Pancerne serce

Tom 8 cyklu Harry Hole

Pancerne serce to ósma odsłona cyklu o Harrym Hole’u, który tym razem będzie musiał poradzić sobie z zakończeniem sprawy Bałwana, rozpoczętej jeszcze w "Pierwszym śniegu". Minione wydarzenia zdecydowanie wpłynęły na bohatera, który musi poradzić sobie z prywatnymi emocjami i aspektami całego śledztwa.

Funkcjonariusz postanawia porzucić dotychczasową pracę i przenieść się do Hongkongu, gdzie stara się odciąć od wszystkiego. Jak łatwo się możecie domyślić upadek na dno związany także z użyciem opium oraz hazardem nie będzie trwać w nieskończoność. W końcu w Oslo giną kolejne dwie bezbronne, młode kobiety, które pozwalają jednak zbliżyć się do seryjnego mordercy.

Szef Wydziału Zabójstw nie chce utracić nowych poszlak i nadziei, jednakże w tym celu konieczne będzie jednak zaangażowanie Hole’a. Skłania go do tego także śmierć Marita Olsena, czyli znanego parlamentarzysty. Emocjonalnie i politycznie znaczenie wyraźnie wzrosły, a co za tym idzie czas zabrać się do pracy….

Informacje dodatkowe o Pancerne serce:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Panserhjerte

Kup książkę Pancerne serce

Pancerne serce - opinie o książce

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
No to mogę pierwszy raz to powiedzieć - tej części raczej nie powinno się czytać bez znajomości poprzedniego tomu (Pierwszy Śnieg), bo jednak jest tutaj spore nawiązanie do tamtych wydarzeń. Przede wszystkim czytelnik rozumie dlaczego Hole się ponownie stoczył i dlaczego wylądował w Hongkongu. Wszelkie nawiązania do śledztwa w sprawie Bałwana i rozterki Harry'ego odnośnie chorego ojca też stają się bardziej przejrzyste, jeśli przeczytało się poprzednią książkę. No i ciężko byłoby zrozumieć zniknięcie Rakel i jej powiązania z Bałwanem. Chyba nigdy o tym nie pisałam, ale podoba mi się sposób konstrukcji fabuły u Nesbo. Chyba w każdej książce, mniej więcej za połową, pojawia się domniemany sprawca, policja dokonuje aresztowania albo wszczyna poszukiwania podejrzanego i bum! Po dokładniejszej analizie albo po zaskoczeniu odpowiednich trybików w głowie Harry'ego następuje przełom, który odwraca sytuację prawie o 180stopni. Tutaj była dokładnie taka sama sytuacja (no a zarazem trochę inna). Rzucenie podejrzeń i przedstawienie niezbitych dowodów, aresztowanie, nowe okoliczności, znalezienie się w punkcie wyjścia, nowy podejrzany, aresztowanie, znowu nowe okoliczności i (tutaj... dla mnie niezbyt wielkie zaskoczenie, bo coś mi w tej sprawie nie dawało spokoju i słusznie) wszystko jest już jasne i oczywiste, a policja i KRIPOS od początku miały mordercę podanego na tacy i gdyby solidniej się przyłożyli do roboty (zamiast ze sobą rywalizować), mogli uratować kilka osób. Szkoda, że nie mogę tutaj przytoczyć wszystkich idiotycznych i komicznych wymian zdań, w które niejednokrotnie wplątał się Hole. Wizyta w szpitalu psychiatrycznym u Katrine (swoją drogą nie wiedziałam, że jest aż tak pomysłowa, żeby wymyślić idealny tekst na odczepnego - "Wsadź sobie trzy żółte od nikotyny obgryzione palce w dupę") i prośba o pomoc w rozwiązaniu toczącego się śledztwa, była wręcz genialna. I jak zawsze błyskotliwy Harry wie, co powiedzieć i zaproponować, żeby wywołać uśmiech na mojej twarzy. "- Brzmi znajomo. Jesteś brzydszy, niż cię zapamiętałam, ale i tak się cieszę, że cię widzę. - Nawzajem. - Masz na myśli: ,,Nawzajem, ale skreśl >>brzydszy
Avatar użytkownika - kocik83
kocik83
Przeczytane:2015-06-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Jest to pierwsza książka Nesbo którą przeczytałam.Z początku trochę mnie nudziła ale postanowiłam za wszelką cenę przeczytać ją do końca.I nie żałuje gdyż bardzo mi się spodobała.Harry Hole postanawia rozwiązać zagadkę tajemniczych śmierci młodych kobiet.Ilekroć miałam pewność kim jest morderca,sytuacja zmieniała się i pojawiali się nowi podejrzani.Wartka akcja,mnóstwo zagadek i rewelacyjny Harry Hole sprawiły że z chęcią ponownie sięgnę po dzieło tegoż autora.
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2015 roku, Mam,
Harry chciałby stoczyć się w otchłań. Niestety, Norwegia wie, że jest najlepszym śledczym. Tajemnicza śmierć młodych kobiet. Wszystkie ofiary mają w ustach dziwne rany.. Czy Harry wytrzeźwieje na czas?
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2014-11-30, Ocena: 6, Przeczytałem, czytam regularnie w 2014 roku,
Nesbo w kolejnej historii o Oslo. Czy syn może być winny?
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Booko24
Booko24
Przeczytane:2014-05-14, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Po wydarzeniach z poprzedniej części Harry wyjeżdża do Hongkongu, aby odreagować niekoniecznie miłe, ostatnie przeżycia. Wraca jednak przede wszystkim ze względów osobistych, przy okazji biorąc udział w nowym śledztwie na prośbę swojego szefa Gunnara Hagen'a. W książce pojawia się wiele nowych wątków, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość Harrego.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
recenzja na okładce "najlepszy kryminał w ogóle" .. hmm a ja mam mieszane odczucia. mam wrazenie że poprzednia ksiązka z serii podobała mi sie bardziej ALE ta również mnie nie zawiodła :) nadal kocham autora i kocham Harrego. on znów dokonuje złych wyborów, znów ładuje się w kłopoty. ta ksiązka natomiast wywołała u mnie uczucie którego nie było w poprzednich , a mianowicie złośc ! no zła byłam na autora za różne posunięcia, ale to chyba było specjalnie żeby się nie nudzić. i udało się. jak zwykle polecam :)
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52książki/2014,
Komisarz Harry Hole zostaje "ściągnięty" do kraju by poprowadzić śledztwo w sprawie seryjnego mordercy kobiet stosującego narzędzie godne średniowiecznych tortur. Bohaterowi przyjdzie zmierzyć się ze śledztwem,którego nie chce prowadzić,a które pochłania jego siły i uwagę, walką między KRIPOS a Wydziałem zabójstw, próbą wyjaśnienia sobie wszystkiego z umierającym ojcem, własnymi emocjami i uzależnieniami. Jest na straconej pozycji - kontrowersyjny policjant, narkoman i pijak, poraniony emocjonalnie choć znajdzie mordercę sami nic nie zyska Książkę czyta się z zapartym tchem bo akcja szybko się zmienia i zaskakuje, ale również z pewnym niedowierzeniem - Harry pretenduje do roli niezniszczalnego
Avatar użytkownika - kselope
kselope
Przeczytane:2013-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Mocna książka, trzymająca w napięciu! Autor to po prostu mistrz! Wszyscy lubiący przechodzące po krzyżu dreszcze powinni ją przeczytać.
Avatar użytkownika - Atisiak
Atisiak
Przeczytane:2013-02-07, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013,
No i stało się. Harry sięga dna. Jest nam ukazazane jak bardzo się stoczył i jak bardzo stracił swój zapał do pracy. Harry sięga masy używek - kiedy jednak wydział śledczy postanawia sprowadzić go do Oslo (Co swoją drogą nie poszło zbyt łatwo) ujawnia się nasz stary Harry. Nesbo ukazał w niej świetnią metodę, że tak ujmę "zabijania". Zakładam, że strasznie mało osób wiedziało co prowadziło do śmierci tych ofiar i gdy Harry pojechał się tego dowiedzieć byliśmy mile zaskoczeni. Nie brakowało także krwawych opisów jakie znamy - Harry wyjmujący

Czytam wszystkie pozycje Jo Nesbo, które wpadną w moje ręce i uwielbiam jego pióro. Ale odnoszę wrażenie, że w tym tomie za dużo jest wątków, osób, poszlak, wskazówek i egzotycznych miejsc. Oczywiście cały czas coś się dzieje, giną kolejne osoby, brak podejrzanych i motywów a emocje buzują. Pierwszy raz spotkałam się z " jabłkiem Leopolda", którego działanie jest przerażające. I mam wrażenie , że w cyklu o Harrym Hole więcej było tym razem Mikaela Bellmana. A że nie lubię karierowiczów tak więc nie wzbudził we mnie pozytywnych wrażeń. Książka słabsza od poprzednich ale to nadal Nesbo i szukam kolejnego tomu.

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-05-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

'' W dniu w którym się obudzisz i na świecie będzie panował pokój, możesz mieć pewność że już się nie obudziłeś Harry ''

Odnotowuję u siebie ostatnio jakieś dziwne '' zmęczenie materiału '' i zdecydowanie zmniejszoną tolerancję na literaturę z gatunku kryminał, sensacja, thriller . Zwłaszcza jeśli chodzi o warstwy obyczajowe w książkach z tego gatunku, chociaż i w warstwach kryminalnych również coraz częściej mam wrażenie że cokolwiek bym nie czytała, to wszystko już gdzieś było . Mimo że autorzy bardzo się starają , dwojąc się i trojąc, wymyślić coraz to bardziej dziwaczne sposoby odbierania bliźnim życia.

Po dość długiej przerwie postanowiłam znowu wrócić do pisarstwa pana Nesbø i zobaczyć co słychać u wielkiego i ciałem i policyjną duszą, Harrego Hole. A słychać właściwie niewiele nowego . Harry nadal niezniszczalny . Pomimo niedosypiania i nadużywania , nadal umysł policyjny ostry jak brzytwa, a i ciało mimo coraz większej ilości ran i blizn wydaje się być w super kondycji . W życiu osobistym naszego supermena też bez większych zmian , kobiety znowu włażą mu do wyra , niektóre nawet dość nachalnie, a Hole niby to się broni, niby nie chce , no bo przecież Rakel i Oleg, ale robi to wszystko jakoś tak mało przekonująco. Bardziej mu chyba bliższa zasada, że jak kobieta chce to jej się nie odmawia :). Trochę sobie ironizuję w tej opinii, ale jakoś tak nie mogę wpaść w świat który kreuje mi autor . Wręcz miejscami miałabym ochotę powtórzyć za jednym z kolegów Harrego '' Nie mam pojęcia o czym mówisz , ale to brzmi jak bezsensowne pieprzenie ''

Przeczytałam tę książkę, bo oczywiście chciałam się dowiedzieć kto jest zabójcą i przede wszystkim DLACZEGO zabija. Jakoś tak motywy zawsze interesują mnie najbardziej. Ciekawe było też narzędzie mordów, podobno nie istniejące w realu i w całości wymyślone przez pana Nesbø. Teraz również wiem już na jakiej postaci wzorował się nasz pewien polski pisarz tworząc postać pewnego komisarza .Tamten również był zupełnie niezniszczalny :). To chyba tyle , jeśli chodzi o moje wrażenia z '' Pancernego serca '' . Książka dobra, ale tylko tyle . A może to ja powinna sobie zrobić przerwę w czytaniu tego typu literatury ? A może w czytaniu w ogóle ?

Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-04-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Po tragicznych wydarzeniach z poprzedniej części, Harry Hole postanawia na dobre opuścić Oslo. Jest przekonany, że tylko w ten sposób zapomni o duchach przeszłości, i jednocześnie będzie mógł zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim. Jednakże jest to złudna nadzieja. W Oslo dochodzi do kolejnych zabójstw, z którymi policja nie jest w stanie sobie poradzić. Poszukiwania niepokornego policjanta, który w opinii przełożonych jest ich ostatnią deską ratunku na złapanie moredrcy wydają się być łatwe. Jednak przekonanie Harrego do powrotu staje się trudnym wyzwaniem.

Kiedy Harry decyduje się powrócić do Oslo, i zająć sprawą spotyka się z mieszanymi odczuciami ze strony kolegów. Tylko dzięki wsparciu wiernych przyjaciół, których ma w gronie policji, i zaufaniu przełożonych może skutecznie pracować, chociaż i tym razem nie ustrzeże się powrotu do dawnego nałogu.

Walka z przeszłością, ściganie mordercy, a w tle osobista historia głównego bohatera, który mierzy się z odrzuceniem ze strony Rakle, sprawiają, że książka wciaga już od pierwszych stron.

Avatar użytkownika - Knoblauch
Knoblauch
Przeczytane:2018-06-08, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Kolejne podróże z Harrym Hole.
Moja ocena: 8/10

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2017-11-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,

W Oslo giną kobiety, tonąc we własnej krwii. Policja jest w ślepym zaułku. Tymczasem Harry Hole w Hongkongu pogrążony w długach zostaje podstępem ściągnięty do kraju przez nowego pracowanika w szeregach policji: Kaję. Jo Nesbo nieco poniosła fantazja, przerzucając swoich bohaterów między Kongo a schroniskiem w górach przysypanym przez lawinę. Sam finał książki wydawał mi się bardzo męczący: ile to razy pod rząd Harry jest w stanie uciec przed śmiercią w tak heroiczny sposób? Jak dla mnie jedna ze słabszych pozycji.

Karaluchy
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Karaluchy

Karaluchy to druga książka w ramach cyklu koncentrującym się na postaci Harry’ego Hole’a, który zawodowo zajmuje się rozwikłaniem najtrudniejszych...

Zazdrość
Jo Nesbo0
Okładka ksiązki - Zazdrość

Śledczy z Aten zostaje wezwany do zbadania sprawy zaginięcia niemieckiego turysty na wyspie Kalimnos. W swojej karierze policjanta zyskał renomę, analizując...