OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Parabellum (#3). Głębia osobliwości

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2016-01-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7976-369-6
Liczba stron: 583
Dodał/a książkę:lustitia
Jest rok 1940, fala nazizmu zalewa Europę. Polacy resztkami sił walczą z okupantem, a ich człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę… Braci Zaniewskich czeka daleka i niebezpieczna droga. Po odnalezieniu przyjaciela z armii Bronek postanawia przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Decyzja podjęta pod wpływem chwili zupełnie odmieni jego los. Tymczasem Staszek, rozdzielony z Marią, niechybnie zmierza prosto na spotkanie śmierci… Po drugiej stronie barykady pewien oficer SS będzie musiał zdecydować, czy ważniejsza jest dla niego lojalność wobec kraju, czy wobec ludzi…
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bachacz plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-06-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,40 książek w 2017,
Zgodnie z sobie samej daną obietnicą, gdy tylko stało się to możliwe chwyciłam trzeci tom "Parabellum". Ponownie wskoczyłam w lata drugiej wojny światowej i wraz z bohaterami przemierzałam Europę. Bracia Zaniewscy oraz osoby z ich otoczenia pojawiają się by za chwilę pod wpływem wojny i zmiennego biegu wydarzeń znikać. Losy ich niczym na falach wzburzonego morza gwałtownie zmieniają kierunek. Kiedy już wydaje się, że nie ma możliwości ratunku, wszystko nagle w jakiś cudowny sposób odmienia się na korzyść dając możliwości dalszego życia. Czytając tę książkę oderwałam się tak dalece od rzeczywistości, że dane mi było zapomnieć, iż jej autorem jest przecież Remigiusz Mróz, który właśnie w taki sposób manipuluje czytelnikiem. Uświadomienie sobie tego faktu może nie tyle pomogło, co w jakiś sposób sprawiło, że rozgraniczyłam fikcję od rzeczywistości. Generalnie mam do zarzucenia książce lekkie naciąganie i przedobrzenie, które sprawiały na mnie wrażenie, jakbym oglądała dalszą część przygód Franka Dolasa. Za wiele tego jak dla mnie było. Z dwojga złego wolałam jednak ten nadmiar i zakończenie takie jak w tej książce miało miejsce niż własne łzy nad ostatnimi kartami. Cóż coś za coś.
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Historia to tylko uzgodniony zestaw kłamstw".


Seria "Parabellum" zawojowała blogosferę książkową i sprawiła, że Remigiusz Mróz dołączył do panteonu najpopularniejszych, współczesnych polskich literatów w dość bardzo krótkim czasie. Dwa pierwsze tomy cyklu wojenno-przygodowego spotkały się z tak pozytywnym odbiorem wśród czytelników, że trzeciego tomu po prostu nie mogli się doczekać. Ja również należałam do tej, dość dużej grupy i żałuję, że to już niestety koniec.

Remigiusz Mróz, rocznik 1987, pisarz, absolwent Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Autor zadebiutował doskonałą książką pt. "Wieża milczenia", jednak to właśnie seria "Parabellum" przysporzyła mu wielu fanów w całym kraju. Remigiusz mieszka obecnie w niewielkiej miejscowości pod Opolem.

Rok 1940, Bronek po odnalezieniu swojego przyjaciela z armii podejmuje decyzje o przeniesieniu się na Zachód, by tam wstąpić do formujących się właśnie polskich oddziałów. Staszek natomiast trafia do prawdziwego piekła na Ziemi - obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Z własnym sumieniem musi natomiast zmierzyć się oficer SS Leitner.

Prawie sześćset stron akcji trzymającej w napięciu, jej nieoczekiwanych zwrotów, wielkich emocji i zakończenia, które wywołuje ambiwalentne uczucia - tak w wielkim skrócie mogłabym podsumować trzeci i zarazem ostatni tom cyklu "Parabellum". Remigiusz Mróz po raz kolejny bowiem zafundował swoim czytelnikom emocje, jakie przy dwóch poprzednich częściach wszyscy już zdążyli poznać. Autor oczywiście nieco dostosowuje ówczesną rzeczywistość tak, by fabułę uczynić atrakcyjną i dynamiczną, ukazując przebieg pewnych wydarzeń, które raczej normalnie nie mogły by mieć miejsca. Nie dziwi mnie to bowiem swoiste naginanie rzeczywistości w powieściach przygodowych jest naturalną manierą pisarzy i można się tego zwyczajnie spodziewać.

"Parabellum. Głębia osobliwości" to także dość obszerny obozowy wątek, który mnie zatrwożył. Remigiusz Mróz bowiem z oddaniem wielu szczegółów, również tych najdramatyczniejszych, przedstawia codzienną wegetację w obozie koncentracyjnym. Muszę przyznać, że przeżycia Staszka i kapitana Obelta przerażają, oraz wywołują wiele różnorodnych uczuć. W zasadzie to cieszę się, iż autor nie pominął tego przerażającego w historii II wojny światowej, okrucieństwa. Być może bowiem młode osoby zafascynowane prozą Mroza, zaczną zgłębiać ten temat w bardziej szczegółowej literaturze faktu, uświadamiając sobie pewne historyczne wydarzenia.

Nie mogę nie wspomnieć w kilku słowach o otwartym zakończeniu całego cyklu, dzięki któremu Remigiusz Mróz pozostawił sobie swoistą furtkę do ewentualnej kontynuacji dalszych losów braci Zaniewskich w przyszłości. Zakończenie spowodowało u mnie pojawienie się niedosytu, ale w zasadzie autor chyba nie mógł inaczej postąpić. Cóż, mam nadzieję, że pod wpływem czytelników, Mróz napisze jeszcze kolejne części, bowiem przed bohaterami jeszcze wiele, wiele wyzwań.

Jak definiuje tytuł swojej książki autor - "osobliwość to materialne wnętrze czarnej dziury, o nieskończonej gęstości". Myślę, że cały cykl "Parabellum" wciąga niczym taka czarna dziura, nie ważne z jaką prędkością się czyta te książki i jaki horyzont nam pokazują. Jeśli czytaliście "Prędkość ucieczki" i "Horyzont zdarzeń", "Głębia osobliwości" jest dla was lekturą obowiązkową.
zaczytana_owca plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Tajemnica imienia kapitana Obelta mnie rozbawiła, choć samo zakończenie serii mnie raczej rozczarowało. Jednak im więcej czasu mija od zakończenia lektury tej książki, tym lepiej je rozumiem.
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2017-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Mam,
mapi Linia koment
Przeczytane:2016-11-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Luxfan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kozung Linia koment
Przeczytane:2016-01-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Parabellum (#3). Głębia osobliwości Życie po życiu
Aleksandra Marinia
Okładka - Parabellum (#3). Głębia osobliwości Jeszcze raz
Agata Przybyłek
Okładka - Parabellum (#3). Głębia osobliwości Życie jak malowane. Stacja Jagodno
Karolina Wilczyńska
Okładka - Parabellum (#3). Głębia osobliwości Ławeczka pod bzem
Agnieszka Olejnik
Okładka - Parabellum (#3). Głębia osobliwości Żniwiarz. Pusta noc
Paulina Hendel
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów