadek obiektywny
Agnieszka Taborska0
Okładka ksiązki - Wieloryb, czyli przypadek obiektywny

"Wieloryb Agnieszki Taborskiej wygląda na zbiór anegdot. Ale to coś innego. Objawia inny zakres realności. Ten, gdzie sowa jest córką piekarza...

Forget Me Not
Julie Soto