Olga i osty

Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra?

Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej - w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli... Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa na pasjonujące, dorosłe życie.

Informacje dodatkowe o Olga i osty:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-03-02
ISBN: 9788328021952

Kup książkę Olga i osty

Olga i osty - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2016-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 26 książek w 2016 r.,

Książka (nie)stety dobrze oddaje moje własne stany psychiczne, zmuszając mnie do identyfikowania się naprzemiennie z poszczególnymi bohaterami powieści. Polecam, przeczytam ponownie.

Olga i osty jest książką, na której delikatnie się zawiodłam. Zachęcona okładkowym opisem stwierdziłam, że szykuje się niezła, troszkę baśniowa przygoda i na to właśnie liczyłam zaznając lekturę. Zamiast tego dostałam opowieść prowadzoną z perspektywy kilku osób, (co samo w sobie nie było aż takie złe), ale mocno rozchwiani emocjonalnie bohaterowie oraz chaotyczna fabuła sprawiły, że kilka razy chciałam odłożyć ją na półkę – powstrzymało mnie tylko to, że nie lubię niedokończonych spraw .

Avatar użytkownika - posredniczkaa
posredniczkaa
Przeczytane:2017-06-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2017, Mam,
Mimo tego, że lektura ,,Olga i osty" okazała się dla mnie wyzwaniem. Nie mogę jej odmówić tych wszystkich zalet, którymi zostałam zbombardowana podczas czytania. Naprawdę świetna wizja świata wzbogacona o niesamowite postacie, okazała się chyba największym atutem tej książki. Bogata i nakreślona z niebywałym rozmachem fabuła, zmusza do całkowitego skupienia. A najlepsze jest to, że stricte fantastyczna książka niesie w sobie przesłanie, o którym nie opowiem Wam więcej, gdyż musiałabym zdradzić Wam zakończenie, a tego nigdy nie uczynię :) mam nadzieję, że przeczytacie tę książkę, bo jestem strasznie ciekawa Waszej opinii. Cała recenzja na http://www.posredniczka-ksiazek.pl/2017/06/agnieszka-haas-olga-i-osty-recenzja.html
Avatar użytkownika - flokete
flokete
Przeczytane:2017-06-11, Ocena: 2, Przeczytałem, Mam,
Akcja książki została osadzona w Lublinie, w mieście, w którym mieszka kobieta o imieniu Olga. Bohaterka ta nie ma lekko w życiu, ale pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, odkrywa, że istnieje drugi, nowy świat zwany Zaświatem. Początek książki opowiada o tym, jak Olga uczy się żyć pomiędzy dwoma światami. Powoli poznajemy i przyzwyczajamy się do nowego miejsca, akcja zdaje się nabierać tempa i kiedy już wszystko jest na drodze ku pozytywnej ocenie, wszystko zostaje zaprzepaszczone. Fabuła i w ogóle cała lektura okazuje się być całkiem czymś innym niż miała być, przynajmniej w moim odbiorze. Mając przed sobą zapowiedź "Olgi i ostów" spodziewałam się po opisie historii, w której pewna kobieta przez przypadek trafia do magicznego świata, zostaje tam i wypełnia ważną misję lub robi coś innego. Niestety, moje oczekiwania były bardzo mylne, ponieważ książka (przepraszam, jeżeli komuś zaspoileruję) opowiada tak naprawdę o jakiejś podróży pomiędzy snami, wspomnieniami, o rozterkach bohaterów, a po magii nie ma ani śladu, gdyż to, co się wydarzyło, zaraz zniknie, potem to wszystko zniknie, jeszcze potem to będzie tylko sen, ale pamiętajmy, że jest to tylko jedna z możliwych opcji, które mogą się wydarzyć. Czyli innymi słowy, zagmatwane totalnie. Doprawdy cała książka jest usłana takimi wydarzeniami, co rusz dochodzą dziwaczne fakty. Zapewne wątki miały ukazać coś głębszego, wielowarstwowego, jednak świat fantasy kompletnie tu nie pasuje i nie powinien być wprowadzany. Dlatego muszę stwierdzić, że fabuła jest do bani, a nie ukrywajmy, że to ona jest najważniejsza w książce, więc ocena już mocno spada. O samej akcji i wydarzeniach trochę już opowiedziałam i nie wiem, co mogłabym jeszcze dodać, nie robiąc z tego steku głupstw. Książka nie jest ani dynamiczna, ani powolna, ale są takie momenty, gdzie po prostu można usnąć. Gdyby nie to, że ciągle dawałam jej szansę na poprawę i musiałam ją przeczytać, to raczej już po stu stronach odpuściłabym sobie dalsze czytanie. Książka pisana jest z czterech perspektyw. Mamy: Dominika, Olgę, Piotra oraz Królową Ostów, jednak bohaterowie nie są również plusem. Może ocena byłaby wyższa, gdyby nie okazało się to, co się okazało. Wkraczają tutaj oczywiście kolejne dziwne fakty, które już kompletnie zaburzyły ostatnie zalety tej książki. Główna bohaterka zaś jest nijaką, zwyczajną i biedną kobieciną. Jeżeli miałabym porównywać bohaterów słabszych książek, to wypadłaby ona bardzo nisko. Podsumowując, Olga i Osty to jedno z większych rozczarowań książkowych w tym roku. Mając książkę przed sobą, spodziewałam się dobrej historii o dziewczynie w magicznych świecie, co prawda nie oczekiwałam od niej zbyt wiele, ale w zamian dostałam dziwną, pogmatwaną i chaotyczną książkę o życiu, snach, decyzjach życiowych, przyszłości i przeszłości. Do tej pory zastanawiam się, co autorka właściwie chciała umieścić w tej książce, bo jedno z drugim niezbyt dobrze się łączy. Tajemnica Zaświatu jak i Tego wszystkiego nie została do końca wyjaśniona. Wątki są niedokończone, pozostawione same sobie. Fabuła niezachęcająca, akcja przynudnawa, bohaterowie nijacy - "Olga i Osty" raczej nie zasłużyła sobie na miano średnio-dobrej książki. W mojej ocenie wypada kiepsko. Bardzo się rozczarowałam. Recenzja pochodzi z http://filizanka-ksiazkoholika.blogspot.com
Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2016-03-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
,,Olga i osty" autorstwa Agnieszki Hałas jest wyjątkowym i mocno specyficznym tytułem utrzymanym w surrealistycznej poetyce snu - ostrzegam, nie każdy doceni ,,dziwaczność" i pozorny chaos panujący w utworze. Mnie zachwyciła wielowarstwowość i piętrowa fabuła tej powieści-niespodzianki, która co rusz odkrywała przede mną nowe tajemnice świata przedstawionego. Baśniowa konwencja podbijała magiczną atmosferę utworu i wyjaśniała w pewnym stopniu naiwność głównych bohaterów, którzy z zadziwiającym spokojem akceptowali dziwaczne wydarzenia stające się ich udziałem. Powieść Hałas jest zaskakującą, wypełnioną symbolizmem historią o cierpieniu, bólu i nadziei. Początek opowieści jest baśniowy i niepozorny, nie zapowiada w jakim niezwykłym kierunku rozwinie się fabuła. Olga - tytułowa bohaterka - trafia pewnego dnia do dziwnego miejsca zwanego Zaświatem. Kobieta zostaję gospodynią maga i pomalutku odkrywa tajemnicę niezwykłego miejsca, do którego trafiła oraz strasznej Królowej Ostów, przed którą ostrzegają ja mieszkańcy krainy. Podróż w Zaświaty staje się dla bohaterki drogą ku katharsis. Fabuła ,,Olgi i ostów" na pierwszy rzut oka nie wydaje się nadmiernie skomplikowana. Opis z okładki sugeruje, że czytelnik sięga po przygodową powieść fantastyczną, co nie jest prawdą. Książka Hałas to poruszający i skomplikowany utwór, w którym na pierwszy plan wysuwają się wątki psychologiczne. Wędrówka po magicznej krainie zmienia się w wędrówkę po meandrach oplecionych depresją umysłów i po labiryntach okaleczonych dusz. ,,Olga i osty" to wspaniała, zaskakująca powieść, której sekretów nie chcę zdradzać - warto odkryć je samemu. Jeśli poszukujecie ambitnej i ciekawej współczesnej prozy polskiej, to szczerze polecam ten utworu. Mnie lektura ,,Olgi i ostów dostarczyła ciekawego materiału do rozmyślań, dostarczyła mi również niezwykłej satysfakcji. To jedna z tych książek, które wgryzają się w duszę oraz umysł czytelnika i nie pozwalają o sobie zapomnieć jeszcze długo po przewróceniu ostatniej strony.
Avatar użytkownika - hania_sr
hania_sr
Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki,
Czerń nie zapomina
Agnieszka Hałas0
Okładka ksiązki - Czerń nie zapomina

Po wydarzeniach na Wyspach Śpiewu Krzyczący w Ciemności przepadł jak kamień w wodę. Poszukują go wszyscy - demony Doliny Śniedzi, srebrna magini Akhania...

Teatr węży (#4). Śpiew potępionych
Agnieszka Hałas0
Okładka ksiązki - Teatr węży (#4). Śpiew potępionych

Najnowsza odsłona świata Zmroczy - czwarty tom cyklu ,,Teatr węży" Krzyczący w Ciemności po zawarciu ugody ze srebrnymi magami wyrusza na Wyspy Śpiewu...