Pan Tadeusz. Wydanie ilustrowane

Data wydania: 2014-09-10
ISBN: 978-83-7779-212-4
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Pan Tadeusz. Wydanie ilustrowane

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, wydany po raz pierwszy w 1834 roku w Paryżu, to arcydzieło polszczyzny, epos narodowy, który stał się dla wielu pokoleń niewyczerpanym źródłem natchnień, fundamentem patriotycznych wzorów i przywołań pięknych, starodawnych szlacheckich tradycji. Można w nim jak w wiecznie żywym zwierciadle zobaczyć dawne gusta i obyczaje, stroje, zabawy i popularne potrawy, podziały stanowe, rytuały i sposoby rozumienia świata.

Prawdopodobnie w końcu roku 1833 Autor donosił Klaudynie Potockiej, że kończy swoje, najmłodsze dziecko, które jako najmłodsze najbardziej teraz lubi, a w lutym 1834 pisał do swego przyjaciela, Antoniego Odyńca: „Tadeusza wczoraj skończyłem. Pieśni ogromnych dwanaście. Wiele marności, wiele też dobrego: będziesz czytał. Co tam najlepsze to obrazki z natury kreślone naszego kraju i naszych obyczajów domowych”.

Niniejsza edycja poematu, wzbogacona pięknymi ilustracjami Michała Elwiro Andriollego, oparta została na wydaniu przygotowanym wg rękopisu i pierwszych dwu wydań (w tym korekty doń wykonanej przez samego Autora) opracowanym przez zespół naukowy kierowany przez prof. Konrada Górskiego dla Zakładu Naukowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-11-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Eleganckie wydanie epopei narodowej  Biorąc do ręki Pana Tadeusza, zawsze odczuwam pewną radość i przyjemność z kontaktu z tym wyśmienitym poematem. Z piękną formą i niezwykłej jakości słowem, które mówi wszystko, co pomyśli głowa. Mimo upływu lat epos Mickiewicza się nie starzeje. Niezmiennie zachwyca, chwyta za serce, wzrusza. Tym razem czyni to również dzięki formie w jakiej został wydany.Pan Tadeusz po raz pierwszy ukazał się drukiem

catarina78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-15, Na półkach: Przeczytałem,

Pan Tadeusz wcale nie jest nudnym obowiązkiem szkolnym napisanym niezrozumiałym językiem i wypełnionym dłużyznami nie do przejścia. To tylko stereotyp. Bądź oryginalny, spróbuj spojrzeć na Pana Tadeusza nieco inaczej i wyobrazić sobie taką sytuację:

Młody chłopak wraca z wojska do domu. Jest zmęczony, marzy tylko o tym, by wreszcie wyspać się we własnym łóżku. Wchodzi do swojego pokoju, a tam... rozgościła się jakaś dziewczyna. W dodatku jest całkiem niezła: młoda, ładna blondynka w prawie przezroczystej sukience, a poza tym jest w zasięgu ręki. Łatwo się domyśleć, że żołnierzowi od razu odechciało się spać.

Tymczasem do dworku zjeżdżają się goście. I jak to zwykle bywa w polskich domach, gdy zbierze się kilka osób, imprezom nie ma końca. Między jedną a drugą balangą chodzi się na grzyby, na polowania, podrywa się panny i niebrzydkie wdowy. Ogólnej wesołości nie psuje nawet fakt, że trzeba stoczyć bitwę z Moskalami. Ale bywalców dyskotek takie bójki nie będą dziwić. Wszystko kończy się megabalangą, na której dochodzi nawet do ślubu Tadeusza z Zosią. Trudno panować nad sobą po całym roku imprezowania...

A całość napisana trzynastozgłoskowcem. Przerażające? Kazik też go stosuje: „Dziewczyny to nic więcej jak tylko kłopoty” liczy sobie dokładnie trzynaście sylab. Proponuję sprawdzić także inne teksty polskich zespołów.

Pewnie niewielu z Was sięgnie po raz drugi po Pana Tadeusza. Wcale do tego nie nakłaniam. Wystarczy raz przebrnąć przez dwanaście ksiąg przygód tytułowego bohatera, by po dwudziestu latach wspominać to z dumą. Gwiezdne wojny jest w stanie zrozumieć dziecko w przedszkolu. Level Mickiewicza osiągają tylko nieliczni i jest to wyższy stopień wtajemniczenia. Ludzie umiejący czytać, potrafią także myśleć. Jest to kawał naszej historii, polskiej, nie zamerykanizowanej, naszej. W nowym wydaniu dodatkowo ilustrowanej przez Michała Elwiro Andriolliego, co z pewnością podnosi rangę. Wydawnictwo MG jak zwykle stanęło na wysokości zadania, oferując książkę starannie opracowaną, po którą sięga się z sentymentem, ale i przyjemnością.

speedi Linia koment
Przeczytane:2014-11-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2010-09-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,