Ona wraca na dobre

"− Nie jedź − powiedział Wojtek, kiedy odprowadzał mnie na samolot do Manaus.
− Wróć ze mną do domu. Wszystko rozpracujemy. Będziesz, kim zechcesz."

Grażyna Jagielska – autorka bestsellerowych książek "Miłość z kamienia" i "Anioły jedzą trzy razy dziennie", matka, żona, tłumaczka wiele lat spędziła w jednym miejscu, nieustannie czekając. Teraz, kiedy po zakończonej terapii wychodzi ze szpitala psychiatrycznego, odzywa się w niej długo uśpiony gen podróżnika – samotnie rusza w wymarzoną od dzieciństwa podróż w głąb amazońskiej dżungli, w górę rzeki Rio Negro. Szuka odpowiedzi na wielokrotnie zadawane jej pytania o to, kim jest i co sprawia, że czuje się szczęśliwa.

Czy niespodziewane pojawienie się Ewy, przyjaciółki z psychiatryka, uniemożliwi jej znalezienie odpowiedzi? Czy wzbierająca powódź pokrzyżuje jej plany? Czy z drogi do skrzyżowania rzek można zawrócić? Czy uda jej się wrócić do domu?

"– Czy pamięta pani chwilę, kiedy była pani szczęśliwa – powtórzył [lekarz]. – Obojętnie kiedy i z jakiej przyczyny. Po prostu szczęśliwa.
Szukałam w myślach nie tyle takiego momentu w życiu, ile jakiejś definicji tego szczęścia, o które drań mnie pytał. Co to mogło być? Szczęśliwa? Jasna cholera!"

Informacje dodatkowe o Ona wraca na dobre:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 97883240-4064-3

Kup książkę Ona wraca na dobre

Ona wraca na dobre - opinie o książce

Nie ukrywam, że pod paroma względami książka autorstwa Pani Grażyny Jagielskiej pt. ''Ona wraca na dobre'' była dla mnie trudna w ogólnym zrozumieniu zawartej w niej treści ujętej przez samą jej główną bohaterkę, którą była sama autorka tej czytanej przeze mnie książki.

Opisana przez autorkę historia oparta jest na prawdziwych faktach z życia autorki, które potrafią po głębszym zapoznaniu się z nimi wywołać emocje, poruszenie oraz wraz z nią można zadać sobie pytania: kim jesteśmy naprawdę, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi?

Odpowiedzi na te pytania będą różne ze względu na charaktery, jakie posiadają Czytelnicy, którzy będą, zechcieli odpowiedzieć na te pytania.

Ta zilustrowana podróż w głąb dżungli, w której można zagłębić się i spojrzeć na własne życie z innej ciekawszej perspektywy.

Owszem muszę być szczera i przyznam, że autorce zdarzyły się pomimo napisanej lekkiej i barwnej historii opartym na przeżyciach osobistych popełnić kilka występujących w zamieszczonym tekście błędów językowych, w których trzeba, było, się domyślać, o co mniej więcej chodzi w danym przedstawionym przeprowadzonym dialogu z występującymi w niej pozostałymi bohaterami drugoplanowymi.

Gdy się przyjrzymy z bliska losom autorki to mamy wrażenie, że nie ma ona zbytnio chęci ujawniać wiele ze swojego życia osobistego.

To nie przeszkadzało mi, abym mogła poznać jej wady i zalety, które jak każdy z nas posiada i czy potrafi odnaleźć się w podróży z towarzyszącymi jej dwoma kobietami Alicją i Ewą?

Czy autorce starczy sił, by wrócić do swojego świata?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki uważam za udane.

Polecam przeczytać tę książkę.

Avatar użytkownika - Bibliotekarka
Bibliotekarka
Przeczytane:2015-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka z rodzaju takich, których się nie zapomina i żyją z tobą jeszcze dłuższy czas. Otworzyła miejsca we mnie, gdzie nie zaglądam każdego dnia, gdzie przyglądnąć się jednak warto.
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2015-11-11, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Grażyna Jagielska, żona człowieka odpowiedzialnego za jedne z najlepszych reportaży publikowanych po śmierci Kapuścińskiego, dzieli się z czytelnikami swoją paranoją. Wspólne życie z człowiekiem, który codziennie ryzykuje, w dodatku w miejscach oddalonych od domu o tysiące kilometrów doprowadziło ją na skraj przepaści uczuciowej i zrodziło depresję. Kobieta trafia do szpitala psychiatrycznego i kiedy wychodzi czuje, że nie wie, kim jest. W książce ,,Ona wraca na dobre" wyjeżdża na skraj świata, aż w okolice Amazonki. Zabiera ze sobą przyjaciółkę oraz wspomnienia, którymi dzieli się z czytelnikiem. Jest w tej lekturze coś niezwykle autentycznego, dlatego pociąga. Myślę, że zdecydowanie warto potowarzyszyć pani Grażynie w jej podróży.
Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2018-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Czytanie prozy Jagielskiej to dla mnie przeglądanie się w studni. Zajęcie trochę kuszące, a bardziej niebezpieczne. Wraca przestroga z dzieciństwa- wciągną cię topielce... Czytam i mam poczucie, że gdzieś ucieka mi życiodajny tlen i muszę się mocno postarać, by go odzyskać.

Nie odnajduję tu potwierdzenia, że autorka- bohaterka i jej przyjaciółka Ewa wróciły na dobre. W związku z tym nie mam pewności, że z choroby psychicznej można wyjść bez szwanku i zacząć na powrót żyć własnym życiem. Może o to chodzi- nie da się wejść w te same buty, bo wciąż będą uwierać i odnawiać stare rany?

Monotematyczność Ewy skupionej na odtwarzaniu dnia, który był kontynuacją jej traumy, odważne wyjście Grażyny naprzeciw marzeniom, to ich sposoby na walkę czy ucieczkę? Nie umiem tego ocenić.. Przeraża mnie jednak świadomość jak krucha jest granica wytrzymałości człowieka wobec problemu czy zdarzenia, na które często nie ma żadnego wpływu i jak ogromna jest bezwzględna dwutorowość świata, który nie zważając na nic będzie biegł dalej obok i nigdy się nie zatrzyma.

Kwintesencją tej książki, w której fabuła jest w zasadzie tylko tłem procesu myślowego, jest zdanie:
"Życie w zgodzie ze sobą to skomplikowana sprawa. Wymaga dokonania zmian, które prawie zawsze są bolesne i budzą strach. Lęk przed zmianą i tym, co przyniesie, jest tak silny, że życie w niezgodzie ze sobą już wcale nie wydaje się takie złe, przeciwnie- wydaje się do zniesienia. Byłam dobrze zabezpieczona przed koniecznością dokonania zmiany w życiu, jak zresztą większość ludzi. Potrafiłam powiedzieć z dużą precyzją, dlaczego nie mogę jej przeprowadzić."

Zaglądam w siebie i widzę dużo więcej niż chciałabym zobaczyć. Jagielska pozostawia we mnie niepokój.

Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2017-12-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 2017,
Wszystkie moje domy
Grażyna Jagielska0
Okładka ksiązki - Wszystkie moje domy

Kiedy mąż, oblatywacz samolotów, przechodzi na emeryturę, a drugie i ostatnie dziecko opuszcza rodzinne gniazdo, jej dotychczasowy, choć niełatwy...

Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku
Grażyna Jagielska0
Okładka ksiązki - Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku

Grażynę Jagielską przez lata paraliżował strach. Żyła problemami męża. Dla jego pasji poświęciła swoje życie. W końcu jednak musiała zawalczyć o siebie...

Forget Me Not
Julie Soto