Fascynująca opowieść o tym, jak Józef Piłsudski odrzucił możliwość zdobycia Moskwy.

Podczas wojny 1920 roku Polacy dwukrotnie mogli zdobyć Moskwę i obalić reżim bolszewików. Musieliby jednak zawrzeć przymierze z białymi rosyjskimi generałami. Najpierw z Antonem Denikinem, potem z Piotrem Wranglem.

Niestety Józef Piłsudski odrzucił tę możliwość i podjął tajne rozmowy z Włodzimierzem Leninem. Uważał bowiem, że Rosja czerwona będzie dla Polski mniej groźna niż biała.

Był to katastrofalny błąd. Polacy nie tylko ocalili bolszewizm, ale i zaprzepaścili szansę na odbudowę potężnej Rzeczypospolitej w przedrozbiorowych granicach.

Choć wygraliśmy bitwę warszawską, cała wojna z bolszewikami skończyła się dla nas klęską. Podpisując w 1921 roku fatalny traktat ryski, rzuciliśmy na pastwę Sowietów połowę terytorium Rzeczypospolitej i półtora miliona Polaków. Ludzie ci padli ofiarą czerwonego holokaustu.

Polska zapłaciła za to gorzką cenę 17 września 1939 roku...

Informacje dodatkowe o Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-08-11
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium

Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium - opinie o książce

Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz.III
Piotr Zychowicz0
Okładka ksiązki - Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz.III

Najbardziej niewygodne prawdy o niemieckiej historii, kontynuacja bestsellerowych ,,Żydów" i ,,Sowietów" Trzecia po bestsellerowych Żydach...

Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie
Piotr Zychowicz0
Okładka ksiązki - Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie

Najbardziej kontrowersyjna książka autora Obłędu '44. Autor Paktu Ribbentrop-Beck i Obłędu '44 tym razem podjął drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich...

Forget Me Not
Julie Soto