Opis ksiązki
Kup Teraz

Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo

Ocena ( 5 osób )
5.0
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2012-02-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62329-45-8
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo

Turcja 1943. Niemiecki desant rozpoczęty…


Kapitulacja Włoch, wrzesień 1943 rok. Brytyjczycy postanawiają opanować wyspy Dodekanezy, leżące niedaleko wybrzeży Turcji. Ten niewielki archipelag wysp greckich pozwalał kontrolować trasy żeglugowe do Turcji. Niemcy nie mogą pozwolić sobie, aby neutralny kraj dostał się pod wpływy aliantów. Dlatego postanawiają przeprowadzić operację "Leopard". Zdobycie wyspy Leros, górzystej i mocno zalesionej, wymaga użycia wyspecjalizowanych jednostek spadochronowych i górskich. Rolę tej ostatniej znakomicie wypełnił wydzielony elitarny oddział korpusu Strzelców Górskich Edelweiss.

Edelweiss Strzelcy Alpejscy, to nowa seria powieści wojennych Leo Kesslera o specjalnym, niemieckim oddziale szturmowym, który wysyłany na zlecenie Fuhrera wykonuje misje prawie niemożliwe...


Leo Kessler – pisarz i historyk, jako czołgista brał udział w II wojnie światowej. Autor kilkudziesięciu powieści wojennych przetłumaczonych na wiele języków, m.in. bestsellerowej serii ukazującej nieznane oblicza II wojny światowej BATALION SZTURMOWY SS

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Niezwyciężeni Strzelcy Alpejscy

 

Leros to grecka wyspa na Morzu Egejskim, jednostka administracyjna Dodekanezu. Położona niewiele ponad 300 kilometrów od ateńskiego portu Pireus, miała w starożytności niebywałe znaczenie dla Aten, szczególnie w okresie wojen peloponeskich. Wieki później ta posiadająca niespełna 80 m3 wyspa znów zapisała się w wojennej historii świata

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,

 


Trwa II wojna światowa. Alianci próbują podporządkować sobie Dodekanezy, by wywrzeć wpływ na neutralną dotąd Turcję i zmusić ją do przyłączenia się do działań wojennych. Dla przeciwdziałania planom alianckim, Niemcy przeprowadzają operację Leopard, czyli zadanie mające na celu zdobycie wyspy Leros. Do tego celu posłużyć mają wyspecjalizowane jednostki spadochronowe i górskie. Właśnie ten wycinek historii z perspektywy żołnierzy niemieckich opisał w powieści „Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo” znany, poczytny brytyjski autor Leo Kessler.


            Sama książka wchodzi w skład cyklu Edelweiss Strzelcy Alpejscy. Jej bohaterami są niemieccy żołnierze, walczący na licznych frontach wojennych. Tym razem naziści: pułkownik Sturmer, Meier, major Greul i Jap walczyć będą o Dodekanezy, z połączonymi siłami brytyjsko-włoskimi.


Książki nie zamierzam wychwalać za warstwę literacką. Z tą jest różnie. Są fragmenty lepsze, są słabsze. Te drugie w zdecydowanej przewadze. Prosta fabuła, słabo rozbudowana akcja. Uwagę przykuwa za to fakt, że ”Operacja...” (podobnie jak pozostałe książki z cyklów powieści Kesslera) pisane są z perspektywy żołnierza niemieckiego, odznaczającego się bohaterstwem, poświęceniem, heroizmem i nadludzką wręcz odwagą. Pisze więc w sposób dość nietypowy i odważny. Na szczęście, nie wybiela. Niemiecki oddział wspinaczy górskich nie należy do krystalicznych i nienagannych. Żołnierze są zdemoralizowani, ślepo oddani przegranej sprawie i Hitlerowi.


            Pomimo, że miałam do czynienia z powieścią wojenną, jednak brakowało mi w niej krwi. Zabrakło przysłowiowego pieprzu. Tak, dzieje się w niej dużo. Niezaprzeczalnie, odbywa się tu mnóstwo niebezpiecznych misji, miejsce ma masa groźnych sytuacji, bohaterowie to najprawdziwsza w świecie swołocz, a jednak jest tu jakoś spokojnie i nudno. Nie ma napięcia, jakiego bym sobie życzyła. Nic nie ściska za gardło, nie potrząsa, nie trzyma „za jaja”. Winić trzeba za to narrację, zbyt wyjałowioną emocjonalnie. Być może był to celowy zabieg autora, by uwypuklić postawy swoich antybohaterów, dla mnie jednak przynosi to efekt odwrotny. Przynosi nie refleksję i strach, a nudę.


Nie chcę sugerować jednak, że książki czytać się nie da. Przeczytać ją można, jednak nie ma co liczyć na niezapomniane wrażenia. Jest to po prostu jedna z wielu lektura, nie zaś jedyna w swoim rodzaju.


Bez rewelacji, ale i niesmaku nie ma. Ot, przeciętna powieść.


            Nie rozumiem tylko jednej rzeczy. Po co na końcu książki wydawca zamieścił obszerny fragment kolejnej powieści cyklu? Czyżby obawiał się, że nikt, kto przeczytał „Operację…” nie sięgnie po kolejny tom serii?

moniczyta plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Lubię wyzwania, a każdy nowy autor jest dla mnie kolejnym wyzwaniem. Leo Kessler to dla mnie zupełnie nowa przygoda. Wiecie zapewne, że od niedawna sięgam po książki dotyczące tematyki II wojny światowej i choć jeszcze się nie zawiodłam zawsze czuję lekki niepokój. Zastanawiam się czy to na pewno jest to. I choć sama okładka mnie zachęcała takie właśnie uczucie towarzyszyło mi przy pierwszych stronach "Operacji Leopard". Szybko jednak pozbyłam się nieznośnego przeczucia bowiem książka pozytywnie mnie rozczarowała. Oczywiście dla każdego kto zna twórczość pisarza nie jest to odkrywcze bowiem wie, że nazwisko autora stało się z czasem synonimem dobrej książki gwarancją pełnego realizmu obrazu wojennego piekła.
Zaczęłam zatem oglądać wojenną rzeczywistość oczyma bohaterów, którym przyszło żyć w ciężkich czasach - najbardziej krwawej z wojen. Ze zdziwieniem stwierdziłam,że książkę Kesslera zaliczyć możemy do tzw historycznej fikcji, bo prawdę mówiąc spodziewałam się typowo historycznej powieści pełnej faktów i odniesień. Fikcja genialnie przeplata się tu z realiami wojennymi. Akcja "Operacji Leopard" toczy się bardzo szybko i czytelnik dosłownie pochłania książkę. Autor nie daje nam czasu na choćby chwile znudzenia.
W powieści nie brakuje brutalnych scen typowych dla tamtych dni, co pozwala nam zdać sobie sprawę z piekła jakie zgotowane zostało ludziom żyjącym w czasach wojny. Na uwagę zasługuje również język, który nadaje książce realizmu i jednocześnie jest prosty w odbiorze. Dzięki temu temat, który dla niektórych może być ciężki autor podaje nam w cudownie przystępny sposób. Dialogi, niejednokrotnie pełne wulgaryzmów, świetnie oddają stosunki panujące między żołnierzami.
Nie jest to na pewno książka po jaką często sięgają kobiety jednak dobrze jest od czasu do czasu przeczytać coś mocnego - typowo męskiego, jak raczył zauważyć mój mąż. Pozwala to odkryć nowy wymiar literatury , a już samo to zachęca do sięgnięcia po coś zupełni innego niż ulubiony gatunek literacki.
Leo Kessler to autor, do którego na pewno jeszcze kiedyś wrócę. "Operacja Leopard" natomiast to książka, którą z pełną odpowiedzialnością polecam. Miłośnicy autora oraz fani gatunku z całą pewnością po nią sięgną i im nie muszę specjalnie jej polecać. Jeżeli jednak szukacie czegoś nowego, mocnego i nieco bardziej brutalnego niż dotychczas to koniecznie musicie zapoznać się nie tylko z "Operacją Leopard" ale i pozostałymi pozycjami pisarza - a wierzcie mi jest w czym wybierać :)
Recenzja pochodzi z http://moniczyta.blogspot.com/
beatuleczka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
już się nie mogę doczekać kiedy przeczytam :)
kotkabehemotka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Ciekawość po przeczytaniu zaprezentowanego fragmentu,osiągnęła poziom wrzenia ;)))
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slpablos Linia koment
Przeczytane:2012-03-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów