Osaczona

Tom 5 cyklu Dom Nocy

Seria utrzymana w stylu sagi Zmierzch. Akcja rozgrywa się w środowisku amerykańskich nastolatków naznaczonych wampiryzmem, uczęszczających do specjalnej szkoły, pozwalającej im zdobyć kwalifikacje dorosłego wampira.

Dobre wiadomości: przyjaciele Zoey wrócili, Stevie Rae i czerwoni adepci nie są już sekretem Neferet. Złe wiadomości: pradawne zło o twarzy anioła zostało uwolnione - zło i rozmaite inne paskudztwa (których twarze nie są tak anielskie).

Babcia Redbird jest w tarapatach. Heath jest w tarapatach. Dom nocy jest w tarapatach. Ok, spojrzyjmy prawdzie w oczy - cały świat Zoey jest w tarapatach. Ale kiedy problemy pochodzą od istoty, która wygląda jak uosobienie piękna, czy świat w to uwierzy? Zwłaszcza kiedy tylko nastolatka i grupa odmieńców są jedynymi, którzy naprawdę rozumieją niebezpieczeństwo jakie ze sobą niesie. Czy Zoey jest wystarczająco silna i mądra by odkryć prawdę?

Informacje dodatkowe o Osaczona:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2011-03-08
ISBN: 978-83-245-7896-2
Tytuł oryginału: Hunted
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych

Kup książkę Osaczona

Kto ma choć odrobinę rozumu, wie, że izolacja w połączeniu z ignorancją to prosta droga do uprzedzeń (...)

Osaczona - opinie o książce

Avatar użytkownika - worldbysabina
worldbysabina
Przeczytane:2017-03-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Zoey wraz ze swoimi przyjaciółmi ucieka do tunelów, w których do tej pory ukrywali się czerwoni adepci. Jednak tam również odnosi wrażenie, że coś lub ktoś jest tam razem z nimi i nie ma dobrych zamiarów wobec adeptów. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w momencie, gdy Zoey zostaje śmiertelnie ranna, a to oznacza dla nich tylko jedno - powrót do Domu Nocy. Miejsce które kiedyś było dla nich domem, w którym czuli się bezpiecznie zmieniło się a to wszystko za sprawą Neferet i upadłego Kalony. Uczniowie zachowują się jak klony a nauczyciele wydają się być obserwatorami w dodatku bez własnego zdania. Wśród nich Zoey wraz ze swoimi przyjaciółmi musi odnaleźć sprzymierzeńców by razem z nimi wygnać Kalonę, zapobiec wybuchowi wojny a do tego wszystkiego dokonać wyboru między zaborczym Erikiem, uroczym Heathem, który zna ją jak mało kto oraz łucznikiem Starkiem. "Osaczona" jest już piątą częścią Domu Nocy. Zaskakujące jest w niej to, że pomimo tego wszystkiego co musieli przejść bohaterowie wciąż są niedojrzałymi nastolatkami, którzy oprócz czubka swojego nosa nic więcej nie widzą. Chociaż na plus możemy przyjąć poprawę w zachowaniu Zoey. O dziwo lubię ją ale zastanawiam się jakim cudem wytrzymuję tępą paplaninę bliźniaczek gdzie jedna za drugą wszystko powtarza. To naprawdę drażni. Nie lubię tego typu osób, które większą rozpacz przeżywają przy złamanym paznokciu niż przy zagrożeniu życia. Wszystko to nie wpływa korzystnie na końcową ocenę książki a nawet całej serii choć sama fabuła jest naprawdę interesująca. No i niestety również w tej części sporo stron zajmuję nam co, jak i kiedy się wydarzyło przez co nawet czytelnik z dużą sklerozą poradzi sobie z czytaniem tej książki. Na pocieszenie dodam, że w kolejnym tomie odniosłam wrażenie, że autorki opamiętały się i nie upychają tyle przypomnień ze wcześniejszych tomów. Mimo to całość mogę ocenić na plus i jeśli nauczymy się brać dużą poprawkę na bliźniaczki to wciągniemy się w " Osaczoną" bo lektura potrafi zaciekawić a dodatkowo akcja rozkręca się z zawrotną szybkością. recenzja pochodzi z bloga: www.worldbysabina.blogspot.com
Avatar użytkownika - kinia1699
kinia1699
Przeczytane:2015-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
,,Osaczona" to część 5 z serii Dom Nocy. Książka rozpoczyna się od tego, że Zoey wraz z przyjaciółmi uciekła z Domu Nocy do tuneli pod dworcem. Powodem ich ucieczki było rozprzestrzenienie się zła w szkole w wyniku czego nie byli już w niej bezpieczni. Jego sprawcami byli Neferet - najwyższa kapłanka w wampirskiej szkole, która przeszła na stronę zła z pomocą Kalony, upadłego nieśmiertelnego anioła, którego uwolniła z więzienia pod ziemią. Neferet i Kalona, rzucają na szkołę urok, któremu udało się oprzeć jedynie Zoey i kilku jej przyjaciołom. W tunelach próbują oni wymyślić jak pozbyć się pradawnego zła, które zaczęło panoszyć się po ich szkole. Niespodziewanie jednak do tuneli przychodzi były chłopak Zo Heath, który jest zwykłym człowiekiem. Zo postanawia chwilę z nim porozmawiać przed dworcem. Jednak ich rozmowę przerywa jeden z synów Kalony - Kruk Prześmiewca. Chce on zabić Heatha, Zo próbuje go ratować i to ona zostaje ranna. Udaje jej się jednak spalić Kruka Prześmiewcę. Przyjaciele próbują opatrzyć jej ranne, udaje im się to, lecz Zoey, żeby w pełni wyzdrowieć musi wrócić do Domu Nocy. Przed powrotem z powodu dużej utraty krwi, Zoey ponownie piję krew Heatha, i ponownie dochodzi między nimi do Skojarzenia. Część przyjaciół Zoey zostaje w tunelach i tylko kilku wraca z nią do Domu Nocy. Tam Zoey zostaje wyleczona przez Neferet , tylko dlatego, że Kalona tak chce , bo myśli, że Zo jest jego dawną kochanką A-yą. Zoey wraz z przyjaciółmi odkrywają, że ich szkoła w ciągu zaledwie doby zmieniła się nie do poznania. Uczniowie odwracają się od ich bogini Nyks i zaczynają wierzyć w Kalonę. Odkrywają także, że tylko 3 ich nauczycieli nie dało się opętać złu. Z nich pomocą udaje im się ponownie uciec ze szkoły. Uciekają do opactwa benedyktynek, gdzie znajduje się już reszta jej przyjaciół, babcia Zo i siostra Mary Angela. W pościg za nimi udają się Neferet i Kalona. Zoey z pomocą przyjaciół udaje się utworzyć Siedlisko Mocy i krąg. Poskromieni Neferet i Kalona, a wraz z nimi całe zło, które opanowało szkołę i całe miasto Tulsa znikają. W miedzy czasie Zoey musi uporać się z swoimi chłopakami. Zaczyna się od powrotu do swojego wampirskiego chłopaka - Erika , przez Skojarzenie z Heathem, aż do ślubowania na jej wojownika Starka, który w końcu wyrwał się z pod władzy Neferet i wybrał dobro. Wspaniała książka, polecam :)
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Piąty z cyklu Domu Nocy nie odstaje od pozostałych czterech części. Przepiękna okładka (rzucająca się w oczy) wartka akcja, kolejne komplikacje uczuciowe w życiu Zoey (czy ta dziewczyna nie potrafi się zdecydować na jednego faceta?). Niezwykle interesujący wątek Kalony a zakończenie? Może nie zdradzę, żeby nie zabierać czytelnikom przyjemności czytania. Zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2011-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Kolejna część, pełna ciekawych przygód.
Avatar użytkownika - kiki94kms
kiki94kms
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo wciągająca , ciekawie się ją czyta , trzyma w napięciu aż do ostatniej kartki
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Kocham Dom Nocy....Osaczona to świetna część !!!
Avatar użytkownika - LilAlia
LilAlia
Przeczytane:2012-12-04,
Świetna część! Uwielbiam oczywiście całą serię, każda część tak samo wciąga :)
Czytam tą sagę , książka jak dla mnie super, historia Zoey z każdym tomem się rozkręca.
Avatar użytkownika - joannaterenda
joannaterenda
Przeczytane:2021-11-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Szybko się czytam, jest ciekawa oraz interesująca.

Opinia, którą teraz wystawię dotyczy tak naprawdę każdej kolejnej po tej części, dlatego pozwolę sobie skopiować i wkleić to samo pod tą jak i 2 kolejnymi książkami z tej serii.

Jestem zaskoczona całą serią, która od samego początku do końca trzyma w napięciu. Zazwyczaj serie mają słabsze i lepsze części, jednak tu, autorka wciąż utrzymuje ten sam poziom, to oczywiście świadczy o tym, jak dobrą jest pisarką. Nie jest łatwo utrzymać czytelników przy tak długiej serii. Skrycie liczę na to, że wszystkie 12 części będą tak fantastyczne!

Miło, a nawet bardzo, dużo przyjemniej niż w innych seriach wampirycznych, gdzie główni bohaterowie to bestie z piekła rodem, które są przekonane święcie o swoim potępieniu i mimo szlachetnych celów nie wydają się zbytnio wiarygodni. W przypadku "Domu Nocy" strzałem w dziesiątkę okazało się wprowadzanie do akcji sióstr benedyktynek. Nagle zwykła seria stała się bardzo fajnym obrazem walki dobra ze złem (co większość autorów skrupulatnie pomija). Nie spłyca to jednak bohaterów, którzy nadal popełniają błędy, ale jednak w imię dobra. Tak, uważam, że w ten sposób poprowadzona akcja wiele zyskuje. A uosabianie Nyks z Maryją... bezcenne!

Avatar użytkownika - Jusia19
Jusia19
Przeczytane:2018-05-05, Ocena: 6, Przeczytałam, E-booki, 52 książki 2018, Dom nocy,

Kalona Powrócił na Ziemię. Neferet nie jest już po stronie dobra i nie służy Nyks. Zoey musi uratować wszystkich przed upadłym aniołem oraz pomóc Starkowi odzyskać człowieczeństwo. Kalona kusi Zoey lecz ona czuje, że powinna wybrać Nyks.

Avatar użytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-10-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Rok 2017,

Osaczona przez magię "Domu Nocy" w Tulusie !!

Po skończeniu "Nieposkromionej", która kończyła się w najgorszym (czyt. najciekawszym) możliwym momencie, z niecierpliwością wyczekiwałam dalszych perypetii Zoey i jej przyjaciół. Nic więc dziwnego, że tuż po premierze kolejnego tomu cyklu zdecydowałam się na jego zakup. Niestety z czytaniem musiałam "trochę" poczekać- ze względu na intensywne przygotowania innych recenzji, a następnie natłok innych książkowych zaległości. Książkę ukończyłam więc dopiero jakiś czas później. Co zastałam? Czy czas- odkładający jej czytanie na później- miał rację?

W piątym tomie sagi "Dom Nocy" Zoey musi rozprawić się z nowym zagrożeniem- mrocznym Kaloną, przywołanym przez równie złą Neferet- kapłankę, która odwróciła się od Nyks- bogini wampirów. Sprawa jest o tyle trudniejsza, że Kalona otumania cały Dom Nocy- zarówno adeptów, jak i nauczycieli. W szkole zaczyna panować zamęt. Dzieci potwora- Kruki Prześmiewcy- przerażające krucze kreatury o ciele w połowie ludzkim- chodzą na lekcje wraz z normalnymi uczniami. Niedoszła kapłanka myśli zaś o przejęciu władzy nad całą radą. Na domiar złego nasza bohaterka odczuwa dziwny związek z A- yą, byłą ukochaną i poskromicielką demona. Jak zwykle skupienie się nad problemami utrudniają jej Heath- chłopak z nią skojarzony i Erik- zmieniający się z jej biednego eks- w normalnego, acz piekielnie zazdrosnego chłopaka, w dodatku pełnego wampira. Żeby nie było tylko dwóch- Zoey odczuwa również coś do odmienionego Starka i rozpamiętuje zmarłego Lorena, za którym przez pewien czas szalała i który to zmienił (tymczasowo?) jej obraz w oczach najbliższych ( czyt. postępem zmienił ją w zołzę). Ogółem: dziewczyna ma wiele spraw do zrobienia, naprawienia i zmienienia.

Zoey Redbird- jako główna bohaterka całego cyklu- i w tej części jest nieprzewidywalna, zawzięta i lekko rozstrojona emocjonalnie. Nie da się jej chyba polubić. Nie mówię jednak, że to źle- jest postacią oryginalną i nietuzinkową, ale zamieszanie, jakie wokół niej panuje, lekko już denerwuje. Mam wrażenie, że w kolejnych tomach dziewczyna będzie miała już dwunastu chłopaków i wciąż raz będzie bardziej lubić tego, raz tamtego. Chyba po prostu trudno się z nią utożsamić. Wcześniej zraniła już wiele osób. Mimo wszystko te jej perypetie miłosne są prowadzone przez autorkę bardzo sprawnie - co skutkuje tym, że czasem zaczynam się troszkę śmiać pod nosem. To wszystko takie poważne- z perspektywy, gdybym nie czytała książki i usłyszała o tych jej wszystkich chłopakach- pomyślałabym, że to jakaś komedia. Dobrze więc, że przeczytałam cykl zanim mi ktoś o tym opowiedział i mogłam całkowicie oderwać się od rzeczywistości.

Innymi bardzo charakterystycznymi bohaterami są: bliźniaczki, Damien i Jack, Afrodyta, Neferet, Erik, Stark, Kalona, Heath. Nie wiem, który zasługuje na wyróżnienie z tego różnorodnego tłumku charakterów. Jak ktoś oczekuje zabawnych i kąśliwych uwag- zapatrzy się w bliźniaczki (które siostrami nie są), ktoś woli czytać o tolerancji gejowskich par- znajdzie tu głównie Damiena i Jacka, szuka próżnej, kąśliwej z lekka piękności- odszuka Afrodytę, grę pozorów i czarnego charakteru- Neferet, zazdrośnika- Erika, chłopaka chcącego zmienić swoją mroczną stronę- Starka, pysznego osobnika- Kalonę, osoby będącej trochę z poza towarzystwa- Heatha. Cechy mogłabym wymieniać, wymieniać i wymieniać. Postacie są silną stroną całej serii.
Co do akcji i wątków- jeśli oczekujesz wyraźnie zaznaczonej, całkowicie dobrej i nieomylnej bohaterki oraz równie złych postaci- zawiedziesz się. Książka jest w większości nieprzewidywalna, zmienna i ekscytująca, z tempem pędzącym przez wszystkie strony, osiągającym punkt kulminacyjny w ostatnich momentach. Występuje tona powoli odkrywanych tajemnic- większych i mniejszych, potrafiących mocno zaintrygować czytelnika. Choć wątków romantycznych zdaje się być od groma- to widać, że są pisane dla starszej młodzieży. Nie ma zbytniej przesady, występuje też mnóstwo elementów ratowania innych, magii, czirokeskich wierzeń. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jest pisana prostym językiem, czasami nawet trochę za bardzo potocznym, co na początku może denerwować. Z czasem i biegiem wydarzeń zdecydowanie można się do tego przyzwyczaić. Podsycane napięcie i momentami różny, tajemniczy klimat dodaje historii smaczku. Sceneria jest zmienna- od tuneli, ulic- po szkołę i opactwo sióstr benedyktynek. Jest przy czym się zdziwić, pośmiać, popłakać. Dla każdego coś się znajdzie.

Czuję się usatysfakcjonowana kolejnym, trzymającym poziom tomem cyklu P.C. i Kristin Cast. Akcja i różnorodność zapewniły mi kawał dobrze wypełnionego czasu. Z radością niedługo już zabieram się za kolejną część przygód Zoey.

POLECAM: czytelnikom cyklu "Dom Nocy", osobom lubiącym różnorodność, wampiry, magiczny klimat, akcję z odrobiną wątków romantycznych, lekkie lektury.

NIE POLECAM: osobom szukającym całkowicie poprawnie moralnie głównych bohaterów, wyraźnie zaznaczonej granicy między dobrem i złem, filozoficznych rozważań, ciężkich lektur.

Przede wszystkim nie zawiodłam się po przeczytaniu negatywów o poprzednich częściach, a to duży plus!!! Uwielbiam tę serię!!

Siostry z Salem (#3). Hex You. Kara za klątwę
Kristin Cast0
Okładka ksiązki - Siostry z Salem (#3). Hex You. Kara za klątwę

Moc, gorące serca i demony. Zło kontra wiedźmi czar. Finalny tom trylogii SIOSTRY Z SALEM, fascynującej historii o sile sióstr, magii i przeznaczeniu,...

Bursztynowy dym
Kristin Cast0
Okładka ksiązki - Bursztynowy dym

W świecie równoległym do naszego Furie strzegą potępionych dusz skazanych na wieczne cierpienie z powodu przewinień popełnionych za życia. Ktoś...