Oszustwo niedoskonałe

Siedem wygranych Tour de France.
Największe oszustwo w historii sportu.

Sam jeden przeciwko zmowie milczenia. Pozwolił kibicom poznać prawdziwe oblicze sportowców, którzy przekraczają granice prawa, i zadał cios „kulturze dopingu”. Jak napisał w „Polska. The Times” Robert Zieliński: „Mam wrażenie, że sprawa Lance'a Armstronga to moment przełomowy w historii sportu. Upada bowiem jedna z jego największych ikon”.

Swoją samotną walkę ze zmową milczenia rozpoczął w 1999 roku. Po pierwszym zwycięstwie Armstronga w Tour de France zaczął podejrzewać, że kolarz nie jest „czysty”. Lance Armstrong nazwał go „pier… małym trollem”. W 2013 roku Armstrong przeprosił go publicznie w programie Oprah Winfrey.

Na celowniku „trolla” nie był jednak Armstrong, a cały mafijny system wspierający doping. Jak udało się go rozbić? Walsh opisuje kolaży korzystających z EPO (środek zwiększający wydolność krwi), lekarzy wspomagających sportowców, a także walczących z systemem agentów i dziennikarzy. Najważniejszą rolę odgrywają bezpośredni świadkowie: żona jednego ze sportowców, masażystka, kolega z drużyny „nieczystego” zawodnika. Jeśli dziś peleton jadący w Tour de France jest najczystszy od dwudziestu lat, jest w tym duża zasługa Walsha. Zwyciężył − razem z duchem prawdziwego sportu.

Informacje dodatkowe o Oszustwo niedoskonałe:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-04-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Oszustwo niedoskonałe

Oszustwo niedoskonałe - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-06, 52 książki 2013,
Jeszcze niedawno Lance Armstrong był na językach niemal wszystkich mediów całego świata. Wielki sportowiec, mistrz świata, który wygrywał niemal wszystkie znane konkursy kolarskie przyznał się do zażywania dopingu... Wielki cios dla fanów sportu, rozczarowanie dla tych, którzy uczynili z Armstronga swojego idola. Pierwsze wzmianki o tym, że kolarz gra nie fair zaczęły napływać już dużo wcześniej. Wiele osób te doniesienia puszczała mimo uszu, szczerze wierząc w prawdomówność samego kolarza, jednak do tych osób nigdy nie zaliczał się David Walsh. Doping w świecie kolarstwa, to temat, któremu dziennikarz poświęcił się bez reszty. Przez swoją dociekliwość i upór szybko ,,awansował" na pierwszego wroga Lance'a Armstronga. W książce ,,Oszustwo niedoskonałe. Jak zdemaskowałem Lance'a Armstronga" opisuje długą drogę do tego, aby prawda w końcu wyszła na jaw. Prowadzi czytelnika przez swoją przygodę ze światem sportu, obecnego w nim dopingu, opisuje jak wyglądało poszukiwanie dowodów na nieuczciwą rywalizację, z ogromnym poświęceniem stara się przekazać czytelnikowi wszystkie wskazówki, które mogły doprowadzić do wcześniejszego udowodnienia, że wielki Armstrong nie jest uczciwy w tym, co robi. Wiele ciekawych rozmów, trzymająca w napięciu walka o prawdę. Polecam!
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2013-05-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
To nie jest pierwsza książka Davida Walsha o Lansie Armstrongu – w 2003 roku wraz z Pierre’em Ballesterem wydał „L.A. Confidentiel”, jednak wtedy nikt nie chciał go słuchać. Jak sam porównuje, Armstrong stał się jego Moby Dickiem, złe, które będzie chciał pokonać za wszelką cenę. „Oszustwo niedoskonałe” jest tak właściwie o nim samym, o tym, jak „polowanie” na Armstronga wpłynęło na jego życie, jak zmieniały się ich relacje, jak już był bliski poddania się. A jednak prawda w końcu wyszła na jaw – mimo że tylu chciało ją ukryć. Lance Armstrong okazał się oszustwem. Warto jednak pamiętać, że nie on jeden. Walsh ujawnia skorumpowany świat kolarzy, w której ten, kto odrzuca doping, wypada z gry. Takie diabelskie koło. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom sportu, zwłaszcza kolarstwa.
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2013-04-26, Ocena: 5, Przeczytałem,
"Oszustwo niedoskonałe" opisuje prywatne, dziennikarskie śledztwo Davida Walsha, który niedowierzał, że ktoś, kto wygrał walkę z rakiem może stać sie jedną z największych gwiazd kolarstwa. Mimo ciągnących się za nim od początku kontrowersji, Armstrong nie załamywał się i nigdy się nie wycofywał. To nieco niesprawiedliwe i przykre, że wszystko, czego dokonał zostało przekreślone. Walsh za punkt honoru obrał sobie odkrycie prawdy i zdemaskowanie mistrza. W swoim drobiazgowym śledztwie opisuje czasochłonny proces zbierania poszlak, które w końcu udowodniły tytułowe oszustwo niedoskonałe Armstronga.
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-04-22, Ocena: 5, Przeczytałem,
David Walsh długo walczył o poznanie prawdy o sukcesach Armstronga. „Oszustwo niedoskonałe” jest relacją z dziennikarskiego śledztwa, którego finał wstrząsnął światem sportu. Czy od momentu przyznania się Armstronga do dopingu można jeszcze wierzyć w czysty sport? Pewnie tak, inaczej ta książka nie mogłaby powstać, a sięgnąć po nią warto, choćby dla nauki zdrowego rozsądku w podejściu do sportowych idoli.