Papierowa Dziewczyna

Po burzliwym zakończeniu romansu z wybitną pianistką pisarz Tom Boyd pogrąża się w depresji, nadużywa narkotyków i alkoholu. Przechodzi również kryzys twórczy. Nie jest w stanie napisać ani słowa z trzeciego tomu sagi, której dwa pierwsze przyniosły mu sławę i fortunę. Wydawnictwo niecierpliwie czeka na trzeci tom. Tom nie może się z tym wszystkim uporać. Zamyka się w swojej luksusowej willi w Malibu, nie odpowiada na telefony przyjaciół, zaczyna myśleć o samobójstwie. Jego przyjaciele, Milo i Carole, starają się mu pomóc. Milowi, jako agentowi literackiemu Toma, szczególnie zależy aby Tom dokończył swoją książkę, zwłaszcza że zaliczki od wydawców już zostały wydane, a saga właśnie jest ekranizowana. Któregoś dnia, kiedy o trzeciej nad ranem szaleje nad oceanem burza, gaśnie światło, wiatr otwiera drzwi balkonowe i deszcz zaczyna zalewać salon, przed półprzytomnym Tomem pojawia się przemoknięta dziewczyna i przedstawia się jako Billy Donelly, bohaterka jego powieści, i utrzymuje, że "wypadła" z niedokończonego zdania z 266 strony pierwszej części sagi... Faktycznie, w trakcie druku luksusowej edycji powieści popełniono błąd produkując 100 tysięcy wadliwych egzemplarzy, które urywają się na 266 stronie... Nakład ma zostać zniszczony, zaś Billy, bohaterka kolejnych części sagi utrzymuje, że jej losy są teraz w rękach pisarza. Musi dokończyć sagę, aby Billy mogła przeżyć. Zaczyna ingerować w życie osobiste Toma i z pomocą Mila i Carole powoli wyciąga go z załamania i wyprowadza na prostą.

Informacje dodatkowe o Papierowa Dziewczyna:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-07-17

Kup książkę Papierowa Dziewczyna

Papierowa Dziewczyna - opinie o książce

Musso ponownie zafundował mi mnóstwo emocji. Wyobraźcie sobie, że nagle w Waszym domu pojawia się dziewczyna, która twierdzi, że jest bohaterką powieści, którą napisaliście i co najdziwniejsze, że z niej wypadła. Aby mogła do niej powrócić, musicie jej pomóc pisząc kolejną książkę. W takiej sytuacji Musso postawił swojego głównego bohatera, którym jest Tom Boyd - autor "Trylogii anielskiej". Bohaterowie idą na układ. On obiecuje, że napisze powieść. Ona obiecuje, że pomoże mu odzyskać ukochaną. W między czasie wiele się dzieje. Zwrotów akcji jest sporo i każdy jeden zwrot mocno zaskakuje. Mnie osobiście książka nie wciągnęła od samego początku. Ale czym dalej czytałam, tym bardziej ją chłonęłam. Tak się rozkręca, że nawet nie zorientowałam się, że czas się z nią rozstać. A zakończenie? Bardzo, bardzo zaskakuje. Polecam książkę. Ja z pewnością sięgnę po kolejną pozycję Musso.
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2017-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Musso jest wybitny. Każda powieść, którą przeczytałam do tej pory była świetna. "Papierowa dziewczyna" może nie należy do najlepszych, ale wciąga. Zaskakująca.
Piękne wydanie, świetna treść i to zakończenie...
Słynny pisarz, autor bestsellerowej sagi obecnie z powodów osobistych (presją związaną z rozstaniem z narzeczoną) ma problem z napisaniem kolejnej powieści, zakończenia trylogii. Przez złamane serce wchodzi w konflikt z prawem, zachowuje się agresywnie i nadużywa alkoholu i bierze narkotyki. Tom wybrał samotność w domu nad oceanem, jest blisko przepaści kiedy ją spotkał. ,,Mój mózg zastygł w bezruchu, słowa mnie opuściły." Naga kobieta, która pojawiła się znikąd w jego salonie przedstawia się jako Billie... Drugoplanowa postać z jego książki. Twierdzi, że osunęła się i wypadła z powieści Toma z niedokończonego zdania. U bohatera zdumienie i niedowierzanie ustępuje miejsca szokowi, znalazł się w innym świecie. Ucieczka z Billie od konwencjonalnych prób leczenia depresji skutkuje paktem, układem coś za coś. Tak sobie myślę, to chyba najgorszy koszmar pisarza: wymyślona istota buntuje się przeciwko zapisanej fikcji, przeciwko swemu stwórcy. Na dodatek, Billie, szelma mała, podczas szaleńczej jazdy autem przyprawia Toma o palpitacje serca. Na czytelnika czekają więc pełne ciętych ripost przekomarzania podczas wspólnej podróży tej pary. I nie tylko, będzie tu sporo niespodzianek. ,,A tak, to przywilej pisarza, znam wszystkie wasze sekrety, nawet te kompromitujące." Moim zdaniem rzadko komu jak spod pióra Musso wychodzą niekonwencjonalne historie miłosne z domieszką surrealizmu magicznego. Tutaj do świata realnego wkracza wyobraźnia, fikcja zaczyna przekraczać ramy normalności, co zaś niesamowite ma to dozę prawdopodobieństwa. To jednak nie tylko historia o miłości, lecz także o oddanych przyjaciołach, którzy zawsze są przy tobie; nawet to wtedy coś więcej niż przyjaźń, coś niezniszczalnego, ,,na dobre i na złe". O znalezieniu nowej drogi w życiu, pewnej szansie, skończenia pewnych rzeczy, bo tylko wtedy mają sens. Znajdziemy tu także wątek ciężkich tajemnic i traumatycznej przeszłości. Tom wraz z wiarą w siebie utracił wątek swojej powieści, jest zablokowany, ma syndrom białej kartki. Podoba mi się myśl, że to dzięki wyobraźni czytelnika słowa w powieści nabierają głębszego wymiaru, historia zaczyna istnieć naprawdę, a bohaterowie stają się jego bohaterami. To czytelnik wlewa w powieść życie, tworzy w wyobraźni scenę, na której żyją postacie z książek. ,,Papierową dziewczyną" Musso zaskoczył mnie po raz kolejny, dał chwilę wzruszeń, śmiechu, refleksji. Koniecznie przeczytajcie!
Papierowa dziewczyna. Trudno napisać coś o "Papierowej dziewczynie" by nie ujawnić zbyt wielu ważnych informacji. Podobało mi się pokazanie procesu pisania książki od strony autora i uczynienie głównego bohatera pisarzem. Od razu polubiłam Toma, choć nie jest idealny. Lubię sposób w jaki ewoluuje jego relacja z Billie. Główny bohater musi sam się przekonać, że koniec związku to nie koniec świata. Że nie warto się przed nim zamykać , bo ma on nam wiele do zaoferowania. Uwielbiam motyw poszukiwania książki przez przyjaciół Toma. W napięciu śledziłam losy poszukiwanego egzemplarza. Musso jak zwykle przekonuje, że nasza przeszłość nie musi determinować tego, jacy jesteśmy obecnie. Polecam!
Moja ulubiona książka tego francuza.Miód!
Książka po prostu genialna! Najlepsza jaką do tej pory przeczytałam. Czyta się tą książkę z przyjemnością. A zakończenie jest niesamowite i zaskakujące.
Historia w ogóle mnie nie "wciągnęła". Zawiodłam się na panu Musso strasznie. Myślałam, że jak przebrnę przez połowę książki to akcja się rozwinie. Szukanie jedynego egzemplarza było mało zajmujące. Bohaterowie faktycznie papierowi.
Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2022-01-11, Ocena: 4, Przeczytałam,

Miłe czytadło. Początkowo się nie zapowiadało, ale ostatecznie spędziłam miłe chwile przy tej książce. Książki Musso zaczęłam słuchać w ciąży, więc to miłe skojarzenia. Jak zwykle w powieści jest miłość, tajemnica, sztuka i trochę magii.

Avatar użytkownika - Emma81
Emma81
Przeczytane:2020-02-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

Opis "Papierowej dziewczyny" sugeruje, iż jest to opowieść o kobiecie, która wypadła z książki. Jednak jest ona czymś więcej: autor opisuje w niej destruktywną miłość, wielką przyjaźń, poświęcenie i oddanie wobec bliskiej osoby. Kieruje uwagę czytelnika na sprawy naprawdę ważne w życiu, których nie należy ignorować. Postać z książki ma ogromny wpływ na życie swego twórcy i tak naprawdę ratuje go przed nim samym.
Mnie książka zachwyciła. Musso wprowadza nutę magii i sprawia, że coś niemożliwego staje się rzeczywistością. I to tylko po to, aby zaskoczyć finałem i pokazać, jak wielką siłę ma miłość i przyjaźń.

Avatar użytkownika - karma1
karma1
Przeczytane:2018-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Książka ciekawa i wciągająca do samego końca.

Avatar użytkownika - Jusia19
Jusia19
Przeczytane:2018-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Tom - sławny pisarz załamał się po rozstaniu z ukochaną. Nie radzi sobie bez niej, rujnuje swoje zdrowie i zaniedbuje pisanie kolejnej części swojej powieści. W pewną noc budzi go huk. Okazuje się, że w jego domu jest naga dziewczyna, która mówi że wypadła z jego książki. Początkowo Tom jej nie wierzy, to przecież absurdalne. Z czasem jednak wszystko przemawia za tym, że dziewczyna naprawdę jest Billie i naprawdę wypadła z jego powieści.

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2019-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Papierowa dziewczyna
Guillaume Musso0
Okładka ksiązki - Papierowa dziewczyna

Kim byłbym bez ciebie?
Guillaume Musso0
Okładka ksiązki - Kim byłbym bez ciebie?

Kolejna znakomita powieść Guillaume Musso, autora niezapomnianego „Potem”, romantyczny kryminał, w którym świat rzeczywisty miesza się...