Opis ksiązki
Kup Teraz

Ostrożnie z marzeniami

Ocena ( 11 osób )
4.5
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-07-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378392156
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Ostrożnie z marzeniami
Zaczęło się całkiem niewinnie, od przejęcia spadku po zmarłym wujku.

Agnieszka przez krótką chwilę uważała, że uśmiechnęła się do niej Fortuna... Zmieniła zdanie, kiedy w krótkim czasie odszedł od niej narzeczony, weszła w drogę szajce przestępców, a starsza pani, z którą dzieliła dom, wstąpiła na ścieżkę wojenną. Sabina Boszko miała swoje powody, żeby nie lubić Agnieszki i robiła wszystko, by uprzykrzyć dziewczynie życie. A pomysłów jej nie brakowało. Po kilku miesiącach nieustannej wojny podjazdowej Agnieszka była skłonna podejrzewać staruszkę nawet o spowodowanie wybuchów na Słońcu. A jakby tego było mało, nastąpiła na odcisk bandytom. Na szczęście z przeciwnościami losu nie musiała się zmagać samotnie. Nie zawiedli przyjaciele, a na horyzoncie pojawiła się nowa miłość...

Maja Kotarska (ur. 1971) mieszka i pracuje w Oleśnicy. Jest absolwentką Wydziału Biologii AR we Wrocławiu. Przez kilka lat poszukiwała zawodu idealnego, dającego nie tylko satysfakcję, ale i możliwość połączenia jej dwóch pasji: przyrodniczej i literackiej. Pracowała w różnych zawodach, zbierając masę doświadczeń i pomysłów na dalsze życie. Debiutowała w 2007 roku komedią kryminalną "Dracena przerywa milczenie", ma na koncie sześć powieści.
Recenzja
cyrysia Linia koment
Na półkach:

Spadek kojarzy nam się często niemal z wygraną na loterii - szczególnie, gdy w grę wchodzą cenne dobra materialne, jak  na przykład dom. Zdarzają się jednak momenty, w których wartościowa darowizna może przynieść więcej szkód niż pożytku. Przekonała się o tym Agnieszka Starzyk, główna bohaterka książki Ostrożnie z marzeniami autorstwa Mai Kotarskiej. Pewnego dnia dziewczyna dowiaduje się, że zmarł Tadeusz, przyrodni brat jej mamy i nieoczekiwanie pozostawił swojej siostrzenicy uroczy domek na peryferiach

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Można rzec, że zamiast uśmiechu od losu, Agnieszka, bohaterka ,,Ostrożnie z marzeniami" dostała od niego sporego kopniaka. Gdy przeprowadza się do domku, który otrzymała w spadku po zmarłym wuju, staje oko w oku ze staruszką- lokatorką o imieniu Sabina.

,,Jedna krew, jedna zaraza, tfu!"

Sabina bynajmniej nie pałająca sympatią do swojego zięcia (zarazem wuja Agnieszki), chce rozpracować swojego nowego wroga i wszelkimi dostępnymi środkami zmusić do odwrotu, by dom był tylko jej. A arsenał ma całkiem spory... Akcje, które mają uprzykrzyć i zatruć życie Agnieszki, podwójna gra- mają miejsce sytuacje rodem jak z ,,Pawła i Gawła" Fredry. Są tygodnie pozornego spokoju, a potem wybuch w najmniej oczekiwanym momencie. Sabina ma niezłą frajdę obserwując, jak jej ofiara miota się bezradnie. Agnieszkę czeka sporo przygód, też nieprzyjemnych, zdradzę, że będzie nawet bosa i bezdomna, a nie lubi tych słów na B.

,,Wymownie spojrzała w górę, jakby oczekując ratunku od Stwórcy, lecz do nieba było daleko, natomiast do Sabiny blisko. Niebezpiecznie blisko."

Tak więc polecam ten tytuł na wakacyjny okres: sporo rozrywki, perypetie bohaterki są i pełne humoru, trochę smutne, robi się nawet a la ,,dreszczowiec" kiedy na horyzoncie pojawiają się bandyci. Czy sprytny plan powiedzie się Agnieszce i czy uda jej się zakopać topór wojenny z sąsiadką? Zapraszam do lektury.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Hmmmm.... napisana przyjemnym językiem dość zabawna historia, ale... nie mogłam się pozbyć wrażenia, że mocno naciągana... i cały czas mam niedosyt i wrażenie, że mogła zostać napisana lepiej.
Pani Sabinie zbyt łatwo udawało się manipulować ludźmi, Agnieszka zbyt łatwo wpadała w kłopoty, a jednocześnie nieustannie zachowywała się wręcz naiwnie. Poza tym miała szalenie wyrozumiałego szefa i mechanika samochodowego, który okazał się ogromnym sprzymierzeńcem... bandyci, którzy jej zagrażali, byli w zasadzie niezwykle delikatni, a ich ujęcie przez policję okazało się śmiesznie łatwe...
Nie jest to niestety lektura, którą zapamiętam i będę polecać dalej...
kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Spadek po nielubianym w rodzinie wujku? To może oznaczać tylko kłopoty!

Od jakiegoś czasu trafiałam, co i rusz na książki Mai Kotarskiej. Opinie o książkach były różne, a ja po takie tytuły bardzo często sięgam, aby wyrobić swoje zdanie. Przy porządkach na półce z książkami okazało się, że mam jeden tytuł autorki. Skoro już wywołałam autorkę, to należało się przekonać, co też ma do powiedzenia.

Marzenia, to częsty temat poruszany w książkach przez autorów. Często jednym z takich marzeń jest mały domek na obrzeżach miasta, poza tym tłokiem i hałasem, a już najlepiej, aby był położony w jakimś malowniczym miejscu. Nierzadko się zdarza, że to marzenie może się spełnić w najmniej niespodziewanym momencie. Możemy taki domek otrzymać w spadku.

Umiera wujek Agnieszki i swój dom przepisuje właśnie na nią. Jak się okazuje kobieta nie znała nigdy wujka, gdyż to przyrodni brat jej matki, skłócony z nią, obarczając ją winą za rozpad jego rodziny. Dziewczyna strasznie się cieszy, że w końcu będzie miała swój kąt, przeprowadzi się tam ze swoim chłopakiem i będą planować dalsze lata swego życia. Agnieszka w bardzo krótkim czasie przeprowadza się do nowego domu, jak się okazuje nie będzie tam sama. Na piętrze mieszka Sabina Roszko - teściowa Tadeusza. Nie na rękę Sabinie jest nowy lokator w domu i wszelkimi sposobami stara się jej pozbyć. Kobiety już od początku nie pałają do siebie miłością. Na domiar złego w niedługim czasie rozstaje się ze swoim chłopakiem. Czy uda się dojść kobietom do porozumienia?

Maja Kotarska, absolwentka Wydziału Biologii AR we Wrocławiu. Przez kilka lat poszukiwała zawodu idealnego, dającego nie tylko satysfakcję, ale i możliwość połączenia jej dwóch pasji: przyrodniczej i literackiej. Pracowała w różnych zawodach, zbierając masę doświadczeń i pomysłów na dalsze życie. Debiutowała w 2007 roku komedią kryminalną Dracena przerywa milczenie, oprócz tego napisała jeszcze Gdzie ja miałam oczy, Nie kłam kochanie, Strusie jajo, Kłopoty z nieznajomym, Ładny gips!

Ostrożnie z marzeniami, to moje pierwsze spotkanie z autorką. Opis na okładce nie sugerował tego co miałam okazję poznać, a przede wszystkim nie spodziewałam się po nim, że to tak świetna komedia kryminalna. Już od pierwszych słów wiedziałam, że będzie to ciekawa lektura, z którą spędzę miło czas. To nie jest historia jak z bajki. Agnieszka musi walczyć o swoje, przyjdzie jej wiele razy przeciwstawić się starszej sąsiadce, która jak na swoje lata jest osobą bardzo przebiegłą. Sabina Roszko potrafi zmieniać się w jednej chwili, z bardzo wrednej i wymyślającej, co rusz nowe sposoby, aby pozbyć się dziewczyny, na kobietę schorowaną i zastraszoną wręcz przez nią knuć, jątrzyć i sterować ludźmi, jakby byli bezwolnymi marionetkami, nawet jeśli w grę wchodziłyby tak zwane dobre intencje.

Agnieszka ma momenty załamania, jednak na straży jej spokoju stoi przyjaciółka Baśka, która jest na każdy jej telefon. Pewnego dnia jakby tego było mało, przyjdzie jej zmierzyć się z bandziorami, którzy czyhają na jej kolegę Rafała.

Ostrożnie z marzeniami to historia pełna zwrotów akcji, humorystycznych dialogów oraz świetnie nakreślonych bohaterów. Autorka potrafi w bardzo umiejętny sposób opisać zwyczajne życie Agnieszki, w plastyczny sposób przejść do sytuacji grozy i jednocześnie w bardzo ciekawy sposób opisać przekręty starszej pani.


W trakcie lektury wydawało się, że historia jest przewidywalna. Jednak autorka igra sobie z czytelnikiem i za każdym razem wymyśla coś nowego. Najbardziej zaskakuje Sabina i jej pomysłowość. Wiele razy wybuchałam śmiechem, bałam się, gdy Agnieszka została uwięziona przez zbirów. To wszystko składa się na doskonałą lekturę, która niejednemu umili czas. Wydawnictwo również podjęło wyzwanie i oprawiło tą prześwietną lekturę w bardzo piękną okładkę.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Dużo gorsza od poprzednich książek autorki.
Agnieszka dostaje spadek po nieznanym wujku. Okazuje się to źródłem kłopotów. Musi dzielić dom z teściową wujka Sabiną Boszko. Starsza pani robi wszystko, by uprzykrzyć jej życie. Jest też wątek kryminalny. Książka do szybkiego zapomnienia.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Zamysł na akcję powieści bardzo fajny, ale odniosłam wrażenie, że autorka pisała książkę "na czas", chaotycznie, spłycając poszczególne wątki. Maja Kotarska przyzwyczaiła czytelników do dobrych powieści, ta nie bardzo jej moim zdaniem wyszła.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Noelka Linia koment
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Przeczytane,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2012,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
erykmisiek Linia koment
Przeczytane:2013-05-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów