OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Ostatnia z rodu Brontë

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-11-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380970250
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:elibri

W swojej błyskotliwej debiutanckiej powieści Catherine Lowell przedstawia ostatnią przedstawicielkę rodu Brontë, która podejmuje literackie poszukiwania mające ją doprowadzić do odnalezienia spadku po znanych pisarkach.

Postać Samanthy Whipple budzi wielką sensację. Po przedwczesnej śmierci ojca według powszechnej opinii staje się dziedziczką skarbu w postaci licznych pamiętników, obrazów, listów oraz rękopisów powieści pozostawionych przez znane przedstawicielki rodu Brontë. Wedle spekulacji znawców i miłośników tematu otrzymała te skarby w spadku po swojej rodzinie, która od lat skrzętnie skrywa je przed światem. Samantha tymczasem żyje w przekonaniu, że nic takiego nie istnieje, a wszystkie te domysły można włożyć między bajki.

Gdy podejmuje studia na Oksfordzie, przekonuje się jednak, że mityczne przedmioty z przeszłości istnieją. Główną rolę w jej życiu zaczynają odgrywać stare książki z odręcznymi notatkami ojca. Zgłębiając tajniki literatury pod okiem przystojnego, choć nieprzeniknionego profesora, Samantha wyrusza na poszukiwania tajemniczej spuścizny po swoich przodkach.

Bardzo przyjemna lektura, która z powodzeniem łączy romans z intrygą, i do tego napisana z odpowiednią dozą humoru.

,,Publishers Weekly"

Bardzo zabawna powieść... i wielka tajemnica słynnych sióstr Brontë w tle. 

,,Elle Magazine"

Catherine Lowell otrzymała tytuł licencjata na Uniwersytecie Stanforda. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. ,,Ostatnia z rodu Brontë" jest jej debiutem literackim.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2017,
Samantha zaczyna studia na Oxfordzie, na wydziale literatury angielskiej. Pochodzi ona z rodziny sióstr Brontë, które ,,nawet zza grobu potrafiły dokonywać rzeczy, które wykraczały poza moje możliwości". Te pokrewieństwo jest dla bohaterki niczym przekleństwo, do tego jej zmarły ojciec pozostawił jej w spadku ezoteryczne lekcje zwane Przestrogami doświadczenia oraz zakładki jako wskazówki do prezentu. Czym one są?

Opis fabuły brzmi nawet intrygująco, ale niestety muszę stwierdzić, że ta lektura nie spełniła moich oczekiwań. W sumie ciężko mi określić czy to pomysł, czy wykonanie było nietrafione. Sam to dziewczyna bardzo ekscentryczna, typ bardzo samotny, wydaje się być bardzo pochłonięta historią słynnych sióstr pisarek, ale nie ma pasji. Nie cierpi schedy po przodkach, ale szuka skarbu- tego nie rozumiem, często mnie irytowała. Liczyłam, że inaczej zostanie przedstawiona relacja bohaterki z jej promotorem James Orville, ,,młodym i niebrzydkim"- a z jednej strony została przedstawiona bardzo schematycznie (wiedziałam co nastąpi), z drugiej strony dziwne są ich polemiki i dyskusje o literaturze, którą inaczej postrzegają. Ich spotkania są pełne sprzeczności: nie dogadują się, ale ciągnie ich do siebie.

,,Z pewnym niesmakiem stwierdziłam, że mnie to pociąga. Najwyraźniej nie mogłam się oprzeć inteligencji."

Myślę, że największym mankamentem tej książki jest wolna, czasami wręcz nużąca akcja oraz mała ilość słabo zarysowanych bohaterów. Powiedziałam bym nawet, że ci, których już nie ma: jak siostry Bronte czy ojciec Sam, bardziej są obecni na stronach, niż pozostali. W sumie najbardziej zaakcentowanym wątkiem jest mocna więź, jaka łączyła Sam z ojcem, przywołuje ona niejednokrotnie wspomnienia z przeszłości, stara się rozwikłać jego mętne wskazówki.

Z kolei oryginalne są refleksje i analizy dzieł literackich sióstr, szczególnie w pamięć zapadła mi ta na temat relacji bohaterów ,,Wichrowych Wzgórz"- która teraz sprawiła, że trochę inaczej patrzę na tamtą lekturę.

,,Nic nigdy nie jest tylko opowieścią."

,,Ostatnia z rodu Bronte" to opowieść dla fanów sławnych sióstr pisarek, dla tych, którzy lubią doszukiwać się ukrytych znaczeń i przesłań, których nie zrazi dosyć monotonna fabuła, pełna pewnej dozy obsesji bohaterów i ich szalonych decyzji. Decyzję, czy się z nią zapoznać, pozostawiam czytelnikom.
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ostatnia z rodu Brontë Te wszystkie następne lata
Catherine Dunne
Okładka - Ostatnia z rodu Brontë Dowiesz się ostatnia
Melissa Hill
Okładka - Ostatnia z rodu Brontë MaddAddam
Margaret Atwood
Okładka - Ostatnia z rodu Brontë Malinka, Bratek i Jaś
Michalina Wisłocka
Okładka - Ostatnia z rodu Brontë Ojciec wrót
Orson Scott Card
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów