Opis ksiązki
Kup Teraz

Ostatnie życzenie

Ocena ( 67 osób )
5.4
Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2000
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7054-061-9
Liczba stron: 286
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Wiedźmin nie jest rębajłą pokroju Conana. To mistrz miecza i fachowiec czarostwa strzegący moralnej i biologicznej równowagi w cudownym świecie fantasy. Z woli Sapkowskiego w ów świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności Geralt wnosi nasze problemy, mitologie i ówczesny punkt widzenia. Przewrotne i wzruszające opowieści, które są wprowadzeniem do kilkutomowej sagi.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Agusiaaa15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,
Bardzo przyjemnie się czyta. Całość jest ujęta w klamrę - wydarzenia ze świątyni Melitele są pretekstem do przypomnienia sobie lub opowiedzenia wydarzeń z przeszłości. Tworzy to osobliwe wrażenie poznawania bohatera od drugiej strony, jakby Sapkowski wrzucił nas w środek powieści zmuszając do poszukiwania informacji samemu.
Justine943 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Warto do nich wrócić,Wyzwanie 26 książek w 2016 r.,
Do "Wiedźmina" wracam właśnie po latach... Coś mnie do niego ciągnęło, coś pchało, coś mówiło, że czas na "powtórkę z rozrywki". A mało która "rozrywka" tak bawi, uczy, wzrusza jak "Wiedźmin" właśnie. Książka trafiła na czas decyzji, rozważania, nostalgii, jaka mnie ostatnio dopadła. I zburzyła mi w głowie cały pozorny porządek.

No ale do rzeczy. "Ostatnie życzenie" to zbiór opowiadań wprowadzających nas w świat Geralta z Rivii, wiedźmina. Wiedźmin, jak to wiedźmin, wędruje, zabija potwory, pobiera za to zapłatę, spotyka ludzi i nie-ludzi na każdym kroku, na każdym kroku stając twarzą w twarz z ich mniej lub bardziej ludzką naturą. Wszyscy wiedzą, że wiedźmin nie jest człowiekiem, że jest kimś "mniej", że to wyprany z emocji mutant. Dlaczego więc ciągle napotyka na dylematy moralne, dlaczego wciąż jest zawieszony między dobrem a złem, dlaczego czuje, kocha, przywiązuje się, a wreszcie: boi się jak człowiek?
Nie przesadzę, jeśli powiem, że to nie tylko powieść fantasy o "ubijaczu potworów". To książka, która skłania każdego z nas do refleksji o sensie życia, o człowieczeństwie, o marzeniach, przywiązaniu, miłości.
Ostrzegam uczciwie tych, którzy mają - jak ja - zwyczaj przepisywania najlepszych cytatów do zeszytu. Przy takiej książce czas czytania wydłuża się trzykrotnie.
Karen72 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Super klimat, książka trzymająca w napięciu do ostatniej kartki :) polecam
Valancy92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015 roku,
Zaczynając książkę, nie byłam do niej szczególnie przekonana. Kończąc, postanowiłam sobie, że przeczytam całą serię od deski do deski. Poczucie humoru Sapkowskiego wyjątkowo przypadło mi do gustu, podoba mi się też pomysł rozprawienia się z baśniami, legendami i powiedzonkami. Postacie są trójwymiarowe i zbudowane konsekwentnie. Naprawdę, trudno się dziwić, że Geralt z Rivii jest znany na całym świecie.
Uwaga: odradzam czytać w miejscach publicznych, ponieważ lektura grozi nagłymi napadami śmiechu. ;)
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,polskie czytanie,Z własnej biblioteczki,
Pierwsze spotkanie z wiedźminem Geraltem. Są to opowiadania wprowadzające do cyklu, który jest przede mną. Bardzo sprawnie opowiedziana historia stworach, dziwolągach, potworach, o czarodziejach. Super! Na pewno sięgnę po następne tomy.
agatka20008 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Chcę :),
Zbiór opowiadań wprowadzających w świat Wiedźmina, ukazujących skąd się wziął i czym jest jego profesja.
To moje pierwsze spotkanie z Sapkowskim, ale z pewnością nie ostatnie. Zachłannie czytam kolejną część.
greenlady plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Biały Wilk w opowiadaniach

7 opowiadań, z których jedno główne przerywane jest pozostałymi, które uzupełniają i doprecyzowują historię Geralta.
Wspaniałe zakończenie czytelniczego roku. Wyborne dialogi, dowcipne uwagi, barwne postaci i wciągająca fabuła.
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015,
Mowa mitologia wiedźmińskiego świata. Dla miłośników.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Właśnie zaczęłam swoją przygodę z Wiedźminem sięgając po tą książkę. Teraz jestem pewna, że sięgnę po następne. Wspaniały świat mitów i legend. Upiory, z którymi tylko Wiedźmin może sobie poradzić. Najlepsze w tym wszystkim jest poczucie humoru. Sześć genialnych opowiadań przeplatanych innym o tytule "Głos rozsądku", które strasznie mi się podobało. Tytułowe "Ostatnie życzenie" również było świetne. Polecam wszystkim wielbicielom fantastyki. Zwłaszcza tym, którzy twierdzą, że Polskie jest kiepskie. Zmienicie zdanie.
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
I tym razem A. Sapkowski pokazał klasę, seria książek o wiedźminie cóż można powiedzieć to klasyka, napisana językiem , który nie do każdego przemówi, specyficzne poczucie humoru, ale i tak czytam i powracam do tej serii z przyjemnością
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,Audiobook,
Bardzo lubię Sapkowskiego, choć czytam go na przestrzeni lat, zależy kiedy jaka jego książka wpadnie mi w ręce. jest to niewątpliwie klasyk polskiej fantastyki, choć audiobook jest, którego postanowiłam posłuchać jest kunsztowny i realistyczny wolę wersję książkową wtedy wiedźmina odbieram głębiej inaczej, bardziej działa wyobraźnia. aczkolwiek książka była słuchana na sporej przestrzeni czasu, inaczej nie dałam rady, pogodzić zajęć, zazwyczaj wiedźmina czytam od razu.
Afortunadamente plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Posiadam,Ulubione,
Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się kiedykolwiek poczuć tak, jak w dzieciństwie, gdy po raz pierwszy sięgnęłam po Harry'ego Pottera. Nie sądziłam, że jeszcze kiedykolwiek dam się wciągnąć w sagę tak bardzo, że będę chciała poznać wszystko co z tym związane.
Pomijając niesamowite przygody, nie mogę przestać zachwycać się językiem. Czytając, cedziłam każde słowo, aby nie przeoczyć ani jednego szczegółu. Ta książka czyta się sama. Co więcej, za każdym razem chce się do niej wracać. Jestem absolutnie zachwycona i sięgam po kolejne części.
Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Świetna książka rozpoczynająca świetną serię.
Nie dziwię się, że Wiedźmin uznawany jest już na kultową wręcz sagę.

Sapkowski odwalił kawał dobrej roboty stwarzając postac Geralta. Charyzmatyczny, męski, inteligentny, czegoż kobieta pragnie bardziej? ;p
Szczerze polecam każdemu, kto jeszcze nie czytał.
I oczywiście "chędożenie" od teraz to moje ulubione słowo ;p
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,
Z największą przyjemnością przeczytałam "Ostatnie życzenie" Sapkowskiego (niestety na razie muszę zakończyć swoją przygodę z Wiedźminem, gdyż moja biblioteka posiada tylko jedną część - nie wiem jak to możliwe Oo)

A Geralt z Rivii - wiedźmin o białych włosach i jego cięte, trafione riposty są po prostu rewelacyjne.

I muszę szczerze przyznać - książkę pożyczyłam pod wpływem filmu i ani trochę nie żałuję.
Elfik_Book plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-17, Na półkach: Przeczytałem,


Geralt jest wiedźminem. Zajmuje się zabijaniem potworów za pieniądze. Nie jest to zwykły człowiek. Nawet nie jest zwykłym wiedźminem. Ma swój kodeks, swoje prawa, których przestrzega. Nigdy nie zabija, jeśli nie musi. Gdy tylko to możliwe odczynia urok. Wędruje po dolinach i górach w poszukiwaniu pracy. W swojej profesji trafia na różnych ludzi. Niektórzy pragną uczciwie mu zapłacić i dać pracę godną wiedźmina, inni pragną go wykorzystać do swoich niecnych czynów. Aż w pewnym momencie przyszedł czas, gdy Geralt wybrał się do świątyni Maltate. Tam znajduje swoje wspomnienia i być może przyszłość.

"Saga o Wiedźminie" to była dla mnie jedna z największych zagadek literackich, z jaką się spotkałam. Nie miałam żadnej wiedzy o tej sławnej serii Sapkowskiego poza świadomością, że jest to fantastyka. Dużo osób polecało mi ją. Wiele też twierdziło, że to seria nie dla dziewczyny. Nie ma prawa spodobać się niewinnej istotce o różowych skarpetkach. Jednak ja nigdy nie byłam zbyt dziewczęca (w stereotypowym mniemaniu), dlatego właśnie postanowiłam sięgnąć po początek historii. Uważałam, że to wstyd nie przeczytać, a co dopiero w ogóle nie wiedzieć, o czym jest Wiedźmin. W końcu to klasyka naszej polskiej fantastyki. Czy żałuję, że przeczytałam ten 0.1(?) tom? Odpowiedź jest prosta i brzmi nie. Każdy aspekt książki bardzo mi się spodobał i uważam, że to również książka dla dziewczyn. 

Pierwsze co od razu na wstępie zwróciło moją uwagę to język autora. Jest bardzo dobry. Nie jest to język prosty i banalny. Zawiera dużo słów trudnych i rzadko używanych, niektóre to archaizmy. Jednak jest on typowo literacki - płynny i barwny. Każde słowo idealnie pasuje do siebie, nie tworząc przy tym doskonałego tekstu, który odstrasza. Mimo wielu nowych słów i dość dużej potrzeby skupienia nie mogłam się oderwać od książki. Wszystko, co czytałam, sprawiało, że przenosiłam się do tego świata i przeżywałam wszystkie te przygody razem z bohaterami.

Książka ma nietypowy podział rozdziałów. Między rozdziałami znajdują się jakby podrozdziały nazwane "Głos rozsądku". To właśnie te podrozdziały ukazują nam czas teraźniejszy, a te tradycyjne rozdziały to takie retrospekcje, gdzie Geralt opowiada nam o sobie i przede wszystkim swoich przygodach, choć lepiej zabrzmiałoby pracy. Mnie osobiście taka mieszanka bardzo się podobała i nie ukrywam, że z chęcią dalej czytałabym wspomnienia tego niezwykłego wiedźmina. Choć już posiadam wiedzę, że kolejne tomy są napisane już w tradycyjny sposób.  

W powieści było bardzo dużo odwołań do naszej dawnej kultury. Wszystkie te dziwne stworzenia, potwory miały swoje pochodzenia z różnych kultur, lecz przede wszystkim z naszej słowiańskiej. Nie raz słyszałam o strzygach, czy innych dziwnych chochlikach. Autor bardzo rozbudował tę wiedzę i jak mniemam dodał własne pomysły, co razem stworzyło wielki bestiariusz. Cieszę się, że ktoś zwrócił uwagę na nasze dawne wierzenia i w tak naturalny sposób wplótł je do opowieści o wiedźminie. Samo stworzenia wiedźmina jest dla mnie wyjątkowo oryginalnym pomysłem, nie wiem, czy jest on wymyślony od podstaw, czy ma swoje korzenie w jakiś wierzeniach. Jednak nie ma wątpliwości, że jestem zafascynowana pomysłowością Sapkowskiego.

Największym plusem tej opowieści bez wątpienia jest główny bohater - białowłosy wiedźmin. Geralt jest postacią nie do rozszyfrowania. Zachowuje się inaczej niż zwykli ludzie, ale też inaczej niż czarodzieje, czy inne stworzenia magiczne. Jednak nie zmienia to faktu, że ma typowo ludzkie odczucia. Jak każdy popełnia błędy i cierpi. Jak każdy kocha i darzy ludzi przyjaźnią. A przy tym pozostaje wiedźminem, walczącym na śmierć i życie z potworami, by dawać bezpieczeństwo. Gdy czytałam o jego losach, byłam zafascynowana. Obserwowanie tych wszystkich wydarzeń było trochę jak zakazany owoc. Wchodziliśmy w tajemne kręgi wcześniej znane tylko Geraltowi. To jakby pozwolił nam zobaczyć swoją duszę. Bardzo się do niego przywiązałam. Między nami potoczyła się cienka nić porozumienia. Jestem pewna, że po którymś tomie Geralt zajmie wysokie miejsce wśród moich ulubionych bohaterów. 

Nie wiedziałam czego spodziewać się po lekturze tej książki. Naprawdę miałam wiele obaw, co do tej opowieści. Boimy się nieznanego i tak właśnie było w moim przypadku. Moja wiedza po jednym tomie nadal jest znikoma, co pewnie znawcy i fani od razu zauważą w mojej recenzji, która zapewne ma wiele błędów (wybaczcie, poprawię się). Jednak swoją wiedzę na pewno w najbliższym czasie pogłębię i postaram się lepiej poznać świat wykreowany przez Sapkowskiego. Dla mnie to nowe doświadczenie i dające dużo wiedzy. Nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie sięgnę po kolejne tomy. A książkę polecam każdemu miłośnikowi fantastyki. Dla osób ubóstwiających ten gatunek to pozycja obowiązkowa.      

Barso plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
Niesamowita!

Geralt, Jaskier, cięty język, bajki i legendy pokazane w nowym zwierciadle (których nigdy nie będzie się opowiadać dzieciom na dobranoc), ciekawe i wciągające historie, świetne postacie, erotyzm, humor.
Czego chcieć więcej?

Ostatnie życzenie jest pierwszym opowiadaniem o Wiedźminie, który został stworzony do walki z mnóstwem potworów. Świat jaki stworzył Sapkowski jest magiczny, brutalny. Podobny do naszego. I chociaż wszystko jest oczywiste, nie ma napięcia ani ciekawości co wydarzy się dalej - Sapkowski czaruje.
Doskonały początek z książkami Andrzeja.

patrycja123 plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Czytam,
Książka bardzo ciekawa o przygodach wiedźmina Geralta . Opowiada o jego przygodach. książka pełna intryg i niesamowitych postaci
bookowinka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Idealna książka dla każdego fana fantastyki. Kilka przygód wiedźmina zebranych w jednej książce. Polecam i biorę się za drugi tom :)
Birgitta plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013,
Odkryłam Sapkowskiego i się zachwyciłam jego przepięknym językiem, barwnymi opisami i poczuciem humoru!
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,
Od dłuższego czasu zabierałam się do Sapkowskiego, głównie po namowach mojego chłopaka, no i muszę przyznać, że jest to jedna z najlepszych fantastyk jakie czytałam. Podoba mi się mroczny klimat w jakim utrzymuje swoje uniwersum Sapkowski, ale równocześnie nie jest on przeciążony dzięki niebanalnemu poczuciu humoru, w tym celu świetną rolę odgrywa Jaskier. Oceniłam na 5, ponieważ nieszczególnie lubię opowiadania. Mimo to polecam :)
olasob17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Cudowne!!!
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Kolejna powtórka i kolejne podniesienie ocen. O czym jest cykl o wiedźminie, każdy pewnie wie, więc przynudzać nie będę. Zaznaczę tylko, że z każdym spotkaniem dostrzegam w tych powieściach więcej szczegółów i coraz więcej wartości. Mimo znajomości fabuły, konsekwencji kolejnych wydarzeń i zakończenia, przygody Geralta, Yennefer i Ciri potrafią mnie pochłonąć, zagrać na emocjach, dostarczyć intelektualnej rozrywki, wywołać uśmiech czy nawet parsknięcie głośnym śmiechem tak skutecznie, że zapominam o otoczeniu, dając się wessać temu brutalnemu światu. Jego bogactwo, każdy przejaw życia opisany z wyczuciem dramatyzmu, urozmaicona geografia, logika zdarzeń, wielość krajów, ich ustroje, polityka i społeczeństwa, zróżnicowane i pełne, nie potrafią znudzić. Do tego szczypta, całkiem spora, magii, liczne rasy istot myślących i potworów, zamieszkujących wspólnie każdy zakątek wiedźminowego świata, ubarwiają odczytywanie zależności, oddziaływań i smaczków zawartych na niemal każdej stronie siedmioczęściowego cyklu. Przednia rozrywka, do której na pewno jeszcze nie raz wrócę.
(Ocena: t. 1-7 - 6/6)
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-10-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Z serii Wiedźmina czytałam chyba dwa czy trzy tytuły, ten podobał mi sie najbardziej:)
malamimbla plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Nie ma co się długo rozwodzić nad zaletami tej i wszystkich innych książek z sagi o Wiedźminie. Każda jedna jest świetna i z przyjemnością wracam do nich przynajmniej raz w roku.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Wspaniała! Genialna! Zadziwiająca! Po prostu nie do pomyślenia że taki potencjał został wykorzystany w 2007 (gra). Jako że stawiam gry nad książki wcześniej słyszałem o Wiedźminie komputerowym. Gdy zacząłem czytać pierwszy tom opowiadań byłem tak zachwycony, że nie wierzyłem w opinie jakoby saga wiedźmińska była słaba. Odkąd sięgnąłem po książkę jestem zagorzałym fanem wiedźmina.
izacules plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Poleciła mi koleżanka i ciesze się, że to zrobiła.
Pochłonęłam bardzo szybko. Nie jest zbyt obszerna. Każde z opowiadań ma w sobie element zaskoczenia. Według mnie najlepszym opowiadaniem jest tytułowe ,,Ostatnie życzenie".
,,Ziarno prawdy" również bardzo mi się podobało. Do momentu przeczytania ostatniego opowiadania, uważałam je za najlepsze. W tym opowiadaniu Geralt zostaje ugoszczony przez Nivellena i poznaje jego historię.
Geralt, niby wyzbyty ludzkich uczyć, a jednak nie do końca...
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Powrót do WIEDŹMINA jak zawsze owocny. Już zapomniałam jak to jest śmiać się na głos w metrze i nie spać tylko po to, żeby przeczytać kolejne opowiadanie. Sapkowski jest mistrzem dialogów, zabawnych ciętych ripost i przedstawiania bohaterów. Odkładam na półkę i zabieram się za MIECZ PRZEZNACZENIA.
egesserit plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cóz pisać, klasyka!! Czytałam dwa razy całą sagę :)
izek plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Z pięciu tomów sagi i dwóch tomów opowiadań to właśnie moja ulubiona część!
malaczarna plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Opowiadania o Wiedzminie, to zdecydowanie moja ulubiona książka!
Salianna Linia koment
Przeczytane:2013-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
Dzemek Linia koment
Przeczytane:2010-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
saksofonistka Linia koment
Przeczytane:2013-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2010-05-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
MArtT Linia koment
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione :),
Shallan Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Glonek Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Cremon Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantasy/SF,Łukasz,
figuratywna_tm Linia koment
Przeczytane:2015-05-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
anna_bur Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
maciexx Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
lusiast Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014,Fantastyka,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2008-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Neila86 Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
radex Linia koment
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pajczung Linia koment
Przeczytane:2010-03-04, Na półkach: Przeczytałem,
morgit Linia koment
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Shatti Linia koment
Przeczytane:2014-05-13, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Furin Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Czytam,Ebooki,
Amarylliss Linia koment
Przeczytane:2012-11-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
mouna Linia koment
Przeczytane:2014-03-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Moje,
karolina_c Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
patt23r Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
goster Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
BuntGeheimnis Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kasha Linia koment
Przeczytane:2011-10-28, Na półkach: Przeczytałem,
blackithilien Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
piszek1 Linia koment
Przeczytane:2012-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,fantasy,
purplewonder Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
silverraven Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
jafud Linia koment
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Fantastyka!,Posiadam!,
JKZ007 Linia koment
Przeczytane:2013-06-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gan1983 Linia koment
Przeczytane:1999-03-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Sapkowski Andrzej,
iwan Linia koment
Przeczytane:2009-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów