Opis ksiązki
Kup Teraz

Ostatnia granica

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1991-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7157-399-5
Liczba stron: 286
Dodał/a książkę:Mmyszunia
Żona i syn profesora Jenningsa - największego eksperta od rakiet batalistycznych - zostają uprowadzeni w Zurychu przez radzieckich agentów. Jeśli profesor chce ich zobaczyć żywych, musi pojechać za nimi i zacząć pracować dla Rosjan. Czy jest choć cień szansy, że kiedykolwiek odzyskają wolność?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mmyszunia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-18, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,

Czemu nieznane czasem tak mocno nas zniechęca, że boimy się spróbować?


Ja tak właśnie obawiałam się zacząć powieść „Ostatnia granica” Alistair’a MacLean’a. Odstraszała mnie trochę okładka z rzucającymi się w oczy żółto-czerwonymi napisami, stare, pożółkłe kartki i drobny, gęsty druk. Powieść wydana u nas w 1991 roku. Trafiła do mnie przypadkiem, z półki książek, których ktoś się pozbył, w bibliotece. Od razu gdy wpadła mi w ręce musiałam do niej zajrzeć i z pierwszych akapitów wywnioskowałam, że to powieść szpiegowska. Coś czego wcześniej nie próbowałam i to wtedy to książka trafiła na spód stosu by przez kolejne miesiące obrastać kurzem. Autor mi nieznany, temat też słabo mnie interesował. Jakże zmieniło się moje zdanie po skończonej lekturze!


  Główny bohater, Michale Reynolds jest brytyjskim agentem. Świetnie wyszkolonym, bez skrupułów wykonującym powierzone mu zadanie.


Trafia do Węgier opanowanych przez komunistów, by wyrwać z ich rąk starego naukowca Jenningsa i dostarczyć go do Wielkiej Brytanii. Podczas długiego szkolenia wpojono mu wiele umiejętności pomocnych podczas akcji. W razie zagrożenia potrafi skupiać się na powierzonym zadaniu, nie zakłócając go nadmiernym myśleniem ani uczuciami, które mogłyby spowodować klęskę.


         Jednak już na początku jego misja wisi na włosku. Blokada drogi w pobliży granicy sprawia, że agent zostaje schwytany przez węgierską milicję. Nie brakuje mu jednakże sporej dawki tupetu i arogancji pozwalających w momencie pochwycenia z bezczelną nonszalancją blefować udając kogoś całkiem innego. Z tej opresji wychodzi obronną ręką, bo ma zwyczajnie szczęście. Zostaje przetransportowany do Budapesztu, gdzie zrządzeniem losu trafia na sojuszników. Były generał Iljurin, działa w podziemiu i może pomóc mu przeciwstawić się agentom Węgierskich Służb Bezpieczeństwa AVO, przetrzymujących profesora. Jednak szpieg zdaje sobie sprawę, że nie będzie to łatwe,  mimo iż kwatera główna AVO mieści się także w Budapeszcie przy ul. Andrassy. Musi polegać na generale, który sam przebywa w ukryciu, działając na niekorzyść służb bezpieczeństwa wraz ze swoimi pomocnikami. Są nimi m. in. potężnej postury Sandor, młody Kozak oraz Hrabia działający także na drugim froncie jako wysokiej rangi oficer AVO.


Mimo niebezpieczeństw agent nie cofa się przed ryzykiem i próbuje za wszelką cenę wykonać trudne zadanie. Po drodze trafia na nieoczekiwane przeszkody. Naukowiec szantażowany przez służby wcale nie ma zamiaru dać się wywieźć. Czy agent pokona przeciwności i przekona starego profesora do zmiany zdania?


Sam szpieg podczas wielu przygód przechodzi stopniową przemianę. Pod wpływem Jansciego- byłego generała, a także niemniejszym, jego ślicznej córki Reynolds zaczyna dopuszczać do siebie uczucia i powoli traci swoją niesamowitą bezwzględność… Pojawia się, a jakże w takiej historii, wątek romansowy. Co jeśli jego akcja się nie powiedzie? W najlepszym wypadku sam ucieknie i będzie musiał zdać relację zwierzchnikom, a w najgorszym trafi w ręce nieludzkich oprawców z AVO, którzy okrutnymi torturami wycisną z niego wszelkie przydatne informacje oraz unieszkodliwią.


Powieść najeżona wprost zaskakującymi zwrotami akcji. W momentach gdy już niemal oczekujemy niewyobrażalnych tortur i rozlewu krwi (przyzwyczajeni przez Mastertona i Kinga), gdy znikąd nadziei, pojawia się nagle coś co totalnie odwraca sytuację.


Gdy tylko przebrnęłam przez pierwsze 20 stron porzuciłam moje obawy dotyczące książki. Autor zaskoczył mnie i kazał poprawić okulary na nosie, mimo późnej pory nocnej. Z wypiekami na twarzy, zaskoczona, obserwowałam przygody szpiega, ciekawa co jeszcze mu się przydarzy i jak wybrnie z kolejnej opresji. Oczywiście nie brakowało mu szczęścia lecz nie winię za to autora, bo nie jest to przecież jedyny tajny agent, któremu łut szczęścia nieraz uratował skórę.


Zazwyczaj jestem wyczulona na wszelkie błędy, zarówno w książkach jak i filmach. Tu jednak dostrzegłam chyba tylko jeden pod koniec książki. Bohater ma do przepłynięcia rzekę z karabinem w dłoniach. Od biedy potrafię sobie wyobrazić, że trzyma go nad głową i w jakiś (pewnie wyuczony na szkoleniu) sposób płynie posługując się samymi nogami. W drodze powrotnej jednak autor mówi nam, że bohater młócił wodę także rękami, po czym z suchym karabinem wydostał się na brzeg…   


Jednak przymykam na to oko, bo postaci są moim zdaniem mimo wszystko świetnie zarysowane, charakterystyczne a akcja wartka. Zdaje się, jakby w tym jednym momencie autor chciał do nas mrugnąć okiem pokazując, że jego bohater umie poradzić sobie w każdej sytuacji, niczym ówczesny półbóg. U mnie ten jeden błąd wywołał jedynie uśmiech niedowierzania na ustach. A może to jednak tak miało być a ja mam po prostu za słabą wyobraźnię!


 


Czy nasz tajny agent doprowadzi swoją akcję do końca czy zmięknie pod wpływem uczuć? Czeka go wiele trudnych sytuacji, w których zostanie poddane próbie jego wyszkolenie i zdolność kreatywnego myślenia. Jak potoczą się jego losy, i jakimi ofiarami będzie musiał okupić swoje trudy? Sprawdźcie sami. Według mnie świetna książka sensacyjna. Polecam!


 

break
Okładka - Ostatnia granica Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Ostatnia granica Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Ostatnia granica Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Ostatnia granica Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Ostatnia granica Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów