Pamiętniki Fanny Hiill

Pamiętniki Fanny Hill, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek, jakie napisano w dziejach literatury powszechnej. Od chwili wydania (1750), kiedy to uznano ją za niebywały wręcz skandal, przez ponad 200 lat stanowiła przedmiot wielokrotnych zakazów i represji w różnych krajach, również za oceanem. To właśnie Fanny Hill była pierwszą powieścią, która w Stanach Zjednoczonych, wywołała nie notowaną nigdy przedtem nagonkę na utwór literacki oraz stała się przedmiotem procesu o rozpowszechnianie dzieł obscenicznych. W roku 1820, w stanie Massachusetts, sędzia skazał dwóch wędrownych sprzedawców książek, handlujących m.in. Pamiętnikami Fanny: jednego na grzywnę, drugiego na sześć miesięcy więzienia. Dopiero w roku 1963 (!), a więc ponad 140 lat po tym wydarzeniu i prawie 215 lat po wydaniu książki, sądy amerykańskie uchyliły zarzut obsceniczności, co uczyniono również w Europie.

Informacje dodatkowe o Pamiętniki Fanny Hiill:

Pamiętniki Fanny Hiill - opinie o książce

Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2017-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Dawno, dawno temu czytałam urywkami w jakiejś gazecie. Teraz trafiłam na nią przypadkiem i postanowiłam wrócić i sprawdzić, czy emocje towarzyszące wówczas będą identyczne. Jak można się domyślać to nie było to co dawniej. Czy teraz trzeba sięgnąć po 50 twarzy Greya, Sztukę kochania Wisockiej czy inne "porno", aby poczuć ten dreszczyk emocji?
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Książkę naprawdę miło się czyta. Pisana jako przestroga... ale przestroga przed czym? Fanny jako 20 - latka zdobyła rozgłos,majątek i odnalazła miłość swojego życia. Czego chcieć więcej?
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,
Klasyka erotycznego gatunku. Nastoletnia Fanny wyjeżdża z rodzinnej wsi w poszukiwaniu pracy. Tam zostaje jednak wprowadzona w świat rozkoszy. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Mnie zajęła jeden wieczór.Autor opisuje bardzo poetycko to, co współcześnie często się wulgaryzuje. Chociaż równocześnie świat prostytutek został przez autora co nieco ubarwiony. Właścicielki domów publicznych są w tej książce zazwyczaj wyrozumiałymi i wspaniałomyślnymi opiekunkami dziewcząt. Klienci też zazwyczaj dbają o przyjemność pań, którym płacą. Oczywiście książka tylko dla osób pełnoletnich.
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Książka bardzo erotyczna i wcale nie jestem zdziwiona, że kiedyś była zakazana. W dzisiejszych czasach powstało mnóstwo o wiele bardziej wyuzdanych książek. Zdziwił mnie ostatni akapit książki, który tłumaczy jej powstanie. Ma być ona przestrogą, a tymczasem ja ją odebrałam jak pochwałę seksu, a potępienie jedynie seksu homoseksualistów w dwóch rozdziałach. Oczywiście bycie prostytutką w żadnym wypadku nie jest godne pochwały, ale Fanny często podkreślała, że lubiła swoją pracę (było to jej hobby) i chciała być najlepsza w swojej sferze.Cieszyła sie, ze jest polecana, czuła się jak królowa prostytutek i była bardzo zadowolona ze swoich umiejętności łóżkowych. Książka jest lekką lekturą. Kolokwialnie rzecz ujmując ,,taka sobie", ale czego też można spodziewać się po ,,pornolu" mającym setki lat?
Avatar użytkownika - Saucy
Saucy