Oskar Schindler Prawdziwa historia

Wytrawny współpracownik Abwehry, zaangażowany także w działania przeciwko Polsce, członek partii nazistowskiej, przedsiębiorca, bon vivant, wreszcie – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Tym wszystkim był Oskar Schindler, który podczas Holokaustu uratował około 1200 Żydów, a po wojnie, jako bankrut, włożył wiele wysiłku, by zyskać uznanie świata dla swoich zasług. David Crowe w swojej przełomowej biografii skrupulatnie bada całokształt wojennej i powojennej działalności tej kontrowersyjnej postaci, ukazując także ciemniejsze i mało znane strony życia Oskara Schindlera.

Niepublikowane wcześniej dokumenty i listy Schindlera pomogły autorowi stworzyć kompletny opis życia tego skomplikowanego człowieka o wielu twarzach i charakterze pełnym sprzeczności. Starannie udokumentowana, szczegółowa i rzetelna biografia autorstwa Davida Crowe w pełni zasłużyła na miano najlepszej, jaką kiedykolwiek napisano o bohaterze „Listy Schindlera”.

David M. Crowe jest honorowym przewodniczącym Association for the Study of Nationalities na Columbia University, członkiem Komitetu ds. Edukacji Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz pisarzem. Współpracuje z Centrum Slawistyki, Euroazjatyckim i Wschodnioeuropejskim na University of North Carolina, wykłada na Elon University.

Informacje dodatkowe o Oskar Schindler Prawdziwa historia:

Oskar Schindler Prawdziwa historia - opinie o książce

Avatar użytkownika - eR_
eR_
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Oskar Schindler- to nazwisko, zna chyba każdy.Pewnie każdy, oglądał, bądź słyszał o filmie Stevena Spielberga"Lista Schindlera".Opowiada on właśnie o tym człowieku. "Oskar Schindler. Prawdziwa historia"- zajmuje się właśnie tą kontrowersyjną postacią. Przedsiębiorca, który, po przejęciu Małopolskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, zatrudnił w niej około 1200 żydów i tym samym uratował ich od zagłady w obozach koncentracyjnych. Początkowo, zapewne powodowany chęcią zysku, później jednak, łapówkami i zawarciem umowy z komendantem obozu Amonem Göthem wymusił przeniesienie więźniów, do podobozu, znajdującego się niedaleko fabryki, gdzie byli mniej narażeni na straszliwe warunki, jakie mieli pozostali żydzi.Gdy naziści likwidowali obozy, zdołał ponad 1200 osób przenieść na teren, działającego w Rzeszy obozu, skąd zostali wyzwoleni w 1945 roku. Po wojnie wyemigrował do Argentyny, gdzie szereg nietrafionych interesów doprowadził do jego bankructwa.W tym czasie, dołożył wszelkich starań, aby jego działania wojenne zdobyły uznanie w oczach świata.Odbywał liczne podróże do Izraela, gdzie spotykał się z osobami, które, dzięki jego wysiłkom przetrwały piekło obozu. Pod koniec życia popadł w depresję i coraz częściej szukał wsparcia u"swoich" żydów, było to wsparcie również finansowe. Odznaczony w 1993 roku medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Gdy pytano, dlaczego podczas Holocaustu, robił, to co robił odpowiedział"O czym tu mówić? To są moi przyjaciele; zrobiłbym to dla nich jeszcze raz, gdyby była taka potrzeba, bo nienawidzę okrucieństwa i nietolerancji".
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;