Ostatni cz³owiek

Ocena: 4.67 (3 g³osów)

Na pustynnym odludziu otoczonym wieñcem Wzgórz Judejskich spoczywaj± ruiny twierdzy Masada. Wznosz±ce siê nad wodami Morza Martwego i kopalniami soli, kamienne pa³ace króla Heroda góruj± nad niego¶cinnym, bezludnym krajobrazem, gdzie w roku 70 n.e. dobieg³a kresu ¿ydowska rewolta przeciwko Rzymowi oraz ¿ycie 960 ludzi broni±cych fortecy. Wed³ug legendy obroñcy Masady wybrali ¶mieræ od rzymskiej niewoli, pope³niaj±c zbiorowe samobójstwo i morduj±c w³asnorêcznie swoich najbli¿szych w noc poprzedzaj±c± ostatni szturm rzymskich legionistów.

David Hall, amerykañski in¿ynier nuklearny, przylatuje do Izraela, by znale¼æ odpowied¼ na nurtuj±ce go pytanie. Jest przekonany, ¿e obroñcy Masady odebrali sobie ¿ycie, by zachowaæ w tajemnicy sekret, którego strzegli. Hall zamierza udaæ siê na szczyt góry, na której wzniesiono fortecê i odkryæ prawdziwy powód tragicznego koñca obroñców Masady. Towarzyszy mu, wbrew w³asnej woli, izraelska archeolog, Judyta Ressner, atrakcyjna wyk³adowczyni Uniwersytetu Hebrajskiego. Tajemnicza góra skrywa jednak¿e niejeden sekret. Na drodze Halla staj± niebawem funkcjonariusze izraelskich s³u¿b specjalnych, gotowi pokrzy¿owaæ za wszelk± cenê jego plany. Nie cofn± siê przed niczym, aby chroniæ tajemnice Masady przed obcymi.

Ostatni cz³owiek ³±czy fascynuj±c± historiê ze wspó³czesn± opowie¶ci± szpiegowsk±. Jest pasjonuj±cym i sk³aniaj±cym czytelnika do my¶lenia thrillerem, którego akcja rozgrywa siê na Bliskim Wschodzie w czasach obecnych, a tak¿e w odleg³ej przesz³o¶ci.

Informacje dodatkowe o Ostatni cz³owiek:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-09-25

wiêcej

Kup ksi±¿kê Ostatni cz³owiek

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Ostatni cz³owiek - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-10-16, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2014, Mam,

Bliski Wschód.. - kolebka cywilizacji, pocz±tek wszelkiego rozwoju ludzko¶ci, czyli  nauki, religii, kultury i sztuki. Miejsce, które ironi± losu,  dzi¶ przypomina zapomniane przez Boga i cywilizacjê ¶redniowiecze, gdzie cz³owiek i jego ¿ycie znacz± Mniej, ni¿ kawa³ek dachu nad g³ow±..Niemniej to w³a¶nie Bliski Wschód kryje w sobie najwiêksze zagadki oraz  tajemnice historii i religii, których to rozwik³anie wci±¿ rozpala umys³y ludzi na ca³ym ¶wiecie. Naukowcy, odkrywcy, pisarze i re¿yserzy, wci±¿ udaj± siê do najodleglejszych zak±tków Bliskiego Wschodu, by tam kontynuowaæ swoje badania, prowadziæ poszukiwania lub umiejscawiaæ fabu³ê swoich ksi±¿ek i filmów, by nastêpnie zachwycaæ nimi miliony na ca³ym ¶wiecie..Bliski Wschód, tak d³ugo jak przetrwa szaleñstwo religijnych i politycznych wa¶ni, wci±¿ bêdzie Nas zachwyca³, fascynowa³, przyci±ga³ i jednocze¶nie przera¿a³ swoj± surowo¶ci±. Na szczê¶cie nie musimy tam jechaæ, by choæ w pewnym stopniu poczuæ siê tak, jakby¶my tam byli i sami odkrywali wszelkie tajemnice tego regionu..Nie musimy, gdy¿ przecie¿ od tego mamy tê Nasza cudown± literaturê, która zawsze mo¿e przenie¶æ Nas w dowolne miejsce ¶wiata, by¶my mogli tam spêdziæ kilka najbli¿szych godzin lub dni, czerpi±c z tego nie tylko sam± rozrywkê, ale tak¿e i naukê..Tak te¿ sta³o siê i w przypadku najnowszej mojej literackiej przygody, któr± to jest sensacyjna powie¶æ autorstwa P.T. Deutermana, pt.  "Ostatni cz³owiek", i która to przenios³a Mnie na bezkresne obszary Wzgórz Judejskich..

Ksi±¿ka opowiada o wydarzeniach rozgrywaj±cych siê w dwóch epokach - pocz±tkach naszej ery, oraz czasach wspó³czesnych. Ten pierwszy okres czasowy przenosi Nas do wydarzeñ z roku 70 n.e, w którym to obroñcy twierdzy Masada  odebrali sobie ¿ycie, pope³niaj±c zbiorowe samobójstwo w noc poprzedzaj±c± ostateczny szturm rzymskich legionistów..

Drugi okres czasowy przenosi Nas do Izraela, gdzie zjawia siê amerykañski in¿ynier nuklearny - David Hall. Jego  przyjazd nie wi±¿e siê bynajmniej z jego prac± zawodow±, lecz z pragnieniem odkrycia prawdy o koñcu obroñców Masady..Wraz z towarzysz±c± mu izraelsk± Pani± archeolog - Judyty Ressner, udaje siê w miejsce ruin dawnej górskiej twierdzy, by tam na w³asne oczy potwierdziæ swoje przypuszczenia co do tajemnicy tego miejsca. Niestety na drodze dwójki odkrywców stan± ludzie, którzy nie cofn± siê prze niczym, by tajemnica Masady nigdy nie ujrza³a ¶wiat³a dziennego..

Powie¶æ P.T. Deutermana to znakomita historia o tajemnicy, odkrywaniu prawdy, namiêtno¶ci i zdradzie, która oferuje czytelnikowi d³ugie godzinny emocjonuj±cej i pasjonuj±cej rozrywki. Obok rozrywki zmusza tak¿e do pewnych refleksji i stawiania w³asnych pytañ o to, dok±d zmierza wspó³czesny ¶wiat i czy aby przypadkiem raz jeszcze nie dochodzimy do tego samego punktu, w którym znale¼li siê Nasi przodkowie przed tysi±cem lat..Kto¶ móg³by zapytaæ, czym ró¿ni siê owa pozycja od dziesi±tek innych jej podobnych, które w ostatnim czasie trafi³y na pó³ki Naszych ksiêgarñ..? Otó¿ w odró¿nieniu od wiêkszo¶ci tych ksi±¿ek, ta powie¶æ skupia siê nie tylko na sensacji i akcji, lecz tak¿e na dramacie historii, za która kryj± siê ludzkie losy, ból, rozpacz i  tragedia. Je¶li mia³abym tutaj u¿yæ jakiego¶ prostego okre¶lania, to chyba najtrafniejszym by³o by to, okre¶laj±ce niniejsz± powie¶æ jako przyk³ad ambitnej powie¶ci sensacyjnej..

Fabu³a ksi±¿ki niesie sob± to, czego mogliby¶my siê doskonale spodziewaæ po tego typu pozycji,  czyli archeologiczn± wyprawê dwójki bohaterów, ich liczne przygody na drodze do poznania odpowiedzi na wszystkie pytania o tajemnicê Masady, oraz, jak¿e by inaczej, konfrontacjê z czarnym charakterem, którym w tym przypadku jest dawny rosyjski agent - pu³kownik Skuratov. I wiecie co..? W tym miejscu muszê podziêkowaæ autorowi, ¿e trzyma³ siê ¶ci¶le tych g³ównych punktów gatunkowych powie¶ci sensacyjnej z archeologi± w tle, gdy¿ dziêki temu naprawdê ¶wietnie siê bawi³am przez ca³± lekturê ksi±¿ki. Jak to mówi m±dre przys³owie - diabe³ tkwi w szczegó³ach, a tym samym sukces tkwi w szczegó³ach opowie¶ci. Otó¿ Deuterman po³±czy³ te g³ówne punkty niezwykle zawi³±, zaskakuj±c± i inteligentn± nici± literackiej narracji, która to krok po kroku potêguje napiêcie opowie¶ci, doprowadzaj±c do spektakularnego fina³u. Czytaj±c tê powie¶æ przychodzi³y Mi na my¶l skojarzenia z najlepszymi fragmentami sagi filmowej o Indianie Jonesie, czy te¿ chocia¿by wspomnienia do dzieciêcych lat spêdzanych z ksi±¿kami o Tomki Wilmowskim ..To chyba najlepszy komplement, jaki mo¿e spotkaæ autora powie¶ci sensacyjno - przygodowej z ust polskiego czytelnika:)

Ksi±¿kê tê mo¿na w zasadzie oceniaæ w dwóch kategoriach - pod wzglêdem osi fabularnej oraz literackiego  ujêcia historii i piêkna geograficznego Izraela  i s±siaduj±cych z nim rejonów. Pierwsza z nich, jak ju¿ sygnalizowa³am powy¿ej, wypada naprawdê dobrze i nie ustêpuje w niczym najlepszym pozycjom tego gatunku. Akcja pêdzi w zawrotnym tempie, bohaterowie s± wyrazi¶ci i intryguj±cy, czytelnik co chwila zaszczycany jest niespodziankami i zwodz±cymi go na manowce w±tkami, które po chwili okazuj± siê byæ jedynie przeb³yskiem inteligencji autora i elementami gry intelektualnej z czytelnikiem. Jest rozmach, bogactwo w±tków, emocje i przygoda, której nie jeste¶my w stanie siê oprzeæ:) Natomiast druga kategoria oceny, czyli piêkno historii staro¿ytnej ujêtej w równie piêknych ramach geograficznych, to ju¿ naprawdê niezwyk³y popis autora i jego pisarskiego talentu. Czytaj±c ów ksi±¿kê nie sposób jest nie wyobra¿aæ sobie tych skalisto - pustynnych przestrzeni, tak poci±gaj±cych ale i przera¿aj±cych swoj± surowo¶ci± jednocze¶nie. To trochê jakby uwierzyæ, ¿e naprawdê tam siê jest i naprawdê w±cha ten zapach pustyni, czuje ten ch³odny wiatr i ciep³o pustynnego piasku pod stopami..Podobnie ma siê sytuacja ze ¶wiadomo¶ci± tego, jak niezwyk³a ale i dramatyczna by³a historia tego regionu i ¿yj±cych tam ludzi, i to nie w  odniesieniu do fikcji literackiej, ale do prawdziwych wydarzeñ z ¿ycia ówczesnych autochtonów. Dla Mnie historia wpiêta w nici literackiej opowie¶ci, zawsze bêdzie mia³a w sobie jak±¶ magiê, niezwyk³y klimat, tajemnicê..

Oczywi¶cie jak w ka¿dej ksi±¿ce sensacyjnej czy te¿ przygodowej, tak i w tym przypadku znajdziemy pewne fragmenty, które mo¿emy uznaæ za zbyt naiwne, naci±gane, oderwane od realno¶ci. No bo nawet ju¿ sam fakt, ¿e uczciwy in¿ynier - David Hall, musi mieæ u boku piêkn± kobietê po przej¶ciach i  którym to  na drodze do szczê¶cia, zarówno tego naukowo - zawodowego jak i osobistego, staje okrutny, bezwzglêdny czarny charakter (rosyjski nota bene), wydaje siê byæ bardzo sztampowy, wrêcz nadêty do granic wytrzyma³o¶ci. Podobnie ma siê sprawa z tym, ¿e owi pozytywni bohaterowie wychodz± ca³o nawet z najwiêkszych opresji, z których na zdrowy rozs±dek wyj¶æ nie powinni..Niemniej wszystko to tak naprawdê nie ma tutaj ¿adnego znaczenia, gdy¿ stanowi to jedynie pewne przyjête powszechnie elementy tej konwencji literackiej, stanowi±c tylko kilka kroków do celu, jakim jest naprawdê ciekawie opowiedziana fikcyjna historia literacka. Tak po prostu by³o, jest i zawsze ju¿ bêdzie, a to, co obok tego, to w³a¶nie to jest tym, za co kochamy tego typu ksi±¿ki i pasjonujemy siê nimi przez d³ugie godziny.

Mocn± stron± "Ostatniego cz³owieka" s± wystêpuj±cy tutaj bohaterowie. Naturaln± si³a rzeczy, na pierwszy plan wysuwaj± siê On, Ona i  z³y przeciwnik. On jest przystojnym, inteligentnym, intryguj±cym i oddanym w pe³ni swojej pasji mê¿czyzn±, na którego zawsze mo¿na liczyæ w potrzebie. Przy tym wszystkim Hall kryje w sobie pewn± tajemnicê z przesz³o¶ci, która wp³ywa na jego obecne poczynania w Izraelu..Ona - Judyty Ressner, to oddana sprawie izraelska Pani archeolog, która pe³ni rolê i towarzysza, i nadzorcy ale tak¿e i swoistego szpiega. Równie piêkna co On, choæ zdecydowanie bardziej do¶wiadczona przez los. Kobieta samotna, poszukuj±ca szczê¶cia i mi³o¶ci, co byæ mo¿e bêdzie jej dane odnale¼æ przy boku Davida. Wbrew pozorom, nie stanowi Ona tylko "piêkniejszego" t³a u boku pierwszoplanowego g³ównego mêskiego bohatera, lecz stanowi raczej  jego równoprawn± partnerkê, dope³nienie. I wreszcie ten z³y i okrutny przeciwnik - Malyuta Skuratov, pe³ni±cy obowi±zki szefa ochrony w o¶rodku badañ nuklearnych. Z³e, bezwzglêdny, przebieg³y i godny tego, by byæ przeciwnikiem wy¿ej wymienionej dwójki g³ównych bohaterów.  Postacie te naprawdê s± interesuj±ce i nietuzinkowe, na czym bardzo korzysta ca³a opowie¶æ.

"Ostatni cz³owiek" to ksi±¿ka, która przeniesie Nas w odleg³e obszary Bliskiego Wschodu, by tam uczestniczyæ w niezwyk³ej przygodzie archeologiczno - sensacyjnej. Ksi±¿ka, która oferuje sob± zdecydowanie wiêcej, ni¿ tylko przemoc, konfrontacjê dobrych ze z³ymi i efektowne sceny walki. Czytelnicy znajd± w niej bowiem ten niezwyk³y powiew tajemnicy sprzed wieków, która to rozpala wyobra¼niê i ka¿e stawiaæ pytania o to, co by³o i tak nagle upad³o..Przygoda, sensacja, historia i romans - wszystko to czeka na ka¿dego kto siêgnie po niniejsz± powie¶æ,  i da siê jej porwaæ bez reszty..:)

Avatar u¿ytkownika - pinczerakapinczp
pinczerakapinczp
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 4, Przeczyta³em,
Inne ksi±¿ki autora
Duchy kana³u Bungo
P.T. Deutermann0
Ok³adka ksi±zki - Duchy kana³u Bungo

Kolejna powie¶æ przygodowa autora Mi³o¶ci na Pacyfiku, osadzona w realiach II wojny ¶wiatowej, w znacznym stopniu oparta na faktach. Koniec 1944 roku....

Mi³o¶æ na Pacyfiku
P.T. Deutermann 0
Ok³adka ksi±zki - Mi³o¶æ na Pacyfiku

Doskona³a powie¶æ jednego z najpoczytniejszych pisarzy amerykañskich. Mick, Marsh i Tommy poznali siê jako kadeci Akademii Marynarki Wojennej. Po³±czy³a...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;