Opis ksiązki
Kup Teraz

Opowieści z Narnii. Książę Kaspian

Ocena ( 45 osób )
5.1
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2008-02-07
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788372783011
Liczba stron: 222
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Opowieści z Narnii. Książę Kaspian
W życiu znanych nam z tomu "Lew, Czarownica i stara szafa" bohaterów upłynął rok, w świecie Narnii natomiast 1300 lat! Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja - młodzi bohaterowie opowieści - spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu.

Drugi tom narnijskiej sagi w szacie "filmowej", ilustrowany fotosami z ekranizacji "Księcia Kaspiana".
Recenzja
slk Linia koment
Na półkach:

W drugim tomie „Opowieści z Narnii” – „Księciu Kaspianie” C. S. Lewis ponownie zabiera Czytelników wraz z czwórką rodzeństwa – Piotrem, Zuzanną, Edmundem i Łucją Pevensie do baśniowej krainy, gdzie żyją mówiące zwierzęta, a nad wszystkim czuwa Wielki Lew – Aslan, którego mądrość i moc są wszechogarniające. Tym razem dzieci niespodziewanie przenoszą się do Narnii wprost z dworca kolejowego, z którego miały odjechać do różnych szkół. Okazuje się, że wezwani zostali przez Kaspiana – prawowitego władcę Narnii, toczącego bój z własnym wujem – Mirazem, uzurpującym sobie prawo do tronu

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gabolek000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,zrecenzowane,
Recenzja na:
http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/2016/10/66-ksiaze-kaspian.html

Na samym początku mojej przygody z Narnią postanowiłam, że będę recenzować kolejne przeczytane części. Stwierdziłam, że opowieść autorstwa Clive Staplesa Lewisa potraktuję tak samo, jak inne książki tego gatunku, ale nie potrafię. Spory czas po lekturze doszłam do wniosku, iż historyjka ta jest tak krótka, ale zarazem magiczna, że choć mogłabym mówić o niej godzinami, powtarzanie w kółko tych samych słów jest zbędne. Z tego też względu dzisiaj bardzo krótko: polecam, bo warto. I jeśli dobrze znam siebie, ta recenzja jest ostatnią. Jejku, jak to zabrzmiało! Oczywiście nie mam na myśli ostatniej na całym blogu, ale ostatnią książek z tej serii. Bo nie potrafiłabym znaleźć nowych słów, które opiszą moje odczucia. Być może po tomie siódmym zrobię całkowite podsumowanie i omówienie cyklu, ale do tego momentu jeszcze daleko.

Łucja, Edmund, Piotr oraz Zuzanna Pevensie zupełnie niespodziewanie, z dworca kolejowego, trafiają wprost do Narnii. Tyle tylko, że wszystko jest zupełnie inne, niż jak to sobie zapamiętali. Mnóstwo zwierząt wyginęło i utraciło zdolność mówienia, drzewa zapadły w głęboki sen, a pozostałą przyrodę zastąpili ludzie pochodzący z Telmaru. Okazuje się, że rodzeństwo wezwał Kaspian, prawowity władca Narnii. Jego wuj Miraz przywłaszczył sobie prawo do tronu. Teraz czwórka nastolatków będzie musiała obudzić magiczną krainę, zaprowadzić dawny porządek i dopomóc Kaspiana w walce.

"Lew, czarownica i stara szafa" opowiadała głównie o zdradzie i przebaczeniu, między którymi hasał poczciwy Lew Aslan, poświęcający swoje własne życie w zamian za zdrajcę. Druga część książeczki napisanej dla małej dziewczynki przerodziła się w niezwykłą opowieść o sile przyjaźni, o walce dobra ze złem, o potrzebie bycia dobrym człowiekiem, o szacunku do historii i tradycji. Ukryte powiązania i odpowiedniki śmierci Chrystusa zeszły na drugi bok. Dostrzegłam też mniej inspiracji w baśniach znanych autorów. Clive Staples Lewis przemyca pomiędzy linijkami tekstu ukryte wartości. Odszukane przez młodego człowieka pozwalają mu uczyć się poprzez zabawę. Dorośli również mogą na tym skorzystać - czytając "Księcia Kaspiana" łatwo jest powspominać beztroskie dzieciństwo, oderwać się od problemów i stresu, a razem z tym, skrócić lejce czasu, który niczym galopujący koń, pędzi zbyt szybko. Warto skorzystać z tych wartości i przypomnieć sobie, co w życiu jest ważne, o czym należy pamiętać i jakim człowiekiem być.

Akcja toczy się już od pierwszych chwil bardzo szybko i nie zwalnia aż do samego końca. Opowiem Wam pewną anegdotę z życia książkoholika, z której będzie można wywnioskować parę spraw. Pewna osoba bardzo późnym wieczorem zaczęła czytać drugi tom "Opowieści z Narnii", ale ze względu porę usnęła prędko. Obudziła się w nocy, w godzinach wczesnych, jednak do świtania dużo jeszcze brakowało. Wierciła się i przekręcała z boku na bok, skopując kołdrę w najgłębsze czeluście łóżka, aż wtem doszła do wniosku, iż nie zmruży oka. Zaświeciła światło, złapała za "Księcia Kaspiana" i postanowiła czytać. Kolejne strony przeskakiwały w oka mgnieniu. Wreszcie, przekręcając ostatnią stronę, spojrzała w stronę okna, przerażając się niemało. Był już ranek. Z sytuacji tej (zapewniam o jej autentyczności) można łatwo wywnioskować, iż: po pierwsze - książka jest bardzo dobrym pochłaniaczem czasu, po drugie - dobrze się czyta w nocy, po trzecie: "Książę Kaspian" nieźle wciąga, skoro bohater tej "szalonej sytuacji" czytał, nie zdając sobie sprawy, że jest już coraz jaśniej na zewnątrz.

Auto nie rozwinął obrazu magicznej krainy Narnii, nie poszerzył horyzontu i nie wplótł do powieści większej ilości opisów, tak abym mogła lepiej poznać to miejsce, jednak pomimo tego czułam się tak, jakbym znała je już na wylot. Lewis wprowadził za to znaczące zmiany, z których można wyczytać, że aby mieć coś na czym nam zależy i cieszyć się z tego, należy o to dbać - i o zwierzaka, i o roślinę, i o szczęście, i o marzenia.Podobnie postąpił z bohaterami. Wciąż nie wiadomo o nich zbyt wiele, jednak obecna ilość informacji wystarcza. Nie czuć niedosytu, nic nie przytłacza. Zaostrza tylko naszą niezmożoną ciekawość. Nowe postacie zyskują uwielbienie, niezależnie od tego, czy należą do tych złych czy tych dobrych. Bo dobro i zło przez większą część czasu stanowią jedyne wyznaczniki, jednak momentami ścierają się ze sobą, a zza tekstu wyłania się neutralność.

Uważam, iż jest to lektura obowiązkowa dla każdego czytelnika. Iście baśniowe klimaty i ukryte wartości są niesamowicie ważnymi elementami, które sprawiają, że z czytania czerpie się zarówno zabawę i doświadczenie. Jeśli jeszcze nie czytaliście pierwszej części, gorąco polecam, bo to maksymalnie dwie godziny poświęcone na lekturę, a przecież czeka tom drugi.
karcia03 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Zaczyna się rok szkolny. Czwórka dzieci, które poznaliśmy już w poprzedniej części (Piotr, Zuzanna, Edmunt i Łucja ) czekają na pociąg.
Tymczasem w Narnii źle się dzieje. Prawdziwy władca zaginął, zaś jego syn jest pod opieką wuja, który podstępnie przejął władzę. Kaspian interesuje się historią Narni, więc też czwórką wielkich władców. Niania chłopaka pod zakazem króla uczy go historii państwa. Wkrótce znika. Za to wuj Kaspiana zatrudnia nauczyciela. Jak się potem okazuje- karła. Nauczyciel różnież w tajemnicy naucza historii. Pewnego dnia rodzi się syn króla. Miraz nakazuje zabić Kaspiana. Ten jednak ucieka pod namową Doktora Korneliusa. W lesie spotyka borsuka i 2 karły . Ci ratują mu życie. Po pewnym czasie zbiera armię narnijczyków i wzywa rogiem wielkich władców.
Czwórka rodzeństwa przenosi się do Ker-Paravelu. W tych czasach to ruiny. Ratując karła trafiają na swojego przewodnika. Zuchon opowiada im historię Kaspiana. Postanawiają mu pomóc. Po pewnym czasie spotykają się. Kaspian prawie ulega Białej Czarownicy. Zaczyna się wojna. Z pomocą Aslana, zbudzonych driad i rzeki dobra armia wygrywa. Kaspian zostaje prawdziwym królem.Telmarowie wracają do naszego świata. Czwórka dzieci też. Przed powrotem Zuzanna całuje Kaspiana.
Ta część tak jak poprzednia jest ekstra.
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015 (181),
W drugim tomie "Opowieści z Narnii" czwórka dzielnych bohaterów: Piotr, Zuzanna, Edward i Łucja zostaje przeniesiona do Narnii bezpośrednio z peronu dworca, z którego mieli się rozjechać do szkół. Jednak nie od razu wiedzą, dokąd trafili, bo zaszło wiele zmian, a ich dawna siedziba niezamieszkana przez nikogo, uległa zniszczeniu. Ratują przed śmiercią karła Zuchona, który opowiada im historię o księciu Kaspianie - prawowitym królu Narnii i jego podłym wuju Mirazie, przywódcy Telmarów, którzy najechali krainę, tępiąc fauny, mówiące zwierzęta i inne niezwykłe istoty. Po ucieczce Kaspiana, młodzieniec tworzy własną armię z karłami, borsukami, niedźwiedziami i myszami, żeby odzyskać prawo do tronu i to on zadął w róg Zuzanny i wezwał rodzeństwo do Narnii. Dochodzi do decydującego starcia między Piotrem a Mirazem, a nad wszystkim czuwa lew Aslan.
Druga część nieco niemrawa, ale seria o Narnii to i tak wspaniała książka do czytania wieczorami przed zaśnięciem - pełne przygód sny gwarantowane! Jednocześnie książki są uniwersalne i można je czytać w każdym wieku. Podoba mi się przemiana Edwarda, który stał się moim ulubieńcem, a jego zachowanie wreszcie jest przemyślane i dojrzalsze. Sama Narnia nie ma szczęścia do władców, jak nie Biała Czarownica przemieniająca wszystkich w lodowe posągi, to Miraz bezwzględny morderca istot i magii, a także historii tej niesamowitej krainy.
LilyBlack plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantaza,
super.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,
Jeśli mam być szczera (a zwykle taka bywam) to druga część przygód czwórki rodzeństwa okazała się dla mnie.. za mdła. Owszem było tajemnicze przeniesienie się do Narnii, walka u boku Kaspiana by odzyskał panowanie nad tą krainą ale książka moim zdaniem straciła swój niepowtarzalny klimat.
Co prawda pojawienie się Aslana wniosło trochę świeżości, ale to nie było już to, co w pierwszej części.
1lolka18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cudowna książka, choć nie najlepsza z tej serii.
LaLuna19 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z moich ulubionych książek fantastycznych :-)
Karmelek3 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Druga z siedmiu części opowieści o rodzeństwie : Piotrze, Zuzannie, Edmundzie i Łucji. Polecam . ;)
samantajurczak plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Opowieści z Narnii przenoszą nas w inny, magiczny świat. Nie jest książka tylko dla dzieci ale również dla dorosłych chcących oderwać się od realnego świata.
mirabell3012 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Druga część podobała mi się znaczniej. Może to dlatego, że mogłam pozwolić wyobraźni pofolgować bardziej nie mając narzuconych wcześniej filmowych scen, tak jak to było w przypadku pierwszej części.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - Media Rodzina,
Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja siedzą na peronie i czekają na pociąg, który zawiezie ich do szkoły. Nagle zaczynają odczuwać dziwne szarpnięcia i przenoszą się do innej krainy. Początkowo nie wiedzą, gdzie się znajdują, ale wkrótce okazuje się, że jest to Narnia. Mimo, że u nich minęło mało czasu, to w tej krainie upłynęło już ponad tysiąc lat i dużo rzeczy się zmieniło.

Wkrótce karzeł Zuchon wyjaśnia wszystko dzieciom. Narnię opanowali Telmarowie, a Kaspian (następca tronu) chce przywrócić panowanie istotom mieszkającym tam poprzednio. Musi jednak zmierzyć się ze swoim wujem i potrzebuje pomocy.

Książka jest bardzo dobra, ale bardziej podobała mi się pierwsza część, czyli "Lew, czarownica i stara szafa".

Książka jest bardzo interesująca, szybko się ją czyta, a wręcz pochłania. Nie można się oderwać. Akcja rozwija się powoli, trzyma czytelnika w ciągłej niepewności. Gorsza od pierwszej części jest tylko dlatego, że bohaterowie trochę za długo podróżowali.

Dużym atutem jest język książki, które jest bardzo lekki, idealny dla dzieci i młodzieży. Wszystko jest zrozumiałe, autor zwraca się do czytelników.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Po rewelacyjnym pierwszym tomie serii postanowiłem sięgnąć po drugi. Tutaj autor bez przydługich wstępów ściąga rodzeństwo do Narnii. Klimatyczna i ciepła okładka wprowadza nas w nastrój panujący w Narnii i poprzednia część także zrobiła swoje. Tym razem dzieci muszą pomóc księciu Kaspianowi w objęciu władzy nad Narnią i zaprowadzeniu pokoju w kraju. Czy autor dalej utrzymał poziom, tak jak w poprzedniej części? Jaki był ostateczny wynik spotkania? Czy i tym razem jestem zadowolony z lektury?

Mija rok od ostatniego spotkania z Narnijczykami. Gdy dzieci mają wrócić do szkoły, na stacji metra przenoszą się do magicznej krainy - Narnii. Tym razem lądują w ruinach Ker Paravelu. Mają nie lada problem do rozwiązania. Półwysep, na którym stoi Ker Paravel zamienił się wyspę, a ich zapasy się kończą. Gdy tak spacerują po wyspie znajdują sad i szybko zaspokajają głód jabłkami. Odkrywają również skarbiec, w którym znajdują swoje dawne stroje. Gdy tak prowadzą nudne życie wyspiarzy, niespodziewanie niedaleko wyspy przepływa łódź, w której żołnierze trzymają związanego karła. Dzieci ratują go od kary śmierci i... nic więcej nie powiem, by nie zepsuć Wam lektury:)

Tak, jak w poprzednim tomie, tak tu autor bez przedłużania wciąga nas w świat Narnii, w której na każdym kroku bohaterowie przeżywają przygody. Akcja jest dynamiczna i nie da się tu nudzić. W najmniej oczekiwanym momencie jest zwrot akcji i wszystko idzie w przeciwnym kierunku niżby chcieliśmy.
W tym tomie autor nie wykazał się oryginalnością. Tak, jak w poprzednim tomie toczy się bitwa w tym samym miejscu, co tysiąc lat temu. Różnica jest tylko w tym, że mają innego wroga (w pierwszym tomie Biała Czarownica, w tym Miraz). I to tyle z minusów.

Podsumowując. Powieść "Książę Kaspian" to świetna powieść fantasy. Polecam ją miłośnikom fantastyki oraz osobom lubiącym spędzić zimowy wieczór z dobrą książką. Polecam ją również wszystkim innym osobom, które oglądały film i osobom nie lubiącym czytać, bo nawet im się ta książka spodoba. Gorąco polecam.
natalia2412 Linia koment
Przeczytane:2016-10-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
cristii Linia koment
Przeczytane:2006-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2016-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
Lorelei Linia koment
Przeczytane:2012-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Karen72 Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2007-06-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Marcik Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
al-ks Linia koment
Przeczytane:2015-08-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2015-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
hrysia Linia koment
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015r,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dzieciństwo c:,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2008-03-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
danutka Linia koment
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
nati104 Linia koment
Przeczytane:2011-07-13, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:1989-06-14, Na półkach: Przeczytałem,
hegemo Linia koment
Przeczytane:2013-02-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2013 i wcześniej,Fantasy/SF ,
koral Linia koment
Przeczytane:2004-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
BlueRose Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Amarylliss Linia koment
Przeczytane:2004-03-24, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kpotter Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2010-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
wedrujaca Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
aggi Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Skipperk Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Inne,
Gosia2725 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cassidy95 Linia koment
Przeczytane:2013-05-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
karin Linia koment
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Opowieści z Narnii. Książę Kaspian Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Opowieści z Narnii. Książę Kaspian Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Opowieści z Narnii. Książę Kaspian Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Opowieści z Narnii. Książę Kaspian Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Opowieści z Narnii. Książę Kaspian Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów