Ostatni Lapończyk

Tej jesieni mrożący krew w żyłach thriller Olivera Truca!

Laponię spowija noc polarna. Ginie jeden z hodowców reniferów, Mattis, jego trup ma odcięte uszy. To nie przypadek - Lapończycy podobnie znakują zwierzęta. Jednocześnie z okolicznego muzeum znika szamański bęben. Tylko Mattis znał jego historię. Czy to klątwa przodków, czy wśród pasterzy jest morderca?

Informacje dodatkowe o Ostatni Lapończyk:

Ostatni Lapończyk - opinie o książce

Avatar użytkownika - Isgenaroth
Isgenaroth
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 3, Przeczytałem, E-book, Mam,
Czego można spodziewać się po kryminale, w którym akcja toczy się wokół kradzieży lapońskiego bębna, a sprawę prowadzi para policjantów z policji reniferów? Stwierdzenia takie nie czynią książki zbyt obiecującą, jednak przyznam, że ja oczekiwałem mrocznego i gęstego klimatu i bardziej skomplikowanej zagadki kryminalnej. Przeczytałem kilka pochlebnych recenzji i byłem wręcz pewny, że akcja wciągnie mnie i zaoferuje to, co w kryminałach może być najlepsze. Okazało się, że nieustanna ciemność i przenikliwy ziąb w dalekiej Laponii nie są gwarantem odniesienia czytelniczego sukcesu. ,,Ostatni Lapończyk" okazał się kolejna książką, w której wątek kryminalny zostaje potraktowany przez autora tak trochę po macoszemu, najważniejsze zaś jest dla niego tło społeczno-obyczajowe, w szczególności konflikt pomiędzy rdzennymi Saamami a ludnością napływową. Olivier Truc poświęca także wiele uwagi kulturze i religii ludu zamieszkującego tę historyczno-geograficzną krainę Północnej Europie. Nie da się ukryć, że w powieści wieje nudą i momentami jest ona na tyle pasjonująca, na ile interesujące może być przesiewanie maku. Ocena: 3/6
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-11-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Historie mrożące krew w żyłach (i to dosłownie) mogłabym czytać non stop. Bardzo cenię książki, które zaskakują mnie i to pozytywnie już od samego początku, pomimo, że nie do końca byłam do nich przekonana. Sięgając po Ostatniego Lapończyka pióra Olivera Truca, nie spodziewałam się tak fantastycznej, wciągającej lektury. Keket i jego młoda partnerka Nina pracują w policji reniferów prowadząc śledztwo w sprawie kradzieży saamskiego bębna. Zasięgają języka u jednego z hodowców - Mattisa, jednak ten nie chce lub nie może zdradzić wszystkiego. Po kilku dniach okazuje się, że Mattisa zamordowano. Keket i Nina zostają wciągnięci również w tę sprawę. Muszą odnaleźć zabytkowy saamski bęben i przede wszystkim mordercę hodowcy. Oliver Truc stworzył niesamowity klimat dla swej historii. Nie dość, że umieścił jej fabułę w Laponii, gdzie na niekorzyść działa pora roku, krótkie dni ze światłem, zaledwie kilku godzinne, niesamowity mróz sięgający minimum -30 stopni, jak również mieszkańcy Kautekeino, którzy są bardzo powściągliwi w zdradzaniu obcym swoich historii. Ostatni Lapończyk to nie tylko wydarzenia, które dzieją się tu i teraz. To również bardzo mroczna przeszłość, religia laestediańska, pościgi na skuterach śnieżnych, ludzie, których interesują jedynie pieniądze i kosztem życia innych zrobią wszystko, aby zdobyć władzę. Autor delikatnie stopniuje napięcie, wprowadza czytelnika w historię Lapończyków, ich religii, wierzeń, szacunku do zwierząt, zrozumienia obyczajów tej ludności, jakże ciekawej i jakże tajemniczej. Nie lubię w książkach, gdy mam wrażenie, że fabułą stoi w miejscu, a główni bohaterzy nie wiedzą, jaki zrobić kolejny krok. Jednak, gdy zrozumiemy ten przekaz, samych Lapończyków, to zrozumiemy ich postępowanie. Oni nie spieszą się, nie ryzykują, sięgają do swojej historii, joików, które wiele wnoszą i nie raz sugerują postępowanie. Uwielbiam takie historie, z mrocznym tłem, zmuszające do sięgnięcia w przeszłość, do kultury przodków. Te prawie sześćset stron historii było niezauważalne, gdy oddałam się lekturze. Oliver Truc potrafi zainteresować swoją historią, a wplatając w nią przeszłość, robi to bardzo plastycznie, a sama lektura staje się przyjemnością.

Moje ulubione klimaty, czyli ciemno, zimno i z zorzą polarną w tle. Nie wiem, jak oceniłabym tę książkę, gdyby nie interesowało mnie to nordyckie tło. Dowiedziałam się też z niej kilku ciekawych rzeczy na temat kultury Samów. Natomiast chyba jako kryminał nie wyróżnia się ona specjalnie spośród innych, nie jest ani wybitna, ani słaba.

Cieśnina Wilka
Olivier Truc0
Okładka ksiązki - Cieśnina Wilka

Wiosna na dalekiej północy, wszechobecne, nękające światło, nieodstępny cień. W Hammerfest, małym miasteczku na północnym skraju Laponii, nad brzegiem...