Ostatni pielgrzym

4.3
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015-10-12
Dodał/a książkę:elibri

Tommy Bergmann, detektyw policyjny, bada sprawę zabójstwa Carla Oscara Krogha - członka ruchu oporu podczas II wojny światowej. Kilka tygodni wcześniej studenci medycyny znajdują kości, które okazują się trzema ludzkimi szkieletami. Te dwa pozornie niezwiązane ze sobą zdarzenia okazują się kluczem do odkrycia szokujących faktów z 1945 roku. W labiryncie kłamstw i przemilczeń policyjny śledczy dociera do czasu wojny - czasu, z którym szybko zacierano ślady, w którym prawda jako pierwsza padała ofiarą, w którym miłość stanowiła pole bitwy, a przetrwanie było jedynym tytułem do chwały.

Dynamiczny i zaskakujący debiut norweskiego autora, oparty na faktach, trzymający w napięciu do samego końca. Książka zdobyła najważniejsze nagrody literatury kryminalnej w Skandynawii, co nie udało się dotąd żadnemu debiutantowi: nagrodę Rivertona, Szklany Klucz i nagrodę Mauritiusa Hansena - Świeża Krew.

ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Reasumując, Gard Sveen jest dobrze zapowiadającym się autorem, który może jeszcze nie raz zaskoczyć czytelników. Komunikatywny język, niesztampowy, mroczny klimat, zagadka kryminalna na najwyższym poziomie, solidnie skonstruowana fabuła z wieloma niespodziewanymi zwrotami akcji i przystępne przedstawienie II wojny światowej w Norwegii to elementy, które sprawiają, że autor otrzymuje najważniejsze nagrody literackie. Powstał już drugi tom, opowiadający o losach Tommy'ego Bergmanna i jeżeli autor wyzbył się ulegania niesłusznym stereotypom, a także bardziej przyłożył się do nakreślenia wiarygodnych postaci, jego kolejna książka może stać się światowym sukcesem. "Ostatniego pielgrzyma" mogę polecić niemal każdemu!

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/03/ostatni-pielgrzym.html#more
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Niezły kryminał z zagadką z przeszłości w tle. Zagadka sięga aż czasów II wojny światowej - historia niebanalna, ciekawa, wciągająca. Mamy tu dwutorową narrację, czyli coś co bardzo lubię i dzięki czemu możemy dokładniej poznać obie perspektywy: współczesną i dawną. Postać detektywa ciekawa, mam nadzieję, że będą kolejne części i dowiemy się o nim nieco więcej.
Polecam!
Eli1605 Linia koment