Operacja Dzień Wskrzeszenia

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2016-10-14
ISBN: 83-89011-88-3
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa

Rozpoczęło się końcowe odliczanie... Rakiety z głowicami atomowymi są już gotowe do odpalenia. Nikt się nie spodziewa, że właśnie Polsce przypadnie niechlubna rola wywołania ostatecznej wojny. A wszystko z powodu ambicji nowego prezydenta, który postanowił uczynić z naszego kraju atomowe mocarstwo. Jak na rasowego polityka przystało, nie wziął pod uwagę, że jego program może wymknąć się spod kontroli, a świat stanie w obliczu zagłady...

Młodzi bohaterowie biorą odpowiedzialność za losy przyszłych pokoleń. I nie tylko przyszłych, bowiem cel ich tajnej misji znajduje się w przeszłości. Podjęte przez nich zadanie jest tym trudniejsze, że podróżom w czasie towarzyszą liczne paradoksy, które mogą zmienić obraz świata w teraźniejszości. Może się przecież zdarzyć, że po cofnięciu się w przeszłość syn zawróci w głowie swojej przyszłej matce... Czy któremuś z bohaterów uda się zakończyć „Operację Dzień Wskrzeszenia” z powodzeniem i uratować świat przed atomową katastrofą?

Andrzej Pilipiuk — twórca Jakuba Wędrowycza i kuzynek Kruszewskich — po raz kolejny udowadnia, że potrafi zadziwić nieszablonowymi pomysłami i oryginalną intrygą. Jego wehikuł czasu zabierze Cię w niezapomnianą podróż. Weź udział w Operacji Dzień Wskrzeszenia i daj się ponieść wyobraźni!

wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
WESOŁA ZAGŁADA

Postapo to gatunek w ostatnich latach modny i zdobywający coraz większą rzeszę czytelników. Apokalipsa tradycyjna, apokalipsa militarna, z kosmosu, z innego wymiaru, nie do końca określona, zombie-apokalipsa... Długo można by wymieniać. Jedne przedstawione są na poważnie, inne zagładę oferują nam w lekkim stylu, temat traktując z przymrużeniem oka. I właśnie do tej drugiej kategorii zalicza się niniejsza, udana zresztą powieść Pilipiuka.

Rok 2012. Polską rządzi prezydent, Paweł Citka, o którego mądrości trudno powiedzieć coś dobrego. Kiedy pewnego lipcowego dnia terroryści przejmują kontrolę nad naszym rodzimym systemem wyrzutni rakiet z głowicami atomowymi, sytuacja staje się patowa. Zaraz, zaraz. Polska i broń atomowa? Właśnie. Citka wpadł na ten ,,genialny" (i w sekrecie przed innymi państwami realizowany) pomysł, a teraz rakiety wymierzone zostały w inne kraje, a wojsko nie jest w stanie nic na to poradzić. Przydałoby się zadzwonić do przedstawicieli rządów zagrożonych państw, przyznać do winy, ostrzec, ale nim Citka może to zrobić, jest już po sprawie...
Rok 2014. W ruinach świata spustoszonego wojną atomową wywołaną przed dwoma laty życie toczy się w nowym, postapokaliptycznym rytmie. Czwórka młodych ludzi trafia do Instytutu Fizyki Doświadczalnej w Warszawie, mając odbyć szkolenie przygotowujące ich do podróży w czasie. Cel? Cofnąć się do XIX wieku, zlokalizować przodka Citki i zaaplikować mu modyfikowany wirus, który pozbawi go możliwości posiadania potomstwa. Łatwe? Carska ochrona to jedno, ale pozostaje jeszcze inny problem - Instytut pełen jest tablic w pamięci tych, którzy z podróży w czasie nigdy nie wrócili...

O ile zawsze powtarzam, że Pilipiuk sprawdza się jedynie w krótkich formach, psując powieści nadmiarem wątków i brakiem panowania nad fabułą, o tyle w przypadku ,,Dnia Wskrzeszenia" nie mogę mu tego zarzucić. Historia bowiem, osnuta wokół prostego, ale ciekawego pomysłu, została poprowadzona sprawnie i w przyjemny sposób. Treść (i styl) bardziej nadaje się dla grupy wiekowej young adult, niż stricte dorosłego czytelnika fantastyki, ale i ci drudzy bawić będą się dobrze. Wystarczy chwila przyzwyczajania dla komediowego tonu całości - a co za tym idzie mniejszej ilości powagi w poruszanych kwestiach, potem zostaje już tylko czysta, lekka w odbiorze zabawa.

Pilipiuk pisze znakomicie. Jego styl jest prosty i przyjemny, czysto rozrywkowy, ale bardzo udany. Nie przynudza, nie przedłuża, szybko wprowadza w akcję, poprawia humor i sprawia, że ,,Dzień Wskrzeszenia" czyta się jednym tchem. Tekst został dodatkowo wzbogacony o naprawdę przyjemne dla oka ilustracje.

A zatem polecam Waszej uwadze. Jeśli lubicie lekką, wesołą, przygodową fantastykę podlaną ciekawostkami historycznymi, będziecie zadowoleni. Pilipiuk w naprawdę dobrej formie.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/11/23/operacja-dzien-wskrzeszenia-andrzej-pilipiuk/
djas plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Lubię Pilipiuka. Ma fajny, lekki styl, przez który płynie się z niesamowitą łatwością. Ma też fajne pomysły, choć niekiedy nie są tak wykorzystane, jakbym chciał. Tak było niestety tutaj. Tekst jest nierówny, ale czyta się nieźle. Podróże w czasie dają niesamowite możliwości. AP fajnie opisał czasy historyczne, ale mam wrażenie, że powieść pisał trochę "na kolanie".
Rzadko czytam książki z biblioteki, a te najlepsze muszę kupić. Tej chyba nie kupię, chyba, że jak ostatnia książka AP trafi mi się za pięć złotych (wytargowałem z 8, choć dałbym i 10 bez zastanowienia).
Lady_Mary plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku :),
Połączenie Reymonta z Lemem ;) Jak zwykle u Pilipiuka sploty zdarzeń w niespotykanych konwencjach sprawiają, że powieść wciąga od pierwszych linijek i nie puszcza nawet po przeczytaniu ostatnich. Polecam serdecznie wszystkim, którzy lubią powieści w lekkim klimacie science fiction. I nie tylko, bo w powieściach Pilipiuka każdy znajdzie coś dla siebie.
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,fantastyka,przygoda,
Paweł Citko jako prezydent w Polsce wybudował w tajemnicy bomby atomowe. Oddział "X" wtargnął do bazy i wystrzelił rakiety co doprowadziło to wojny atomowej. Dwa lata później zostaje zwerbowanych kilka osób. Ich zadaniem będzie cofnięcie się w czasie i zapobiegnięcie narodzeniu się Citka. Książka ta opowiada barwnie tą jakby alternatywną rzeczywistość wraz z przygodami osób które mają wypełnić tę operację.
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,operacja-dzien-wskrzeszenia,8287.
Geronimo26 plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
W sumie ciekawa pozycja, ale mogłaby być zdecydowanie lepsza
granat86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawa koncepcja niedalekiej przyszłości, fajnie się czyta. Polecam.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przeczytałam tą książkę, ale w sumie nie wiem czy mi się podobała....
Margarita1980 Linia koment
Pinka Linia koment
miriel3 Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:2007-01-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Pilipiuk Andrzej,