Opis ksiązki
Kup Teraz

Pani McGinty nie żyje

Ocena ( 12 osób )
4.7
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2006
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7384-547-X
Liczba stron: 244
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Herkules Poirot i sławna autorka powieści kryminalnych, Ariadne Oliver, prowadzą śledztwo w sprawie Smierci pani McGinty. Niestety, każde z nich przekonane jest o winie inej osoby. A jeszcze kogoś innego podejrzewa policja. Czy zdążą znaleźć mordercę, zanim stracą Jamesa Bentleya. Jedyną wskazówką jest buteleczka atramentu...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
joakrz1983 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Kolejny świetny kryminał pani Christie.
Książka bardzo ciekawa i skomplikowana.
Czasami można się pogubić w natłoku nazwisk, postaci i ich historii.
Herkules Poirot jak zwykle niezawodny!
Lubię, gdy akcja dzieje się w małym miasteczku, gdzie wszyscy niby się znają i pozornie wiedzą o sobie wszystko -
a potem takie ciekawostki wychodzą na wierzch.
Nie odgadłam, kto jest mordercą i przy rozwiązaniu byłam w szoku - choć miałam parę poszlak, to nie doprowadziły mnie one do odpowiedniej osoby.
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Wyzwanie 26 książek 2014,
Książki pani Christie były moimi pierwszymi kryminałami. Najlepsze moim zdaniem są oczywiście te w których występuje nasz sławny belg - Poirot ;) Uwielbiam tę postać i jego "małe szare komóreczki".
"Pani McGinty nie żyje" również mnie nie zawiodła. Poirot został poproszony o ponowne zbadanie sprawy morderstwa pewnej starszej damy. Niby jest już skazany, ale coś się nie zgadza.. no właśnie i tu wkracza Herkules i oczywiście rozwiązuje zagadkę, która wydawała się nie do rozwiązania, W tej powieści występuje również panna Ariadna Oliver - pisarka powieści kryminalnych, przyjaciółka Poirota i jak dla mnie przezabawna postać.
Cała historia dzieje się na prowincji, a Poirot zabójcy szuka wśród sąsiadów. Wciągają i ciekawa książka! Szczerze polecam miłośnikom detektywistycznych powieści.
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2014,
Zabójstwo nikomu nie szkodzącej starszej pani trudniącej się sprzątaniem w domach mieszkańców miejscowości, było z góry uznane, jako napad rabunkowy, ponieważ kiedy znaleziono denatkę, jej mieszkanie było splądrowanie, a pieniądze zniknęły. O zamordowanie tejże kobiety został oskarżony i skazany, jej lokator, młody mężczyzna, któremu w ostatnim czasie trochę się noga podwinęła głównie z powodu braku gotówki. Miał on więc i powód i sposobność aby zamordować z zimną krwią swoją gospodynię. Jednakże nadinspektorowi coś nie dawało spokoju i był bardziej niż przekonany, że ów młody człowiek tego nie zrobił, chociaż wszystko na niego wskazywało, dlatego zgłosił się do sławnego detektywa z prośbą o pomoc.
Herkules Poirot, przebywając w miejscowości Broadhinny odkrył, że śmierć pani McGinty, wcale nie musiała mieć związku z kradzieżą, tym bardziej, że pieniądze, które rzekomo skradziono zostały odnalezione w przydomowym ogródku. I tak od nitki do kłębka, wyszły na jaw stare tajemnice, które być może dotyczyły któregoś z mieszkańców tej małej, wiejskiej miejscowości.
Rozwiązanie zagadki śmierci starszej pani okazało się tak niesamowite, jak tylko potrafi wymyślić Agata Christie.
Autorka ma wyjątkowy dar przedstawiania osobowości ludzi, których umieszcza w swoich powieściach. Każda z tych osób bez względu na to, czy jest kobietą czy mężczyzną jest jedyna w swoim rodzaju, wyrazista i bardzo dokładnie opisana. Nie mam tu na myśli wyglądu zewnętrznego, chociaż ten również jest bardzo obrazowy, ale głównie zachowania danej osoby, często zagadkowego, pozwalającego zakwalifikować daną osobę do winnych.
Intrygi, fakty z przeszłości i domysły Herkulesa Poirot'a są przeplatane z tokiem jego rozumowania i bywają tak zaskakujące, że czytelnik zastanawia się nad tym jakim cudem on na to wpadł?
Każdy kto zna tego człowieka (oczywiście z opowieści autorki) ten wie, że nawet najbardziej skomplikowaną sprawę stara się rozwiązać filozoficznie i na zasadzie ,,100 pytań = 100 odpowiedzi".
W książkach Agaty Christie są przede wszystkim ludzie, potem zagadka kryminalna i następnie rozmyślania nad ,,za" i ,,przeciw".
Bardzo podoba mi się w jej powieściach to, że na koniec książki bardzo dokładnie, czyli krok po kroku zostaje wyjaśnione postępowanie, jakie doprowadziło do rozwiązania zagadki.
W tej książce niestety trochę raziły mnie drobne błędy w pisowni, bardzo często zamiast ,,nie" występowało ,,nic", tak jakby osoba sprawdzająca tekst przed drukiem zamieniła (z pewnością zupełnie przypadkowo) literkę ,,e" na ,,c". Ale to drobiazg, który być może irytował, ale nie przeszkadzał w czytaniu.
Natomiast całkowicie nie potrafiłam dopasować obrazka na okładce do treści książki i uważam, że zupełnie nie pasuje do tej powieści.
Jak zawsze polecam książkę wszystkim miłośnikom kryminałów i fanom Agaty Christie. Cieszę się, że mam możliwość przeczytania całej kolekcji książek, które wyszły spod pióra tak ciekawie piszącej autorki.
anulka1312 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Jak zwykle dałam się zaskoczyć. Myślałam, że im więcej kryminałów przeczytam, tym łatwiej wychwycę klucz do rozwiązania zagadki. Niestety (?) nie jest tak łatwo. :)
Historia morderstwa pani McGinty jest bardzo ciekawa - policja ma motyw, ma winnego, ma wyrok. Tylko coś tu nie pasuje... Poirot zaczyna dochodzenie. I zaczyna się zabawa. :)
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
Christie można czytać nawet po kilka razy. Zawsze tak samo wciąga. Genialna obserwatorka.
ewazub plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku:),Mam,
Sławny detektyw zostaje poproszony przez inspektora Spence'a o ponowne zbadanie sprawy morderstwa Pani McGinty. Skazano w tej sprawie Pana Bently'a, wszystkie bowiem dowody wskazywały na niego. Inspektor ma jednak poważne wątpliwości co do jego winy. Hercules Poirot wyrusza więc do miasteczka Broadhinny by wyjaśnić sprawę. Nie ukrywa przed mieszkańcami powodu, z jakim przybył do miasta. Kluczem staje się artykuł o kobietach pokrzywdzonych przez los, który czytała zamordowana dzień przed śmiercią...
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Stefanek Linia koment
Na półkach: Czytam,
hrysia Linia koment
Przeczytane:2016-06-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
moonioz Linia koment
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Przeczytane,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-02-18, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
CarlaBlueberry Linia koment
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
agga Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-06-04, Na półkach: Przeczytałem,Agatha Christie,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów