Opis ksiązki
Kup Teraz

Opowieści sieroty. W ogrodzie Nocy. Tom 1

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2009-05-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-132-4
Liczba stron: 473
Dodał/a książkę:KasiaR
Ukrywająca się w ogrodzie samotna dziewczynka opowiada historie zaciekawionemu księciu: nadzwyczajne wyczyny i niesłychane losy splatają się na gobelinie tkanym jej słowami. Każda z opowieści wytatuowanych na jej powiekach stanowi element układanki, którą są dzieje samej narratorki.

Dziewczynka opowiada o wiedźmach zmieniających kształty i dzikich kobietach stepów, o królach czapli i księżniczkach bestiach, o wężowych bogach, psich mnichach i żyjących gwiazdach - każda historia jest dziwniejsza i bardziej fantastyczna niż poprzednia. Od humorzastej „syreny" do wrażliwej Bestii, nic nie jest takie, jakie się wydaje w tych bezustannie zmieniających się opowieściach - nawet, a zwłaszcza, ich narratorka. Ta cudowna liryczna powieść jest zachwycającym zbiorem niesłychanych mitów i mrocznych opowieści fantasy, które kształtują nasze sny. I właśnie wtedy, gdy myślisz, że dotarłeś do końca, uświadamiasz sobie, że przygoda dopiero się zaczęła...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aishiteru plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2014,Mam,
"Oto ,,Księga Tysiąca i Jednej Nocy" naszych czasów - napisana z rozmachem epopeja fantastyczna, która niepostrzeżenie rzuci na Was urok już od pierwszej strony..."

Książka opowiada o małej dziewczynce mieszkającej w ogrodzie. Nie może zbliżać się ona do królewskiego zamku, a ludzie mają ją za demona i nigdy z nią nie rozmawiają. Powodem ich strachu są czarne znamiona na jej powiekach i wokół oczu. Wszystko zmienia się, kiedy młody książe podchodzi do niej i nawiązuje z nią znajomość. Od tej pory praktycznie co noc spotykają się, a dziewczynka opowiada mu cudowne historie. Stąd właśnie wzięły się jej znamiona - są to w rzeczywistości tatuaże, w które trzeba się wpatrzeć, aby odczytać ich treść.

"Opowieści sieroty" ukazują świat pełen wiedźm, gadających zwierząt, Gwiazd, piratów, wspaniałych miast pełnych klejnotów, a to tylko odrobina tego, co zawarte jest w tej powieści.
Książka, pod względem struktury, przypomina "Baśnie tysiąca i jednej nocy". Dziewczynka prowadzi główną opowieść, bohaterowie jej opowieści opowiadają kolejną, by kolejny bohater zaczął swoją historię... Początkowo można się trochę pogubić, ale z każdą przewróconą kartką coraz trudniej zgubić wątek, sama powieść natomiast tworzy spójną całość.

Bardzo podoba mi się język, który pełny jest metafor i złożonych porównań, dzięki czemu nadaje książce niezwykle baśniowy charakter. Od zawsze ciągnęło mnie do takich historii. Pomysły autorki zachwycają, porażają urodą sformułowań. Nie są to jednak opowieści dla dzieci, gdyż mimo pięknego języka, czai się w nich pewna mroczność. Dzięki gawędziarskiemu stylowi czytelnik czuje się, jakby sam był księciem... z głową opartą na kolanach dziewczynki, w nocy, w ogrodzie. Słuchając. :)

Biorę się za drugi tom "Opowieści sieroty", a wszystkim polecam tę książkę.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Calamity_Jean Linia koment
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,X:Uczta wyobraźni,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów