Pan Przypadek i trzynastka

"Pan Przypadek i trzynastka" to pierwsza z czternastu książek opowiadających o przygodach rodzimego detektywa geniusza. Jej bohater, Jacek Przypadek, mimo swoich blisko trzydziestu lat, nie ma konkretnych planów na życie i cieszy się z tego, że nie musi ich robić. Ale któregoś dnia prosi go o pomoc ulubiona sąsiadka, pani Irmina Bamber, której skradziono obrazy. Tak zaczyna się jego detektywistyczna kariera, która z każdą rozwiązaną sprawą coraz bardziej irytuje różne ważne osoby.

Jacek Przypadek łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House’a. Ta wybuchowa mieszanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki.

Jacek Getner – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Laureat licznych konkursów pisarskich i dramaturgicznych. Autor scenariuszy do kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych i dialogów do fabularnych gier komputerowych.

Informacje dodatkowe o Pan Przypadek i trzynastka:

Pan Przypadek i trzynastka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sylwiatestuje
Sylwiatestuje
Przeczytane:2017-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Lubicie rozwiązywać zagadki? Jacek Przypadek to młody inteligentny mężczyzna, który przypadkowo zostaje detektywem. W pierwszej książce o Jacku Przypadku możemy przeczytać o trzech zagadkach jakie udaje się rozwikłać młodemu detektywowi. Książka podzielona jest na trzy rozdziały: - Arszenik i stare obrazy - Listonosz zawsze przychodzi dwa razy - Mężczyzna, który się nie uśmiechał Przyznam wam, że takie książki bardzo mnie wciągają gdyż mogę pomyśleć, przeanalizować i rozwiązać zagadkę przed końcem rozdziału. Niestety w tym przypadku udało mi się to tylko raz, a w drugim przypadku byłam bardzo blisko... Każda zagadka jest inna. W pierwszej Jacek szuka zaginionych obrazów, w drugiej sprawa toczy się wokół afery willowej, a w trzeciej chodzi o kradzież sztuki teatralnej. Każdemu z tych opowiadań towarzyszy...trzynastka. Poza tajemnicami i rozwiązywaniem zagadek, z którymi wyjątkowo sprytnie radzi sobie Jacek Przypadek autor raczy nas dużą dawką humoru. To naprawdę lekka i przyjemna książka, która pozwoli nam się oderwać na chwilę od codziennych obowiązków, a do tego nie zauważymy jak dobrniemy do ostatniej strony i poczujemy niedosyt.
Avatar użytkownika - pokrecona
pokrecona
Przeczytane:2017-03-31, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, wyzwanie 2017r,
Historie tu opisane są wyśmienicie skonstruowane, napisane lekkim piórem i z poczuciem humoru. Śmieszne nazwiska bohaterów sprawiają, że czytając o nich, można nieoczekiwanie parsknąć śmiechem. Ja na przykład zamiast przeczytać Irmina Bamber - w głowie miałam oczywiście Irmina Bimber :) Następnym świetnym przykładem jest nazwisko komisarza policji -- Łoś. Czy tylko mnie one rozbawiają? Przygody naszego pana Przypadka i komisarza Łosia rozśmieszą nawet najbardziej ponure osobniki. Pamiętacie Sherlocka Holmesa? Tu jest podobnie z Jackiem Przypadkiem. Takiego właśnie go sobie wyobrażałam. Inteligenty bystrzak. Ach, takiego spotkać na swojej drodze :) Rzadko można spotkać takie osoby, a szkoda. Świetnie się czyta, a akcja w miarę przekręcania kartek nabiera coraz szybszego tempa. Książka ta ma wysoki poziom i rozbudza apetyt na więcej. Opowiadania pochłania się jedno po drugim a pozwalają na to zawiłość, nieprzewidywalność a także niezwykły sposób rozwiązywania zagadek. "Pan Przypadek i trzynastka" jak dla mnie, to wspaniałe antidotum na gorszy dzień. Polecam serdecznie!!
Avatar użytkownika - MarysiaK
MarysiaK
Przeczytane:2017-03-22, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Swoją recenzję zacznę od przedstawienia głównego bohatera. Jacek Przypadek to wywodzący się z rodziny prawników inteligentny mężczyzna zbliżający się do trzydziestki. Wbrew nadziejom ojca nie ma zamiaru skończyć studiów. Utrzymuje się z wynajmu mieszkań a przypadek sprawia że zostaje detektywem. Ma udawaną narzeczoną i przyjaciela który określa siebie mianem ,,Młodego boga seksu". Jacek kieruje się w życiu jedną dewizą: ,,ludzie są banalnie przewidywalni", dlatego często raczy swoich rozmówców ironiczno-dobrotliwo- pobłażliwym uśmiechem. Postać głównego bohatera jest zatem intrygująca, zachwycająca i pociągająca - to dla czytelników, bo dla innych postaci w książce bywa niezwykle irytujący. Sąsiadką Jacka jest Pani Irmina, która stała się ofiarą złodzieja - z jej domu skradziono trzy drogocenne obrazy. Sprawą zajmuje się policja ale starsza pani prosi Jacka by ten złapał włamywacza. To wydarzenie jest początkiem detektywistycznej kariery pana Przypadka. Ta niewielka objętościowo książeczka zawiera w sobie trzy ciekawe historie. Zgodnie z tytułem każda ma coś wspólnego z numerem trzynastym, Zagadki które rozwiązuje Jacek nie są zbyt skomplikowane ale dowiadujemy się o tym dopiero wtedy gdy rozwiązanie podane jest nam na tacy. Nie udało mi się wyprzedzić detektywa i samodzielnie dojść do tego kto tutaj jest winny. Książkę czyta się bardzo szybko, dostarcza solidnej dawki humoru i wspaniale się przy niej odpoczywa. Powiedzenie Jacka sprawdza się dosłownie na każdym jego kroku a to bywa czasami przerażające.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2015-11-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Poznałam dwanaście spraw (jest to recenzja 4 tomów), które rozwiązywał Jacek Przypadek i cóż mogę napisać. Starałam się dotrzymywać mu kroku... No może nie podczas biegania po mieście w ramach treningu, ale umysłowo. Wraz z nim główkowałam i czuję się jak po lekturze kryminałów Agathy Christie (to komplement dla autora), bowiem rozwiązania poszczególnych zagadek, tajemnic czy spraw zwykle wywoływały u mnie zaskoczenie, niedowierzanie i pacnięcie w czoło, bo nijak nie mogłam uprzedzić faktów. Jeśli nawet udało mi się dobrze obstawić winnego to już motywy czy pobudki nim kierujące były dla mnie zbyt trudne do odgadnięcia. Wielki szacun! Postacie są dobrze nakreślone, każdy ma inny, choć niezwykle ciekawy charakter. Autor udowodnił tym samym dobrą znajomość różnych warstw społecznych i grup zawodowych. Poprzez młodego detektywa pokazał, że w każdym problemie powinniśmy szukać drugiego dna i analizując to co znajdziemy, odkryjemy prawdę lub rozwiążemy zagadkę. Należy przy tym uważać, by jak Jacek, nie wpaść po uszy w kłopoty, bo przecież każdy może mieć w rodzinie czy wśród znajomych kogoś wysoko postawionego. A wtedy każdy nasz krok będzie uważnie śledzony, skrzywdzeni ludzie mogą pragnąć zemsty i zawsze znajdzie się ktoś, kto powoli będzie dążył do ataku na cel. Kto to będzie w naszej opowieści? Jacek Getner pisze w bardzo przystępny sposób - luźny język nie skrępowany żadnymi normami czy wytycznymi. Używa słów potocznych jak "duperele", "zagaił", "pierdoła" czy "paplanie", ale również trudniejszych, których nie spotykamy codziennie "konstatacja" lub "cecha immamentna". Książki zostały napisane z ironią i humorem, jak do zwykłego człowieka, jak Ty czy ja. Czyta się je przyjemnie, ale czy szybko? Dla mnie nie były to zbyt szybkie lektury, ponieważ zbyt wnikliwie wczytywałam się w treść, zapamiętując szczegóły. Chciałam być panią detektyw i móc rozwiązywać zagadki a tylko dzięki tak uważnej lekturze mogłam się zmierzyć z myślą autora. Przypadkowe przygody są mocno realistyczne, bowiem mogą się zdarzyć każdego dnia w naszym kraju. Dotyczą kradzieży pomysłów czy dzieł sztuki, narkotyków, zatrudniania na czarno, lewych rachunków, seksu z nieletnimi, homoseksualizmu, bezdomności, przepychanek ekologów, morderstw czy porwań. Nic nadzwyczajnego, prawda? Autor nie zapomniał też o uczuciach: miłości, przyjaźni, zazdrości, ale i pojawia się wątek zdrady, rozwodu czy nieszczęśliwego ulokowania uczuć. Recenzja całościowa 4 tomów: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/11/jacek-getner-pan-przypadek-i-hurtowo-o.html
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Pan Przypadek i trzynastka" to pierwsza książka, która ukazuje przygody Jacka Przypadka detektywa-amatora. Nasz główny bohater to niespełna trzydziestoletni mężczyzna, bez jakichkolwiek planów, bez konkretnego zawodu (utrzymuje się z wynajmu mieszkań) próbujący ciągle realizować swoje marzenia (przygotowuje się do startu w maratonie) - krótko mówiąc to lekkoduch. W tym tomie prześladować go będzie w trakcie śledztw cyfra 13. Pierwsza sprawa dotyczyć będzie kradzieży cennych obrazów z mieszkania sąsiadki spod numeru 13. Później nasz bohater podejmie dochodzenie w sprawie zaginionego "skarbu" w starym domu spod numeru 13. Ostatnia sprawa będzie tyczyć się złamania praw autorskich co do sztuki zatytułowanej "Trzynaste krzesło". Czy detektywowi-amatorowi uda się rozwiązać wszystkie zagadki? O tym dowiesz się czytając tą książkę...
Jacek Przypadek nigdy wcześniej nie prowadził dochodzeń i nie zdawał sobie sprawy, że posiada nieprzeciętny dar rozwiązywania zagmatwanych zagadek. Nasz bohater bardzo szybko rozwiązuje sprawy dzięki swej bystrości, spostrzegawczości, sprytowi i niebywałej intuicji. Może wreszcie zyska w oczach swego ojca, który nie był do tej pory zadowolony z jego postawy wobec życia. Jacek okazuje się być w tropieniu przestępców nawet lepszy od nieudolnego podkomisarza Łosia, bardzo niezadowolonego z sukcesów detektywa-amatora, ponieważ staje się to przeszkodą w bardzo oczekiwanym przez niego awansie.
Oprócz Jacka poznajemy również w tych opowiadaniach wielu barwnych bohaterów drugoplanowych. Poczynając od Błażeja "Młodego Boga Seksu", najlepszego przyjaciel Jacka, prawnika, o naturze narcystycznej, poprzez Marzenę "fikcyjną" narzeczoną głównego bohatera, zaciekłego, nieporadnego, mało rozgarniętego i niezbyt inteligentnego podkomisarza Łosia, kończąc na sąsiadce Irminie Bamber.
Fabuła intryguje od samego początku. Dialogi bawią. Autor zaoszczędził nam nieciekawych opisów. Akcja nabiera coraz szybszego tempa. Natkniemy się tu również na zagadki, tajemnice i intrygi. Momentami przeszyje nas dreszcz emocji a na końcu zaskoczy nieoczekiwane zakończenie. Książka napisana z pomysłem. Wciągająca lektura. Pisarz użył prostego, przystępnego słownictwa. Im bardziej zagłębiamy się w przytaczane historie tym robi się zabawniej. Idealne antidotum na smutne chwile.
Utwór przypomina mi nieco swoim klimatem powieści Conana Doyle'a, dlatego książkę polecam fanom powieści detektywistycznych w starym stylu.

Jacek Getner (rocznik 1973) polski pisarz, scenarzysta, dramaturg, autor scenariuszy do seriali: "Daleko od noszy", "Ale się kręci", "Malanowski & Partnerzy" i dialogów do gier komputerowych (Wiedźmin 2), librett musicalowych i wierszy. Laureat wielu konkursów pisarskich. Do tej pory wydał następujące powieści: "Trzynasty Minister", "Dajcie mi jednego z was", "Pan Przypadek i trzynastka" oraz "Pan Przypadek i celebryci". Jest autorem również zbiorów opowiadań: "Brzydka miłość" i "Sextelefon". Obecnie pisze dialogi do serialu "Klan".

Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Głównym, tytułowym bohaterem jest Jacek Przypadek- około trzydziestoletni kawaler utrzymujący się z wynajmowania kilku mieszkań w Warszawie, od czasu do czasu wspomagany finansowo przez ojca- adwokata. Jacek- nonkonformista, czasem bezczelny, acz bez wątpienia niezwykle sympatyczny i inteligentny człowiek, znany wśród bliskich ze swej spostrzegawczości, przez splot wyjątkowych zdarzeń zostaje domorosłym detektywem. Do rozwiązania ma trzy sprawy: kradzieży obrazów, ukrytego skarbu i kradzieży sztuki teatralnej. Jak sobie z nimi poradzi uwielbiany przez płeć piękną Jacek? Przekonajcie się sami. Muszę zacząć od tego, że Getner jest złym pisarzem. Nie, zły to niewłaściwe określenie, jest raczej fatalny- przez jego styl, nieszablonowy, przypominający nieco stare, dobre powieści kryminalne, jego książka jest tak wciągająca, że nie mogłam się powstrzymać, żeby nie przeczytać "jeszcze tylko kilku stron" rano i przez to omal nie spóźniłam się do pracy! Dawno mi się to nie zdarzyło. Podobnie jak to, żeby książkę przeczytać w ciągu jednej doby. Ale intrygi uknute w książce "Pan Przypadek i trzynastka" są tak ciekawe i frapujące, że nie pozwalają oderwać się od lektury. Dodatkowym atutem jest język, jakim posługuje się autor- Getner ma niezwykle lekkie i przyjemne pióro. Autor używa zwrotów wręcz potocznych, nie sili się na poważny, oficjalny ton- i bardzo dobrze. Dzięki temu powieść jest lekka, sympatyczna i niezwykle zabawna. Czytając tę powieść miałam wrażenie, że słucham opowieści snutej mi przez dobrego znajomego przy kawie. Książka podzielona jest na trzy części, z których każda stanowi odrębną zagadkę. Rozdziały łączą się jednak, poprzez kontynuację wątku o prywatnym życiu głównego bohatera oraz jego bliskich. To ciekawe rozwiązanie- każde z opowiadań jest krótkie, ale za to niezwykle wciągające. Zarówno wątek kryminalny jak i obyczajowy są świetnie przemyślane, zbudowane tak, aby dozować Czytelnikowi informacje w sposób, który podsyca tylko ciekawość. Rozwiązanie zagadek zostawia sobie autor zawsze na ostatnie strony, dzięki czemu napięcie czuć do ostatnich zdań, mimo, że Czytelnik może domyśleć się prawdy zwykle nieco szybciej niż zostaje ona ujawniona przez Przypadka. Taki stopień przewidywalności nie jest jednak wadą, wręcz przeciwnie- ja w napięciu doczytywałam opowiadania do końca, by przekonać się, czy mam rację. Nie mogę nie wspomnieć o bohaterach- każdy z nich ma wyraźnie nakreśloną sylwetkę, więc żadnej postaci nie sposób pomylić z inną. Każda ma jasno określony zbiór cech charakterystycznych, które w niektórych przypadkach są nieco irytujące (Błażej vel Młody Bóg Seksu), choć w większości bohaterowie wzbudzają ogromną sympatię (Jacek, Marzena) lub rozbawienie (podkomisarz  Łoś i Pani Łosiowa). Perypetie domorosłego detektywa polecam wszystkim, którzy szukają w książkach przygód, zagadek, nieszablonowego humoru i bohaterów z krwi i kości. Ja już czekam na kolejną porcję przygód Jacka Przypadka i jego przyjaciół!
Avatar użytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Bardzo podobała mi się pierwsza część zapowiadanej serii. Jeżeli kolejne będą utrzymane w podobnym klimacie, a pomysły na zagadki kryminalne Autorowi się nie skończą, seria będzie fajną propozycją dla czytelników zaczytanych owego czasu w Panu Samochodziku, lubiących podążać za tokiem myślenia sympatycznego detektywa. http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/05/pan-przypadek-i-trzynastka-jacek-getner.html

Zagadki z trzynastką w tle. Detektyw Przypadek, podkomisarz Łoś, pierwsza klientka i fanka - Bamber, ostatni klient - Fredro, ale nie Aleksander. Trzy opowiadania nasycone humorem, zachęcające czytelnika do podejmowania próby rozwiązania zagadek wraz z tytułowym Przypadkiem. Inne niż współczesne utwory o tematyce kryminalnej - smaczne, intrygujące, nie przytłaczają i nie budzą obrzydzenia. Sympatyczni bohaterowie (w większości!), inni mogą zaskoczyć, zirytować i utwierdzić nas w przekonaniu o prawdziwości tezy głównego bohatera, że "ludzie są banalnie przewidywalni". Lektura sprawiła mi ogromną przyjemność.

Już robię miejsce w stosiku na kolejne tomy tej serii.

Avatar użytkownika - Eliza89
Przeczytane:2013-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Pan Przypadek i cykliści
Jacek Getner0
Okładka ksiązki - Pan Przypadek i cykliści

"Pan Przypadek i cykliści" to już ósmy tom popularnej serii komedii kryminalnych o przygodach błyskotliwego detektywa Jacka Przypadka. W tej części...

Pan Przypadek i mediaktorzy
Jacek Getner0
Okładka ksiązki - Pan Przypadek i mediaktorzy

Pan Przypadek i mediaktorzy to piąty tom przygód rodzimego detektywa geniusza. Tytułowy bohater, Jacek Przypadek, trochę romantyk, bardziej cynik, ponownie...