OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Ostatni krąg

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2014-10-13
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7536-832-1
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:natkaa55
Carandiru – miejsce, które okryło się złą sławą. Największe więzienie w Brazylii, uznawane za jedno z najsurowszych na świecie.

Drauzio Varella poznał Carandiru dzięki poświęceniu, z którym przez ponad dekadę pomagał powstrzymać rozprzestrzeniającą się w więzieniu epidemię AIDS. Jego pacjenci, często uzależnieni od narkotyków i bez wahania zdolni zabić nawet swego przyjaciela, w czasie rozmów z autorem odsłaniali tajemnice bloków więziennych i reguły przetrwania w tym „samorządnym”, prowadzonym przez wspólnotę starych więźniów mikrokosmosie. Książka Varelli pokazuje panoramę życia codziennego w więzieniu, jego życie nocne i dzienne, niecierpliwie wyczekiwane weekendy, gdy na ten strzeżony teren mogą wejść kobiety. Opisuje rzeczy powszednie i odświętne, z których najważniejszą jest maria-louca, czyli samodzielnie pędzony bimber.

Ta wstrząsająca książka stała się bestsellerem, w 2003 roku została przeniesiona na ekran przez Hectora Babencę, a samo Carandiru stało się modelem dla więzienia przedstawionego w trzecim sezonie popularnego amerykańskiego serialu "Skazany na śmierć".
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
apogeum55 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Drauzio Varella opisuje swoją pracę lekarza w największym brazylijskim więzieniu, opowiadając przy tym różne historie zasłyszane od więźniów. Narkotyki, alkohol, przemoc, seks (w transseksualnym wydaniu) to tutaj zwykła codzienność. Varella opisuje nam swoje zmagania ze sprytnymi więźniami, którzy próbują od niego wyłudzać różne leki, ale staje się również powiernikiem więźniów, którzy zdradzają nam swoje historie jak tu trafili mimo iż "wszyscy są niewinni". Poznajemy więc przerażające opowieści o zdradach, kradzieżach, zabójstwach, aktach przemocy, a przy okazji lekarz opowiada nam jak wyglądają warunki w poszczególnych blokach więziennych. A te mogą się od siebie znacząco różnić. Od cel z sypialniami w których można utrzymywać prostytutki-transwestytów (postacie te przewijają się w książce naprawdę często) aż po cele, w których nie wystarcza miejsc dla wszystkich więźniów więc część z nich śpi na podłodze, a pozostali są zmuszeni do stania. Varella opisuje też jak co sprytniejsi więźniowie remontują swoje cele po to żeby móc je np. po wyjściu z więzienia wynająć. I nawet jeśli służba więzienna zakwateruje do niej innego więźnia to po nocy spędzonej w takiej celi gość wychodzi tak zastraszony że nic jest w stanie zmusić go do powrotu do niej. Bo jak stwierdza lekarz, przybliżając nam tok myślenia więźniów "skoro ktoś zainwestował środki w urządzenie celi to dlaczego inna osoba ma w niej mieszkać za darmo?". Historie są dość ciekawe, choć po przeczytaniu większości z nich byłem już trochę zmęczony. Na szczęście autor pod sam koniec dawkuje napięcie opowiadając o zbliżającym się buncie więźniów. Mocna książka z mocnym zakończeniem.
gertruda25 Linia koment
Przeczytane:2016-10-24, Na półkach: Przeczytałem,czytam w 2016 r.,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów