Opis ksiązki
Kup Teraz

Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2016-09-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788365310996
Liczba stron: 220
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży

Jest to książka o harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK i warszawskim powstańcu. Niedoszłym prawniku, dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu i varsavianiście. Wreszcie podróżniku, który jak głosi tytuł jednej z jego książek - był wszędzie. Jego reportaże i książki podróżnicze, programy radiowe i telewizyjne ukazywały się niegdyś w ogromnych ilościach.

 

Michał Ogórek napisał we wspomnieniu, że przez wiele lat był przekonany, że Olgierd Budrewicz nie istnieje, że to musi być jakiś zbiorowy pseudonim, bowiem niemożliwe, żeby jeden człowiek był w tylu miejscach na całym świecie.

 

Olgierd Budrewicz pokazywał Polakom Świat, który był wtedy dostępny dla nielicznych - patrzyliśmy na ten świat jego oczami, czytając reportaże z dalekiego świata. 

 

Teraz my chcemy pokazać postać Olgierda Budrewicza widzianą oczami innych: przyjaciół, znajomych, a czasem ludzi nim zafascynowanych, przez wspomnienia kolegów z piłkarskiego boiska podczas niemieckiej okupacji, z AK-owskiej podchorążówki i z Powstania, kolegów dziennikarzy i ludzi, o których pisał, wreszcie licznych przyjaciół i znajomych. Wyłania się z tych wspomnień postać człowieka szczęśliwego, ciekawego, twórczego, przyjaznego ludziom i na pewno niebanalnego. Zresztą przekonajcie się Państwo sami.

 

Grzegorz Micuła

 

Podróże Budrewicza były dla mnie zawsze wojażami gentlemana z W 80 dni dookoła Świata - wspomina Maciej Kuczyński, architekt, speleolog, polarnik, pisarz, wieloletni prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club - żadne tam trekkingi, plecaki, biwaki, turystyczne kuchenki. To były podróże cywilizowane, z całym możliwym komfortem, służące nie ,,sprawdzaniu siebie", nie ,,przemaganiu własnych słabości". Tyle tylko, że balon, parowce i parowozy Phileasa Fogga Olgierd zamienił na klimatyzowane boeingi.

Maciej Kuczyński

 

Ewa Budrewicz - córka Olgierda Budrewicza, anglistka, tłumaczka literatury pięknej i reportażowej.

Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2016-09-18, Na półkach: Przeczytałem,

Wspomnienia o Olgierdzie BudrewiczuOlgierd Budrewicz (1923-2011) - dziennikarz, reporter, podróżnik, varsavianista. Żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego. Autor tysięcy artykułów, felietonów, szkiców i esejów, ponad stu książek. Człowiek, który odwiedził ponad 160 krajów. Mąż, ojciec i dziadek.Książka Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży to zbiór siedemdziesięciu wspomnień o niebanalnym człowieku. Wspomnień jego kolegów, znajomych, przyjaciół, bliskich,

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2016-09-18, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów