Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP

Operacja Reichswehra to bez wątpienia najbardziej brawurowe, a jednocześnie najskuteczniejsze przedsięwzięcie wywiadowcze Drugiego Oddziału Sztabu Generalnego/Głównego w okresie międzywojennym. Założenia tej operacji były przygotowane i zaakceptowane przez szefów polskiego wywiadu reprezentujących różne opcje polityczne. W jej rezultacie, dzięki niebywałej odwadze, inteligencji, pomysłowości, przebojowości, patriotyzmowi rotmistrza Jerzego von Nałęcz Sosnowskiego władze polityczne II RP uzyskały pełen wgląd w dalekosiężne plany wojskowe

Rzeszy niemieckiej. Czy politycy stanęli na wysokości zadania podejmując śmiałe, zdecydowane decyzje zarówno w planowaniu obronnym, jak i we wchodzeniu w sojusze gwarantujące Polsce pokój?

Polscy politycy, szefowie wywiadu, dowódcy wojskowi wraz z Naczelnym Wodzem od poranka 17 września 1939 roku byli stłoczeni na przejściu granicznym z Rumunią. Rzeka Czeremosz i most przerzucony przez nią były ich głównym celem. Uciekali pozostawiając Naród na pastwę okupantów. Główny strateg operacji Reichswehra, Ludwik Bociański, próbował zablokować drogę po tchórzowsku umykającemu z Polski Naczelnemu Wodzowi, marszałkowi RydzowiŚmigłemu, ale został brutalnie odtrącony. Nie wytrzymując napięcia wyjął pistolet i strzelił sobie w pierś. Ciężko rannego dostarczono go do szpitala w Rumunii. Po kilku miesiącach walki o życie opuścił klinikę jako człowiek złamany.

(fragment książki)

OPERACJA

REICHSWEHRA

Z uznaniem podchodzę do pana Zacharskiego mozolnych wysiłków dochodzenia do faktów

historycznych i ich prezentacji.

Władysław Bartoszewski, Minister Spraw Zagranicznych

Andrzej Milczanowski .strzelił w dziesiątkę., angażując do rozpracowania wywiadu rosyjskiego płk Mariana Zacharskiego, słynnego szpiega wywiadu PRL. Jego profesjonalizm i znajomości w hermetycznym środowisku ambasady Rosji dawały możliwość podjęcia działań operacyjnych.

Zacharski ,,namierzył" grupę kilku ludzi Moskwy na najwyższy szczeblach władzy w Polsce.

Nikt w historii służb specjalnych III RP przez te 20 lat nie osiągnął więcej. Tym razem

Zacharski w roli historyka. Jestem bardzo ciekaw jego oceny działań polskiego wywiadu

w starciu z Reichswehrą.

Piotr Gontarczyk, historyk

Uważam, że krzywdziłem go swoimi opiniami poddającymi w wątpliwość to, że był oficerem

wywiadu. Nie zdawałem sobie sprawy, w jak ciężkim więzieniu Marian siedział

cztery lata. Różni ludzie wprowadzali mnie celowo w błąd, mówiąc o Zacharskim różne

rzeczy. Jego Rosyjska ruletka mną wstrząsnęła. Uświadomiła mi, jak mało wiedziałem

i jak potężny jest rosyjski wywiad w Polsce.

Generał Sławomir Petelicki

Operacja Reichswehra. Kulisy wywiadu II RP - opinie o książce

Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski: Wbrew regułom
Marian Zacharski0
Okładka ksiązki - Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski: Wbrew regułom

To fascynująca autobiografia legendy polskiego wywiadu. Autor ujawnia w niej kulisy pracy służb wywiadowczych, metody i techniki werbunku oraz działania...

Dama z pieskiem. Kulisy wywiadu II RP
Marian Zacharski0
Okładka ksiązki - Dama z pieskiem. Kulisy wywiadu II RP

Wywiad, słowo pełne magnetyzmu, ma także swoje ludzkie oblicze. Jak każda instytucja ma w swoich szeregach określony procent nieuków, życiowych...