Pani mecenas ucieka

Samantha jest prawniczką. Ma dwadzieścia dziewięć lat, iloraz inteligencji 158, wysokie szpilki i wszelkie szanse, by zostać wspólniczką w firmie Carter Spink. Jednak gdy popełnia fatalny błąd, który kosztuje firmę jej klienta 50 milionów funtów, wszystko wskazuje na to, że jej życie przewróci się do góry nogami. Pani mecenas musi uciekać.

Z londyńskiego biura trafia w szczere pole, a niewinne pytanie o drogę zamienia się w rozmowę o pracę. I w ten sposób absolwentka Harvardu i obiecująca prawniczka zostaje... gosposią! Nowi pracodawcy nie mają pojęcia, że zatrudnili prawnika, podobnie jak Samantha nie ma pojęcia, jak włączyć piekarnik. Nie wspominając o obsłudze pralki, przyszyciu guzika czy ugotowaniu ziemniaków... I choć nigdy by nie przypuszczała, że łatwiej jest pomóc klientowi oszczędzić miliony funtów, bierze głęboki oddech i postanawia spróbować.

,,Sophie Kinsella to czołówka literatury kobiecej." New York Post

,,Urocza komedia romantyczna." Washington Post

,,Niesamowicie dowcipna... Pani mecenas ucieka to wyjątkowo zabawna i urocza książka. A Kinsella to mistrzyni komedii, która wciąż dostarcza czytelnikom to, czego pragną". Miami Herald

Informacje dodatkowe o Pani mecenas ucieka:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: The Undomestic Goddess
Tłumaczenie: Grabarek Joanna

Kup książkę Pani mecenas ucieka

Pani mecenas ucieka - opinie o książce

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2017-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Samantha Sweeting robi karierę prawniczki w jednej z najbardziej prestiżowych kancelari prawniczych w londyńskim City. Pracuje całymi dniami i nocami, zabiega o pozycję wspólnika. Wszystko jest na najlepszej drodze, gdy odkrywa no swoim biurku umowę która nezarestrowała, ten mały błąd może ją kosztować, karierę. Oszołomiona tym co się stało, wybiega z biura i wsiada do pociągu. Wysiada w jakimś małym prowincjonalnym miasteczku i dzięki zbiegowi okoliczności zostaje gosposią. Odkrywa inne życie. Po pewnym czasie odkrywa że zostaje wrobiona. Ale czy zechce wr9cić do starego życia, tymbardziej że tu znalazła swoją miłość - Nathaniela.
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Pracoholiczka, prawniczka Samantha Sweeting właśnie popełniła błąd, który może przekreślić jej dotychczasową karierę. Nasza bohaterka postanawia wyjechać. W rezultacie jej podróż doprowadza do szeregu zabawnych zdarzeń. Wystarczy wspomnieć o tym, że zatrudnia się jako... gosposia, choć nie wie nic na temat prac domowych...

Niby dużo ukazuje się na rynku wydawniczym powieści, które reklamowane są jako "te które mają umilić czas czy poprawić humor". Jednak gdy przychodzi co do czego okazuje się, że to kolejne niewypały. Dlatego tym razem postawiłam na znaną mi autorkę. Na szczęście okazało się, że znów mnie nie zawiodła. Muszę przyznać, że ubawiłam się setnie podczas lektury tej książki. Kilka razy śmiałam się tak głośno, że mój mąż dopytywał się co mnie tak mocno rozbawiło. Właśnie takiej rozrywki ostatnio szukałam. Dość długo.

W każdej z dwóch opisanych tu ról Samantha jest podporządkowana. Ciąg sytuacji próbuje zawładnąć jej życiem. Momentami historia jest przewidywalna. Trochę dziwią niektóre z opisanych tu zdarzeń. Szczególnie bardzo duże zainteresowanie przez media jej osobą po tym jak popełnia błąd. Jakby była celebrytką. Zastanawia również decyzja o ucieczce podjęta przez Samanthę. Dlaczego nie została i nie próbowała wyjaśnić wszystkiego od razu? Akcja mknie tu dość szybko. Niektórzy zauważą tu stereotypy w kreacji bohaterów. Momentami niekompetencja w kwestii prac domowych głównej bohaterki smuci. Trzeba przyznać, że fabuła nie jest zbyt skomplikowana. To jednak nie dziwi. Kinsella tworzy przecież czytadła. Jednak częste balansowanie na granicy wiarygodności może zirytować.

Choć okładka została zaprojektowana podobnie jak dwie wcześniej wydane przez to wydawnictwo książki tej autorki ("Noc poślubna", "Mam twój telefon"), to jednak tematycznie dość mocno od nich odbiega. Ucieszyło mnie to, że niewiele miejsca zajmuje tu wątek miłosny. A trzeba podkreślić, że to romans w hollywoodzkim stylu. Nie przepadam za tymi wszystkimi ochami i achami. Ileż można w kółko o tym czytać. Interesujące wydały mi się fragmenty poświęcone tematowi poszukiwania tożsamości / równowagi w życiu. Sposób w jaki pisze Kinsella powoduje, że nawet te poważniejsze części książki czyta się lekko. Można powiedzieć nawet, że to historia z morałem - co nie często zdarza się w tego rodzaju powieściach.

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2008-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Obowiązkowa lektura dla pracoholiczek i dla kobiet, które nie pracują zawodowo, za to prowadzą dom, umożliwiają "robienie kariery" mężowi, dzieciom. Jedne i drugie skłoni do autorefleksji, nowego przewartościowania swojej roli...
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
wartka akcja, niezłe teksty, ubaw po pachy:):):) Samanta jest mocarna:):):) Świetna książka!!!
Avatar użytkownika - moonioz
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam,
Zakupoholiczka za granicą
Kinsella Sophie0
Okładka ksiązki - Zakupoholiczka za granicą

Rebecca Bloomwood wiedzie bajeczne życie. Pracuje w telewizji śniadaniowej jako specjalistka od racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Z powodzeniem realizuje...