Opis ksiązki
Kup Teraz

Osiedle Swoboda

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2015-08-03
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788360915561
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:wkp

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – „Osiedle Swoboda” jest poza konkurencją – tak o komiksie Michała „Śledzia” Śledzińskiego pisał w „Gazecie Wyborczej” Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego „Produktu” cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks. To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi „dresiarzami” i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie. Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantastyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie. Większość patentów, które spotkały „Swobodną” ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym – mówił Śledziu w jednym z wywiadów. I to ten autentyzm połączony z doskonałą komiksową formą dał nową jakość. Do dziś, a minęło już 11 lat od publikacji pierwszego odcinka „Osiedla Swoboda”, nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. O czym łatwo się przekonać sięgając po ten kompletny zbiór wszystkich epizodów opublikowanych w „Produkcie”. Drugie wydanie „Osiedla Swoboda” zawiera także premierowy komiks Śledzia – „Centrum” – który być może stanie się punktem wyjścia do zupełnie nowej serii tego autora. Czytelnicy nie znajdą natomiast w tym albumie znanych z wydania pierwszego odautorskich komentarzy oraz galerii rysunkowych tributów dla „Osiedla Swoboda”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

OSIEDLE, KTÓRE WYRWAŁO SIĘ NA SWOBODĘ


 


Smutny, Wiraż, Niedźwiedź, Szopa i Kundzio - to piątka przyjaciół wiodących typowy żywot młodych ludzi (pełen alkoholu, imprez i narkotyków) w tytułowym blokowisku w bliżej nieokreślonym mieście. Osiedle zamieszkuje masa różnych indywiduów z  Ciachciarchciachem (telepatą) i Bossem Drwalem (szefem półświatka Osiedla) na czele. I cóż więcej można powiedzieć? Chłopaki po prostu żyją. Czasem zwymiotują w kościele, czasem zmierzą się z dilerami, czasem spotkają duchy... A wszędzie kręci się czarny kot imieniem Pazur...


 


Normalka.


 


OS to wielkie dzieło polskiego komiksu i co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości. Wielkie i kultowe. Dzieło, któremu zawdzięczamy, że magazyn Produkt nie zakończył się ukazywać na pierwszym numerze i dzieło, do którego do lat, raz za razem, powracam, wczytując się w nie na nowo. Tworząc je Śledziu zdecydował się, z nuta innych gatunków, ale tylko nutą, zaprezentować prawdę. Prawdę, gorzką, smutną i szarą o młodzieży przełomu wieków. Młodzieży wychowanych na styku komuny i wolnej Polski. Pokolenia młodych ludzi, którzy głównie stoją i gadają, ale - jakby ewidentnie czerpał z filmów Kevina Smitha - nie gadają o niczym. Ich rozmowy to soczysta prawda, trafne komentarze i tematy, jakie ocierają się o ważkie, filozoficzne nieraz dysputy, podane z lekkością i humorem.


 


Scenariusze więc to zawsze kawał świetnej roboty, z rewelacyjnymi dialogami i dowodem na to, że przekleństwa potrafią służyć do przekazania czegoś więcej niż tylko negatywnych emocji. Konstrukcja bohaterów jest realistyczna, czasem do bólu, i absolutnie nie papierowa. To postacie, które żyją i które czują. Które możemy spotkać na co dzień w dowolnym miejscu kraju. Postacie kochające, nienawidzące, czujące... W końcu mnóstwo rzeczy oparł Śledziński na faktach.


 


Świetne są też rysunki Śledzia. Niby proste a znakomite i stanowiące zarazem przekrój przez całą karierę tego jednego z najważniejszych i najlepszych rodzimych komiksiarzy. I wiem, że wielu pierwszy komiks, otwierający OS, nazwie wręcz eksperymentalnym, to proszę zwróćcie uwagę na scenę ze Smutnym i Wirażem pod sklepem nocnym - oświetlenie tam użyte to dla mnie absolutna perełka, a to nie jedyny taki smaczek.  Dalej natomiast jest już tylko lepiej i bliżej tego, co znamy z rąk obecnego Śledzia.


 


To wydanie zawiera także jeden dodatkowy smaczek, którego lektura była dla mnie, niczym spotkanie dawno niewiedzianego przyjaciela. Dodatek ów, ledwie 10 stron zebranych pod tytułem ,,Centrum", przenosi nas do tego właśnie miejsca, poznanego w serii zeszytowej ,,OS", gdzie najwyraźniej osiedlił się właśnie Kundzio. Nowi ludzie, nowe tematy, ale ten sam stary, niepowtarzalny klimat - aż coś chwyta za serce. Spin-off  i epilog w jednym.


 


I cóż więcej mogę dodać? Że kiedy czytam OS po latach, w oku kręci mi się łezka wzruszenia? Że ten komiks zmienił moje życie? Że jest to, jak dla mnie, obok dzieł Christy, Chmiela i Baranowskiego, największe dokonanie rodzimej sceny komiksowej? Że to cudo, które chce się czytać raz po raz? Że nawet słabsze historie (patrz: nieco chaotyczne Z pamiętnika Wiraża) zachwycają bez dwóch zadań?


 


Polecam i tyle. Całym sercem. ,,OS" jest tego warte i jak widać po jego nie słabnącej popularności (niedawno mieliśmy trzecie wydanie zbiorcze a to z pewnością nie koniec) fani komiksów tę wartość odnaleźli i zachwycili się nią.


 

break
Okładka - Osiedle Swoboda Najlepsi wrogowie Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem Część druga 1953–1984
Jean-Pierre Filiu, David B.
Okładka - Osiedle Swoboda Ranx. Wydanie zbiorcze
Stefano Tamburini, Alain Chabat, Jean-Luc Fromental, Tanino Liberatore
Okładka - Osiedle Swoboda Będziesz smażyć się w piekle
Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Okładka - Osiedle Swoboda Kościsko
Karol „KaeReL” Kalinowski
Okładka - Osiedle Swoboda Przygody Stasia i Złej Nogi
Tomasz „Spell” Grządziela
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów