Ostatni dobry człowiek

Bóg powiedział Mojżeszowi, że na świecie zawsze będzie trzydziestu sześciu sprawiedliwych. To oni będą nas wszystkich chronić. Bez nich ludzkość zginęłaby.Oni jednak nie wiedzą, że zostali wybrani.W różnych częściach świata śmiercią nagłą i niewytłumaczalną giną mężczyźni i kobiety. Na ich ciałach widnieje tajemniczy znak. Duński negocjator policyjny Niels Bentzon, wrażliwy humanista załamujący się po każdym niepowodzeniu, i Hannah Lund, wybitna astrofizyczka zmagająca się z depresją, rozpoczynają szaleńczy wyścig z czasem, by ocalić ostatnich sprawiedliwych. Ale wcześniej muszą ich znaleźć.Bo kto to jest dobry człowiek?Pod pseudonimem A.J. Kazinski kryje się dwóch duńskich autorów. Scenarzysta Jacob Weinreich zadebiutował jako pisarz w 2001 roku. Reżyser i scenarzysta Anders Ronnow Klarlund wydał swoją pierwszą powieść w roku 2009.Ostatni dobry człowiek, ich pierwsza wspólna książka, opublikowana w Danii w 2010 roku, stała się międzynarodowym wydarzeniem wydawniczym. Jeszcze przed duńską premierą prawa do jej wydania kupiły największe wydawnictwa z 16 krajów i szykują wielkie premiery na jesień 2011 i początek 2012 roku. Wydanie francuskie w dwa miesiące po premierze zostało uhonorowane nagrodą sieci Relay dla najlepszej książki 2011.Naładowany akcją filozoficzny thriller Ostatni dobry człowiek został uhonorowany przez Duńską Akademię Kryminału nagrodą dla najlepszego debiutu 2010. Przez kilkanaście tygodni po wydaniu pozostawał w Top 10 list bestsellerów.W sierpniu 2011 powrócił na nie triumfalnie jako numer 1 - przed Camillą Laeckberg.Wkrótce kontynuacja powieści.

Informacje dodatkowe o Ostatni dobry człowiek:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011-11-22
ISBN: 978-83-241-4060-2

Kup książkę Ostatni dobry człowiek

Ostatni dobry człowiek - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaN32
AnnaN32
Przeczytane:2016-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Fajna intrygująca, zaskakująca pokazuje swój gatunek w zupełnie innym stylu. Szukamy tym razem nie tych złych tylko dobrych. Co dziwne bywa to nawet trudniejsze :-)
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wędrując po księgarni, pomiędzy półkami od razu zwróciłam uwagę na tę książkę. Zainteresowała mnie okładka. Ciemna postać idącego mężczyzny.Nie widzimy twarzy i to już zapowiada tajemnicę fabuły.

Kupiłam , przeczytałam i pokochałam tę książkę. Na okładce widnieję niby autor A.J. Kazinski.Nazwisko tak polsko brzmiące. Natomiast pod pseudonimem A.J.Kazinski kryją się dwaj mężczyźni, dwaj Duńczycy. Mianowicie:Anders Ronnow Klarlund oraz Jacob Weinreich. Obaj są scenarzystami Jest to ich pierwsza wspólna powieść. Książka została opublikowana w Danii w 2010r. I stała się międzynarodowym wydarzeniem wydawniczym.Prawa do wydania zakupiło aż 16 państw. Książka zdobyła wiele nagród m.in. nagrodę sieci Relay za najlepszy debiut 2011 r. oraz została uhonorowana przez Duńską Akademię Kryminału. Fabuła powieści dotyczy tajemniczych, nagłych i niewytłumaczalnych śmierci kobiet i mężczyzn, w różnych częściach świata. Niby co, by miało łączyć tę sprawy skoro ci ludzie się nawet nie znali? Coś ich jednak łączy. Otóż wszystkie ofiary mają na plecach tajemniczy tatuaż wyglądający jak oparzenie. Wyjaśnieniem sprawy zajmuje się w początkowej fazie wenecki policjant, który przeczuwający, że coś łączy te zgony wysyła listy do organów policji różnych krajów na świecie. Wiadomość dociera również do Danii. Sprawa ta intryguje negocjatora policyjnego Nielsa Bentzona. Niels Bentzon jest wrażliwym humanistą , który załamuje się po każdym niepowodzeniu.Niels cierpi na chroniczny lęk przed podróżami np. samolotami. Choroba powoduje, że nie mógł pojechać do RPA wraz ze swoją żoną. Być może los tak chciał? I w tym,że Niels panicznie boi się latać był ukryty sens? Niels tak twardy i bezkompromisowy w pracy, a w życiu prywatnym jest bardzo rozchwiany emocjonalnie. Niels zaintrygowany wiadomością weneckiego policjanta Tommasso Di Barbara,że kolejna ofiara umrze właśnie w Kopenhadze postanawia odnaleźć ludzi, których można, by nazwać dobrymi :lekarzy, filantropów działających na rzecz biednych itp. Działa sam, ponieważ jego koledzy nie traktują poważnie tej sprawy. Niels dociera do różnych osób, ale nie odpowiadają wybranym kryteriom dobrych ludzi, a bohater jest zmuszony szukać dalej. Podczas wizyty w domu potencjalnej ofiary poznaje astrofizyczkę Hannah Lund.I to właśnie ona swoimi zdolnościami będzie próbować pomóc Nielsowi. Kiedy się okazuję, że istnieje 36 dobrych ludzi, którzy wprowadzają równowagę na świecie między dobrem a złem Niels czuje ,że sprawa idzie ku dobremu. Dalsze badanie pokazują ,że 34 osoby już nie żyją , więc pozostało mało czasu na ochronę dwóch niewinnych. Hannah dzięki swoim zdolnością określa pewien schemat matematyczny łączący wszystkie zgony. Bohaterowie prowadzą misterną grę z czasem. Wiele wyjaśnia się, gdy ginie Tommasso Di Barbara, jak się okazuje 35 dobry człowiek. Kto więc jest ostatni? Czy naprawdę nastąpi koniec świata, gdy zabraknie sprawiedliwych? Czy Niels i Hannah zdążą? Co ich połączy? Czy dowiedzą się kto zabija i dlaczego? Warto się przekonać. Książka jest rewelacyjnym thrillerem filozoficznym.Jest to pasjonująca historia, w której jest wiele mistycyzmu oraz jest mądrą refleksją nad pytaniem: kto jest naprawdę dobrym człowiekiem?  Czy dobro jest zawsze dobrem? Autorzy mieli nowatorski pomysł na fabułę. Zazwyczaj czytelnik poszukuje w treści złego człowieka, a tu trzeba wraz z parą bohaterów szukać tego dobrego. Zaletami książki jest zawarcie elementów metafizyki i religii.Autorzy poruszają ważne kwestie, zła i dobra oraz naszej tożsamości.Książka tętni życiem. Bohaterowie są przedstawieni wraz z całym pakietem ich doznań, zmartwień i ograniczeń. Polecić mogę wszystkim, ponieważ ta książka ma wszystkie cechy bestselleru. Szukasz głębokiej analizy osobowości bohaterów, intrygi,religii połączonej z ezoteryzmem i nauką oraz niezwykłego warsztatu literackiego? Ta książka jest idealna dla ciebie. W powieści nie ma ani sekundy dłużyzny.Książka zapada w pamięć i zmusza czytelnika do refleksji nad sobą i światem. Uważam,że jest to najbardziej wystrzałowy debiut ostatnich lat. Książka jest napisana lepiej niż większość powieści kryminalnych, które goszczą na szczytach list bestsellerów.
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Niestety tylko oceniam jaką dobrą. A szkoda, bo nowatorski pomysł szukania dobrych ludzi, ciekawe zakończenie oraz bohaterowie Hannah i Niels dali tej książce duży potencjał. Mniejsza ocena głównie za to, że książka jest trochę przegadana (trochę za dużo niepotrzebnych rozmów filozoficzno-religijnych) oraz moim zdaniem zbędna postać Katherine, żony Nielsa
Avatar użytkownika - RenKa76
RenKa76