Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

Pierwsza pełna biografia Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych. W cyklu rozmów Poetka w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. Jej opowieść uzupełniają tutaj wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy i felietonów Szymborskiej.

Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości.

Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.

Informacje dodatkowe o Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej:

Kup książkę Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Chcę zdobyć, Ulubione,
Wspaniała biografia. Cytaty i mnóstwo zdjęć, sprawiają, że ta książka jest żywa i żyje w niej Wisława.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014 ,
Wisława Szymborska to polska noblistka, która tak naprawdę nie chciała zdobyć tej prestiżowej nagrody. Przerażała ją cała otoczka związana z Nagrodą Nobla. Gdy tylko mogła odmawiała spotkań, wywiadów, wyjazdów. Jakże odmienna była jej postawa od postawy dzisiejszych celebrytów. W przeciwieństwie do nich starannie chroniła swoją prywatność. Udzieliła tylko kilku wywiadów, do których odsyłała kolejnych dziennikarzy. Najwięcej o jej życiu prywatnym wiedzieli przyjaciele i osobisty sekretarz Michał Rusinek. Anna Bikont i Joanna Szczęsna przez wiele lat pisały biografię Wisławy Szymborskiej. Zgodnie przyznały, że była to ciężka praca. Ponieważ nie mogły liczyć na poetkę, która wielu faktów nie pamiętała, przygotowywały się czytając felietony zatytułowane "Lektury nadobowiązkowe", przeprowadzając liczne rozmowy z jej znajomymi i przyjaciółmi oraz oglądając zdjęcia. Zresztą ogrom włożonej pracy widać w imponującej bibliografii. Z książki wyłania się obraz ciepłej, skromnej kobiety. Oczywiście, nie jest to ideał. Na swoim sumieniu ma "grzechy" młodości. Jednym z nich jest epizod komunistyczny. Pisała wiersze na cześć Stalina, należała do partii, ale po czasie z niej wystąpiła. Wisława Szymborska poza pisaniem wielkiej poezji zajmowała się też twórczością niższych lotów, można wręcz rzec kiczem. Znana była z układania limeryków, obdarowywania przyjaciół własnoręcznie robionymi kartkami. Często organizowała dla znajomych loteryjki. Nie cierpiała teatru, ale kochała film. Uwielbiała serial "Niewolnica Isaura". Gości częstowała austriackimi zupkami w proszku, później pizzą. Mroziła skrzydełka z KFC. Poetka poznała wielu wspaniałych ludzi, z którymi przyjaźniła się. Ciekawe są rozdziały poświęcone jej relacji z Adamem Włodkiem, Kornelem Filipowiczem, Czesławem Miłoszem i Michałem Rusinkiem. Ten ostatni, chociaż sporo młodszy od pracodawczyni, znakomicie się z nią rozumiał. Z oddaniem pełnił funkcję osobistego sekretarza. "Pamiątkowe rupiecie" to również zbiór unikalnych zdjęć Wisławy Szymborskiej. Na szczególną uwagę zasługują te prywatne, robione w gronie najbliższych znajomych. Oddają one urok osobisty poetki, jej skromność i dobrotliwy uśmiech. W książce pań Bikont i Szczęsnej znajdziemy wiele anegdot, ciekawostek, smaczków. Każdy, kto chciałby poznać bliżej naszą nieżyjącą już noblistkę, powinien sięgnąć po "Pamiątkowe rupiecie".
Tę wybitna postać polskiej poezji trzeba znać. I jeśli nie z jej wierszy, to z biografii o Wisławie Szymborskiej.
Genialna biografia, z przyjemnością przeczytałam! Prawdziwa, nienadęta, osobista - taka, jaka była i Szymborska (choć autorki pewnie nie miały z nią łatwo, bo poetka niechętnie opowiadała o sobie i swoich wierszach). I te zdjęcia - ogromny plus. Polecam wszystkim miłośnikom zaglądania (oczywiście tylko literackiego ;) w cudze życie.
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2014-09-06, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - hagaki
hagaki
Przeczytane:2014-07-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny
Joanna Szczęsna, Anna Bikont0
Okładka ksiązki - Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny

Książka powstała na podstawie ponad stu rozmów ze znajomymi, przyjaciółmi, wydawcami, tłumaczami Wisławy Szymborskiej oraz kilku wielogodzinnych rozmów...

Forget Me Not
Julie Soto