Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród

Temat alkoholizmu w Rosji znamy dzisiaj głównie z internetowych memów, zabawnych filmów ukazujących, że „Rosja to nie kraj, Rosja to styl życia”. Rzadko zastanawiamy się, jaka historia – i ludzka tragedia – kryje się za każdym z obrazków.

W latach 60. XX wieku, kiedy Związek Radziecki twierdził, że buduje niebo na ziemi, naród rosyjski zaczął zapijać się na śmierć. Przez jakiś czas dochody czerpane przez państwo z wódki były nawet wyższe niż zyski płynące z przemysłu naftowego. Teraz, pięćdziesiąt lat później, kiedy państwo sowieckie rozpadło się, mieszkańcy Moskwy nadal piją butelkę wódki przed śniadaniem, a demografowie ze zdumieniem obserwują, że liczba ludności największego na świecie kraju spada w znacznie szybszym tempie, niż to się dzieje na Zachodzie – liczba aborcji jest już większa od liczby urodzeń.

W swojej książce Oliver Bullough docieka przyczyn tych zjawisk, ukazując je przez pryzmat historii ojca Dymitra – niezwykłego prawosławnego popa, któremu udało się stworzyć zalążek prawdziwie chrześcijańskiej społeczności w sercu jednego z najbardziej zbrodniczych systemów w historii. Jego przesłanie, głoszące że jednym z największych nieszczęść Rosji jest alkohol, obok zwolenników przysporzyło mu równie wielu wrogów wśród władz, które od czasów carskich uznawały alkohol za jedno z najważniejszych narzędzi manipulowania tłumem. W historii ojca Dmitrija odbija się historia całego narodu, a jego pamiętniki i kazania dają surowy, jedyny w swoim rodzaju wgląd od środka w życie totalitarnego państwa.

Oliver Bullough oferuje portret Rosji, jakiego jeszcze nie było. Pokazuje, że w kraju tak chętnie miażdżącym własnych obywateli przetrwały odwaga, wytrwałość i – wreszcie – niewielkie, lecz wciąż tlące się przebłyski nadziei.

Informacje dodatkowe o Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2016-04-08
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-463-6

Kup książkę Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród

Ostatni Rosjanin. Jak ocalić ginący naród - opinie o książce

Oliver Bullough0
Okładka ksiązki - Kamerdyner świata. Jak Wielka Brytania wstąpiła na służbę u oligarchów, kleptokratów i kombinatorów

Jak Wielka Brytania stała się sługą najpotężniejszych ludzi na świecie? Kryzys sueski z 1956 roku był momentem, w którym Wielka Brytania, niegdyś supermocarstwo...

Kaukaz. Niech świat rozbrzmiewa naszą chwałą
Oliver Bullough0
Okładka ksiązki - Kaukaz. Niech świat rozbrzmiewa naszą chwałą

Przemoc i wojna od zawsze były wpisane w niedostępny krajobraz gór Kaukazu i w mentalność zamieszkujących go ludów, bezwzględnych dla wrogów chcących...