Opowieść kata

Frantz Schmidt był katem. W swoim fachu był mistrzem, miał na to nawet potwierdze­nie cechu. Podczas czterdziestu pięciu lat służby (1573-1618) wy­konywał swoje obowiązki głównie w cesar­skim mieście Norymberdze. Uśmiercił 394 osoby: mężczyzn, kobiety, bywało, że dzieci również – często je wcześniej torturując. Profesję kata traktował jednak jako rzemiosło, nie epatował okrucieństwem, ale też nie okazywał żalu ofiarom. W czasach gdy wykrywalność przestępstw była bardzo niska, tylko groźba kary mogła odstraszać od naruszania ładu społecznego, a rola kata stawała się niezbędna. W tym obrazowo odmalowanym intymnym portrecie autor odkrywa szczegóły dotyczące życia i pracy mistrza Frantza, który całym swoim postępowaniem próbował udowodnić, że zasługuje na szacunek i uznanie. Chciał uwolnić swoje dzieci od piętna wyrzutków, jakie wiązało się z wykonywanym przez niego zawodem. Był katem, ale był też cyrulikiem, leczył ludzi, dobrze znał się na anatomii i na ziołach. „Opowieść kata” to niezwykła historia o człowieku prostym i nietuzinkowym zarazem. To barwny portret renesansowego kata i jego świata, oparty na autentycznym XVII-wiecznym pamiętniku.

Informacje dodatkowe o Opowieść kata :

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2015-06-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7177-948-0

Kup książkę Opowieść kata

Opowieść kata - opinie o książce

Spodziewałam się beletryzowanego pamiętnika, opartego na faktach. Niestety forma książki mnie rozczarowała, jest to rodzaj biografii, a nawet dzieła naukowego. Czyta się je dużo lepiej niż znane mi dzieła naukowe - autor posługuje się dość prostym językiem, przez co książkę przeczytałam błyskawicznie. Jest to historia XVI-wiecznego kata, oparta na jego zapiskach i wielu innych źródłach historycznych. Historia przede wszystkim o tamtych czasach, o życiu, a przede wszystkim o śmierci - w końcu głównym bohaterem jest kat:) Można dowiedzieć się o polowaniach na czarownice, przestępczości, moralności i medycynie na przełomie XVI i XVII wieku. Nie polecam wrażliwym ze względu na dość liczne opisy tortur i wykonywania wyroków śmierci. Warto przeczytać choćby po to, żeby bliżej przyjrzeć się mało znanej profesji kata - był on nie tylko wykonawcą wyroków śmierci, ale też w pewnym sensie lekarzem, spowiednikiem oraz jak na owe czasy człowiekiem wykształconym. Ciekawa lektura.