OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Ostatni pielgrzym

Ocena ( 5 osób )
4.0
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015-10-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788380080973
Liczba stron: 544
Dodał/a książkę:elibri

Tommy Bergmann, detektyw policyjny, bada sprawę zabójstwa Carla Oscara Krogha - członka ruchu oporu podczas II wojny światowej. Kilka tygodni wcześniej studenci medycyny znajdują kości, które okazują się trzema ludzkimi szkieletami. Te dwa pozornie niezwiązane ze sobą zdarzenia okazują się kluczem do odkrycia szokujących faktów z 1945 roku. W labiryncie kłamstw i przemilczeń policyjny śledczy dociera do czasu wojny - czasu, z którym szybko zacierano ślady, w którym prawda jako pierwsza padała ofiarą, w którym miłość stanowiła pole bitwy, a przetrwanie było jedynym tytułem do chwały.

 

Dynamiczny i zaskakujący debiut norweskiego autora, oparty na faktach, trzymający w napięciu do samego końca. Książka zdobyła najważniejsze nagrody literatury kryminalnej w Skandynawii, co nie udało się dotąd żadnemu debiutantowi: nagrodę Rivertona, Szklany Klucz i nagrodę Mauritiusa Hansena - Świeża Krew.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
allison plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
„Ostatni pielgrzym” Garda Sveena to kryminał trzymający w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. To także gratka dla miłośników historii, gdyż kluczem do rozwiązania zagadki okazują się wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej.

Akcja rozgrywa się współcześnie w Norwegii. Policjanci z Oslo prowadzą śledztwo w sprawie śmierci byłego polityka i biznesmena, który podczas wojny działał w ruchu oporu. Szybko sprawa ta zostaje powiązana z makabrycznym odkryciem, do którego doszło nieco wcześniej – w lesie znaleziono stary grób z trzema szkieletami, a ślady na kościach jednoznacznie wskazują na zabójstwo. Kim jednak były osoby pochowane w mogile? I jaki mogły mieć związek z zamordowanym mężczyzną?

Nad tym głowi się przede wszystkim śledczy Tommy Bergmann, któremu niezawodny instynkt podpowiada, że odpowiedzi na nurtujące pytania trzeba szukać w odległej przeszłości. Odnalezienie ich po siedemdziesięciu latach nie jest jednak łatwe, a czasem wydaje się wręcz niemożliwe.
W przeciwieństwie do Bergmanna, czytelnik ma jednak okazję śledzić wydarzenia z lat 40. minionego wieku, gdyż akcja płynie w powieści dwutorowo. Nie oznacza to jednak, że odbiorca szybko poskłada wszystkie elementy w jednoznaczną całość. Wojenna układanka okazuje się bowiem grą pełną tajemnic, zdrad i niebezpiecznych niespodzianek.

Oprócz kryminalnej zagadki mamy tu osobiste perypetie Tommyego, który nie jest człowiekiem bez skazy. Boryka się on z własną przeszłością i demonami, które nie pozwalają mu stworzyć szczęśliwego związku.
Te elementy z prywatnego życia bohatera okazują się równie ciekawe jak zasadnicza treść.

Całość napisana jest lekko i z polotem, a lekkość ta w żaden sposób nie gryzie się z poważną i wstrząsającą treścią.
Autor myli tropy, nieraz wyprowadzając w pole i śledczych, i czytelnika. Buduje to napięcie i sprawia, że od lektury trudno się oderwać. Niemal 550 stron połyka się jednym tchem, nabierając apetytu na poznanie kolejnych części cyklu z Tommym Bergmannem i jego kolegami po fachu.
BEATA IGIELSKA
emilla2421 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-12, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2017,
Zostaje zamordowany w swoim domu były członek ruchu oporo Carl Oscar Krogh. Kilka tygodni wcześniej w Normardce zostają znalezione szkielety trzech osób pochądzące z okresu II wojny Światowej. Pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego morderstwa zaczyna coś łączyć. Śledztwo prowadzi Tommy Bergmann. Akcja powieści toczy się dwutorowo obejmuje okres współczesny i czasy II wojny światowej. No ogólnie książka mi się nie podobała, nudna, brak w niej napięcia,w ogóle nie wciągnęła mnie ta historia nie kupiłam jej, mało zwrotów akcji. Język powieści dość prymitywny a czasy II wony światowej dość mało interesująco opowiedziane. Może sama końcówka ciut lepsza i trochę była zaskakująca może odrobinę ale dało się tego domyślić. Nie rozumiem zachwytu nad tą książką czytało mi się ja dość topornie.
ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Reasumując, Gard Sveen jest dobrze zapowiadającym się autorem, który może jeszcze nie raz zaskoczyć czytelników. Komunikatywny język, niesztampowy, mroczny klimat, zagadka kryminalna na najwyższym poziomie, solidnie skonstruowana fabuła z wieloma niespodziewanymi zwrotami akcji i przystępne przedstawienie II wojny światowej w Norwegii to elementy, które sprawiają, że autor otrzymuje najważniejsze nagrody literackie. Powstał już drugi tom, opowiadający o losach Tommy'ego Bergmanna i jeżeli autor wyzbył się ulegania niesłusznym stereotypom, a także bardziej przyłożył się do nakreślenia wiarygodnych postaci, jego kolejna książka może stać się światowym sukcesem. "Ostatniego pielgrzyma" mogę polecić niemal każdemu!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/03/ostatni-pielgrzym.html#more
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,x 52 książki 2016,
Niezły kryminał z zagadką z przeszłości w tle. Zagadka sięga aż czasów II wojny światowej - historia niebanalna, ciekawa, wciągająca. Mamy tu dwutorową narrację, czyli coś co bardzo lubię i dzięki czemu możemy dokładniej poznać obie perspektywy: współczesną i dawną. Postać detektywa ciekawa, mam nadzieję, że będą kolejne części i dowiemy się o nim nieco więcej.
Polecam!
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ostatni pielgrzym Operacja cyrk
Jrn Lier Horst
Okładka - Ostatni pielgrzym Mysi domek. Sam i Julia w Lunaparku
Karina Schaapman
Okładka - Ostatni pielgrzym Sługa lamy. Baśnie tybetańskie
Elżbieta Walter
Okładka - Ostatni pielgrzym Ciocia Jadzia na wsi
Eliza Piotrowska
Okładka - Ostatni pielgrzym Wesoły Ryjek i lato
Wojciech Widłak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów